נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התנצל בפני רה"מ נפתלי בנט על דבריו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שעורר סערה מוקדם יותר השבוע לאחר שאמר כי "להיטלר היה דם יהודי" – כך הודיעה היום (חמישי) לשכת ראש הממשלה. על פי הודעת הלשכה, בנט "קיבל את התנצלותו של הנשיא פוטין על דבריו של לברוב והודה על הבהרת יחסו של הנשיא לעם היהודי וזיכרון השואה".

בשיחת הטלפון שנערכה היום, פוטין בירך את בנט לרגל יום העצמאות ה-74 של ישראל. כמו כן, בעקבות שיחה שבנט ערך עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, הוא העלה בפני פוטין "בקשה הומניטארית לבחינת אפשרויות שונות" לפינוי מפעל הפלדה אזובסטל במריופול שנצור על ידי הכוחות הרוסים. "הנשיא פוטין הבטיח לאפשר את פינוי האזרחים, כולל אזרחים פצועים, באמצעות מסדרון הומניטארי של האו"ם והצלב האדום", נמסר מטעם לשכת רה"מ.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב (צילום: ap)
שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. לשכת רה"מ: פוטין התנצל על דבריו | צילום: ap

בניגוד להודעת לשכת רה"מ שדיווחה על התנצלותו של הנשיא הרוסי, דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב לא התייחס למשבר בהודעה שפרסם על שיחת הטלפון של בנט ופוטין. על פי הודעתו של פסקוב, פוטין דיבר על החשיבות של "יום הניצחון" על גרמניה הנאצית לשתי המדינות, ועל הצורך לזכור את קורבנות המלחמה והשואה.

בסוגיה האוקריאנית, דובר הקרמלין עדכן כי בשיחת הטלפון שנערכה "השניים שמו דגש על המצב ההומניטרי באוקראינה, ובמיוחד על העבודה של כוחות האו"ם ושל הצלב האדום במפעל אזובסטל שבמריופול ועל הפינוי של אזרחים". עוד הדגיש פסקוב כי כי פוטין אמר לבנט שקייב צריכה להורות לחיילים האוקראינים שבמפעל – להיכנע.

בתוך כך, שר החוץ יאיר לפיד שוחח עם מקבילו האוקראיני דמיטרי קולבה, שביקש לברך את לפיד ואת מדינת ישרלא לרגל יום העצמאות, כך הודיע משרד החוץ. "השר לפיד הודה לקולבה על הברכות וציין כי ישראל היא חברת אמת של אוקראינה כפי שבא לידי ביטוי בסיוע ההומניטרי הרחב במהלך המלחמה ויבוא לידי ביטוי גם בשיקום שאחריה", נמסר. "השר קולבה ציין כי הוא מעריך מאד את עמדת שר החוץ לפיד ואת הסיוע ההומניטרי שישראל שלחה, ביה"ח כוכב מאיר, סיוע הומניטרי וציוד מגן ומעריך גם את מוכנות ישראל לסייע לשיקום הכלכלי".

מפעל אזובסטל שהפך למצודה אוקראינית (צילום: רויטרס)
מפעל אזובסטל במריופול שהפך למצודה אוקראינית | צילום: רויטרס

קולבה צייץ בחשבון הטוויטר שלו על שיחת הטלפון עם לפיד: "שר החוץ הישראלי לפיד ואני זועמים על ההערות האנטישמיות של שר החוץ לברוב. הדגשתי כי לאליטה הרוסית יש רקורד ארוך של אנטישמיות. הדרך היחידה של לברוב היא להתנצל פומבית בפני היהודים ברחבי העולם. אנטישמיות היא דבר שלא ניתן לסבול אותו".

בריאיון שהעניק שר החוץ הרוסי לברוב בתחילת השבוע לטלוויזיה האיטלקית הוא עורר סערה לאחר שאמר כי  "העובדה שזלנסקי יהודי לא שוללת את האלמנטים הנאציים באוקראינה", והוסיף כי הוא "מאמין שלהיטלר גם היה דם יהודי". 

יאיר לפיד (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
לפיד שוחח עם מקבילו האוקראיני | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

"אני רואה בחומרה את התבטאותו של שר החוץ הרוסי", אמר רה"מ בנט בתגובה. "דבריו אינם אמת ותכליתם פסולה. שקרים מעין אלו מטרתם להאשים את היהודים עצמם בפשעים הנוראיים ביותר בהיסטוריה שנעשו כנגדם, ובכך לשחרר את האחריות מצוררי ישראל. כפי שכבר אמרתי, שום מלחמה בימינו אינה השואה ואינה דומה לשואה. יש להפסיק לאלתר להשתמש בשואת העם היהודי ככלי לניגוח פוליטי".

גם שר החוץ לפיד תקף בחריפות את דברי לברוב. "היהודים לא רצחו את עצמם בשואה", אמר. "הרמה השפלה ביותר של גזענות נגד היהודים היא להאשים את היהודים עצמם באנטישמיות. דבריו של שר החוץ לברוב הם גם התבטאות בלתי נסלחת ושערורייתית וגם שגיאה היסטורית איומה". במשרד החוץ הודיעו שבעקבות דבריו של לברוב, שגריר רוסיה בישראל זומן לשיחת הבהרה עם סמנכ"ל אירו-אסיה במשרד.