בקואליציה מנסים לגבש רוב לקראת ההצבעה ביום שני הקרוב על מימון מלגות לימודים לחיילים "ממדים ללימודים". במקביל לניסיון להבטיח את התמיכה של מפלגת רע"ם, שלא תספיק לרוב, ראש הממשלה ושר הביטחון קוראים לאופוזיציה לגלות אחריות - ולכל הפחות לא להתנגד להצעת החוק. 

מפלגת רע"ם אמורה לתמוך בקואליציה גם בחוקים ביטחוניים, אך השבוע זה לא קרה. עם זאת, ברע"ם העבירו מסר: "אם השקט יישמר - הקואליציה תקבל את תמיכתינו בחוק הזה". גם עם תמיכת עבאס ומפלגתו זה עדיין לא יספיק, כי המצב יהיה תיקו 60-60 ובקואליציה יהיו זקוקים לסילמן או לליכוד.

שר הביטחון הודיע מוקדם יותר כי הוא מתכוון להעלות את הצעת החוק ביום שני הקרוב. "אני קורא לנתניהו ולכל חברי האופוזיציה לשים את הפוליטיקה בצד ולתמוך בהצעה. אל תפגעו בלוחמי צה׳׳ל בשם הפוליטיקה", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

יו"ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון הצטרף לדבריו של גנץ: "ממדים ללימודים צריך לעבור בהקדם. הייתה לי הזכות, כשר לנושאים חברתיים ואזרחיים במשרד הביטחון, לשמור על המיזם הזה גם בתקופת הקורונה הקשה ולדאוג לעתיד של החיילים שלנו. אני יודע שגם האחים שלי באופוזיציה אוהבים, דואגים ומסורים לחיילים וחיילות צה"ל ולעתיד שלהם. בואו נעביר את זה". 

בכנס שהתקיים היום באוניברסיטת רייכמן, התייחס הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט לנושא - וזעם: "אתמול בלילה מנסים להעביר חוק ממדים ללימודים לאפשר מימון ללוחמים וללוחמות של צה"ל - והחוק הזה נופל בגלל קוניונקטורה פוליטית ורצון לפגוע. זה בעיניי חרפה, בושה וזה מבטא את עומק התחתית שהגענו אליה".  

גם בנט תקף את נתניהו והליכוד על בחירתם שלא לתמוך בהצעת החוק. "אני מבין מדוע איימן עודה מתנגד לחוק ״ממדים ללימודים״ שמעניק מילגות לימודים לבוגרי יחידות קרביות. אבל מדוע נתניהו חבר אליו נגד החוק, קשה להבין. תבינו, אי-העברת החוק לא מפילה את הממשלה, אלא רק מענישה לוחמי צה״ל משוחררים בתחילת דרכם, שיצטרכו לשלם עשרות אלפי שקלים שאין להם".

ראש הממשלה נפתלי בנט בדיון 40 החתימות מטיח האשמות באופוזיציה (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
ראש הממשלה בנט | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

ראש הממשלה הוסיף: "רק לפני מספר ימים האופוזיציה דווקא גילתה אחריות ותמכה בהעברת הסיוע הממשלתי לעסקים שנפגעו כלכלית בגל האומיקרון. איפשרתם לסייע לעסקים, אז חיילי צה״ל לא? אני קורא לנתניהו להתעשת ולהודיע מיד שחברי הכנסת מהליכוד יתמכו בחוק או לכל הפחות שלא יצביעו נגד, כך שהחוק למען הלוחמים יעבור".

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
תמיכה בהצעת החוק מהאופוזיציה? ראש האופוזיציה בנימין נתניהו | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הליכוד הגיב לדברי בנט: "ממשלת ההונאה והחולשה של בנט, שתלויה להישרדותה בשונאי ישראל מרע"ם והרשימה המשותפת, לא מסוגלת להעביר שום חוק ציוני. במקום להתבכיין, בנט צריך להתפטר. הליכוד יתמוך במימון של 100% מלגה לחיילים, על חשבון 50 מיליארד השקלים שבנט נתן למנסור עבאס".

האולטימטום של שקד - וההבטחה של לפיד

במקביל חזית נפיצה נוספת בקואליציה: "חוקי נתניהו" היו אמורים לעלות השבוע לוועדת שרים לחקיקה. זו הייתה הבטחה מפורשת שניתנה לאלי אבידר על המכסה של יש עתיד. בסופו של דבר, לפיד החליט למשוך את החוק בגלל האולטימטום של שקד.

אלי אבידר בראיון לעמית סגל (צילום: החדשות , החדשות 12)
אלי אבידר | צילום: החדשות , החדשות 12

שרת הפנים הבהירה לקואליציה שהעלאת החוק הזה הוא קו אדום ועילה לפירוק הקואליציה. לכן בסופו של דבר החוק לא יעלה. מלשכתו של אלי אבידר מסרו שהם לא מאמינים שלפיד לא יעמוד במילתו לאבידר.