היחיד שנשאר נאמן: אחרי השבוע הקשה ביותר של מפלגתו מאז הוקמה הקואליציה, השר לשירותי דת מתן כהנא התייצב הערב (שבת) באולפן "פגוש את העיתונות" – והתייחס להתנהלות הממשלה סביב הפיגוע הרצחני בתל אביב, אך בעיקר, למשבר הפנימי שמאיים על קיומה של מפלגת ימינה. "כדאי להפסיק לתקוע אצבעות אחד בעיניים של השני - זה מאוד יכול לעזור", רמז לחבריו לסיעה ניר אורבך ואביר קארה.

המשבר בקואליציה ב-N12:

פיגוע בתל אביב (צילום: Reuters)
הציבור הישראלי איבד את הביטחון האישי. לוחמים בלב תל אביב | צילום: Reuters

הציבור הישראלי איבד את הביטחון האישי, אנשים ישבו ביום חמישי בבתים מסוגרים ופחדו לצאת. במשך שעות הסתובב מחבל חמוש ברחובות תל אביב - המצב הזה הוא מצב בלתי נסבל

"זה שבוע מאוד מאתגר, גם לעם ישראל עם הפיגוע הנוראי שקרה ביום חמישי בערב, וגם מבחינת הממשלה - לא מכה קלה בכנף. לצערי אנחנו נמצאים בעיצומו של גל טרור בודדים שנהרגו בו כבר, לצערי הרב, 14 ישראלים. גל הטרור הזה מאופיין בטרור בודדים שלא מוכוון מלמעלה, אלו פיגועי השראה".

"התוצאה הסופית עגומה. אנחנו צריכים לזכור שכוחות הביטחון, ובראשם השב"כ, מונעים עשרות פיגועים. טרור הבודדים הזה יותר קשה למניעה כי מטבע הדברים, רוצח מתועב מחליט לצאת עם נשק ולרצוח יהודים וישראלים. ההתנהלות סביב האירוע הייתה לא מוצלחת ואני קורא לכולם להתנהג בהתאם - זו לא תוכנית ריאליטי".

"הטרור הערבי נגד יהודים ונגד ישראלים זו לא המצאה חדשה. מראשית הציונות כבר 120 שנה אנחנו סופגים טרור. גם בזמנו של נתניהו היו לא מעט אירועי טרור מאוד קשים. אין שום דבר שגופי הביטחון מבקשים ואנחנו עוצרים אותם. נהפוך הוא, יחד איתם אנחנו חושבים על כל דבר שאפשר לעשות. אנחנו לוחצים על המשפחות והסביבה הקרובה של המפגעים. אנחנו בפירוש עושים כל מה שניתן בלי שום קשר למבנה הקואליציוני של הממשלה הזו".

עידית סילמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
"עידית עוד יכולה לחזור". פרישתה טלטלה את הקואליציה | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

פרישתה של חה"כ עידית סילמן מהקואליציה הותירה את המשך כהונתה של הממשלה בסימן שאלה. על יחסיו עם סילמן השיב כהנא כי יחסיהם טובים אך לא שוחח עמה מאז שטלטלה את המערכת הפוליטית. "עידית עברה תקופה מאוד קשה. היא סיפרה לנו בעצמה איך נתניהו וסמוטריץ' שלחו אליה אנשים שממש התעמרו בה. קצת מצער שבסוף הם ניצחו, כי אחרי כל ההתעמרות שהיא עברה מהידיים שלהם - היא חוברת אליהם".

"בעזרת השם עידית עוד יכולה לחזור, הפוליטיקה זה עולם משוגע. לא קרה שום דבר שמצדיק באופן מהותי את העזיבה שלה. עידית תראה שאנחנו עושים דברים טובים ושומרים על ערכי הימין".

אולי זה לא רעיון כזה מוצלח שראש ממשלה עם כל כך מעט מנדטים, שלבינתיים הולכים ומתמעטים, יעמוד בראש המדינה ובראש הקואליציה

"כולם בקואליציה חושבים שיש ראש ממשלה מצוין שצריך לעשות קצת יותר פוליטיקה. קורים פה הרבה מאוד דברים טובים בזכות הממשלה והעומד בראשה. ראש הממשלה יודע בעצמו שהוא צריך להשקיע יותר בפוליטיקה הפנימית וזה מה שהוא יעשה".

סיעת ימינה (צילום: מתוך הטוויטר של ניר אורבך)
סיעת ימינה ידעה ימים טובים יותר | צילום: מתוך הטוויטר של ניר אורבך

בהתייחס לשיתוף הפעולה המשולש בין איילת שקד, ניר אורבך ואביר קארה, אמר כהנא כי "סיעת ימינה תמשיך לפעול ביחד. אני חושב שכל הסיבות להקמת הממשלה הזו עדיין בתוקף. צריך לחזור לדברים שעליהם התבססנו בהקמת הממשלה, לעמוד בדברים שהתחייבנו אחד לשני וכך נוכל להמשיך קדימה עם הממשלה הזו".

"זו לא תהיה הפעם הראשונה שיש בישראל ממשלה בלי רוב. עדיין בסוף זה 60 מול 54 למיטב זכרוני, נוכל להמשיך ונוכל לעשות דברים טובים גם במשרדים וגם לחוקק חוקים".

אתם עכשיו נתונים לסחטנות ולאולטימטום. ניר אורבך ואביר קארה יכולים לבוא בדרישות כי הם היו על סף עזיבה. אולי באמת הרעיון הכי טוב זה ללכת לבחירות?

"ניר אורבך ואביר קרא לא רוצים שום דבר מעבר למה שהוסכם בהסכמים הקואליציוניים. דרך אגב, גם כדאי להפסיק לתקוע אצבעות אחד בעיניים של השני זה מאוד מאוד יכול לעזור. בחירות זה הדבר הכי גרוע למדינת ישראל, אני משוכנע שגם עידית סילמן מבינה היטב שבחירות זה העמקת השסע, ומצב של סטגנציה כלכלית וביטחונית. הממשלה הזו עושה דברים טובים. אפשר וצריך להמשיך".

"כדאי להפסיק לתקוע אצבעות אחד בעיניים של השני זה מאוד מאוד יכול לעזור"

מתן כהנא על אורבך וקארה
איילת שקד, אביר קארה, ניר אורבך (צילום: פלאש 90)
יציבו אולטימטום? שקד, אורבך וקארה | צילום: פלאש 90

למה לקח לכם כל כך הרבה זמן להכריז על שיקלי כפורש?

"ההחלטה העקרונית התקבלה אחרי שהוא הצביע נגדנו בחוק האזרחות. שם הוא חבר באופן סופי לסמוטריץ', לבן גביר ולביבי ופעל נגד מדינת ישראל כדי לפעול נגד המפלגה שלו. זה היה הרגע שבו החלטנו שנביא לפרישתו - עכשיו זה הרגע הנכון".

על השאלה האם תתקיים הרוטציה השיב השר כהנא כי "ככל שזה תלוי בימינה תהיה רוטציה. כל מה שצריך לעשות זה שהממשלה הזו תיצמד לקווי היסוד שלה. בעזרת השם תהיה רוטציה, זה מה שאנחנו רוצים".

השר יאיר לפיד וראש הממשלה נפתלי בנט במליאה (צילום: דוברות הכנסת)
חגגו מוקדם מדי? בנט ולפיד | צילום: דוברות הכנסת

אתה האיש הכי קרוב לראש הממשלה, אתה יכול לשתף אותנו מה המצב הרוח שלו בימים אלה?

"במצבים כאלה הוא במצב רוח של עשייה ופעלתנות. הוא מבין היטב שאנחנו בסיטואציה לא פשוטה אבל הוא פשוט בעשייה עם אנרגיות מאוד חזקות. אני מכיר אותו, במצבים של קושי, כשלכולכם קשה הוא אוזר כוח ומתנפל על המשימה. יש משימה לייצב את הממשלה ולדהור קדימה כי יש דברים חשובים לעשות - יהיה חבל להפסיק עכשיו".