אושרה בטרומית: הצעת החוק להעלאת שכר המינימום אושרה היום (רביעי) בתמיכה של 23 חברי כנסת בעד, ובהתנגדות של 4 חברים. יו"ר רע"ם חה"כ מנסור עבאס נעדר אך שאר חברי סיעתו תמכו. על אף שרוב חברי הקואליציה נעדרו או קוזזו, חברת הכנסת רינאוי זועבי ממרצ תמכה.  

רגעים ספורים לפני העלאת הצעת החוק הטרומית להעלאת שכר המינימום, חה"כ נעמה לזימי, מיוזמי הצעות החוק, עלתה לנאום מעל דוכן הכנסת במליאה ופרצה בבכי. לקול מחיאות כפיים של ח"כים מש"ס במליאה, אמרה לזימי כי הצעת החוק תאושר בשל היעדרות של הקואליציה.

"החוק הזה יעבור כי אנחנו נצא מהמליאה. החוק הזה ויותר חשוב מזה, העובדים, וכולנו פה שיזמנו את החוק הזה, חתמנו עליו, אנחנו נצא גם כדי לשמור על המשמעת הקואליציות וגם כדי שזה יעבור", אמרה חה"כ נעמה לזימי ממפלגת העבודה.

"הכי חשוב בסוף שהחוק הזה יעבור היום בטרומית, למרות הכאב הגדול שלי לא להצביע בעדו, אבל אני יודעת שעדיין במהלך הזה אני עושה את הדבר הנכון, הנכון גם בשמירה על הקואליציה וגם עבור ציבור העובדים בישראל שחי בעוני, עובדים בשכר מינימום הם היום עובדים עניים, וזה המאבק שלנו".

נעמה לזימי (צילום: ערוץ הכנסת)
נעמה לזימי | צילום: ערוץ הכנסת

"המאבק על החוק הזה הוא כדי שתהיה עסקת חבילה ראויה שלא פוגעת בעובדים ומה שקורה פה היום עם הלחץ שלנו, מפלגת העבודה, מרצ ורע"ם, זה לחץ למען ציבור העובדים שיחיו בכבוד, לשיפור עסקת החבילה", הוסיפה חה"כ לזימי. "הלחץ שהפעלנו פה היום, גם אם שורף לי בנשמה לצאת כשאני רוצה להצביע בעד, הוא מה שישפר את העסקה הזו להיות עסקה מכובדת, טובה. אני שליחה של ציבור העובדים בישראל. בשביל זה הגעתי לכנסת, בטח ציבור העובדים העניים". 

"אני מצד אחד מברכת ומצד שני כואבת, אבל אני יודעת שהלחץ שהפעלתי פה עם חברי רם שפע, חברתי מיכל רוזין ואחרים, הוא לחץ נכון, כי בסופו של דבר, הדבר הנכון יקרה גם אם זה לא יהיה רשום על שמי".

בכירים בקואליציה טענו לפני ההצבעה על הצעת החוק: "לא ייתכן שכל אחד יעשה כרצונו. כך נראית התפרקות". בהמשך, עם אישור ההצעה, גורמים בתקווה חדשה אמרו כי החלטת הקואליציה הייתה להצביע נגד החוק. "חברי הכנסת שהפרו את המשמעת הקואליציונית פועלים בצורה פופוליסטית וחסרת אחריות באופן שיטתי, ופועלים לפירוק הממשלה".

סגן השר אביר קארה התייחס להעברת הצעת החוק בטרומית ותקף את ראשי הקואליציה: "אתם שוחטים את העסקים ומנפחים את האינפלציה. ההצעה להשית על העסקים בישראל, שהם נשמת אפה של הכלכלה, שכר מינימום גבוה ולא פרופורציונלי, היא פופוליזם כלכלי שיפגע בראש ובראשונה בחלשים ביותר בחברה שעשויים למצוא עצמם ללא עבודה. לא אתן לזה יד".

חה"כ אחמד טיבי הגיב על העברת הצעת החוק בטרומית: "כיום, כשני מיליון עובדות ועובדים משתכרים בשכר נמוך מ-40 שקלים לשעה, קורסים תחת הנטל הכלכלי ונשארים מתחת לקו העוני. עובדים יותר שעות ומרוויחים פחות מעובדים במדינות OECD. כשהמחירים עולים, ושכר המינימום לא משתנה, בפועל הוא יורד והנטל הכלכלי גדל ומכביד על משפחות רבות. מודה לעומדים ביחד ולאלפי האנשים שהתגייסו מהשטח להעלות את הדרישה הצודקת הזאת לפני כ-9 חודשים, כל אחד מהם שותפים חשובים להצבעה ההיסטורית הזו היום".

אחמד טיבי, אוסאמה סעדי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אחמד טיבי, אוסאמה סעדי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חה"כ אוסאמה סעדי הצטרף: "עולה סגן השר אביר קארה להתנגד להצעת חוק שהוא אפילו לא קרא. מדובר בהצעת חוק להעלאת שכר המינימום ל-40 שקלים לשעה בפעימות ובמדורג. לא ב-40 שקלים ולא בטיח. מדובר בחוק צודק וחברתי שמבקש לתת מענה ושכר מכבד למיליוני עובדים ומשתכרים בשכר מינימום, העומד היום על 29.12 שקלים לשעה בלבד, שכר המשאיר משפחות שלמות מתחת לקו העוני. כשמחצית מהחברה הערבית מתחת לקו העוני - אין אפשרות אחרת מלבד תמיכה בחוק הזה".

תנועת "עומדים ביחד", שיזמה את קמפיין מינימום 40 שהגיע כהצעת חוק לכנסת, מסרה עם העברת החוק בקריאה טרומית: "אחרי עשרה חודשים של קמפיין ציבורי, שהפעיל מאות ואלפי פעילים ומתנדבים ברחבי הארץ, הצעת החוק להעלאת שכר המינימום ל-40 שקלים לשעה עברה היום בקריאה טרומית במליאת הכנסת. הגיבורים האמיתיים של היום הזה הם לא הבכירים בממשלה שנכנעו ללחץ הציבורי, אלא כל אותם אנשים שלחצו, שפעלו, שהתארגנו, שעשו מעשה, ושהוכיחו שאיפה שיש מאבק - יש גם תקווה. אנחנו מחזקים את ידי חברי הכנסת ד"ר אחמד טיבי, נעמה לזימי, אוסמה סעדי, מוסי רז, גבי לסקי, וכל אותם הח"כים שהיו שותפים להישג הזה של הציבור".

במרצ התייחסו להחלטת הקואליציה: "הנהלת הקואליציה החליטה כי מרצ והעבודה לא השתתפו בהצבעה בהתאם להסכמות שגובשו ולאור העובדה כי היה ברור שהחוק צפוי לעבור, ושממילא מתקיימת עבודה להעלאת מתווה שכר המינימום. המחויבות של מרצ לקואליציה אינה מוטלת בספק ובאה לידי ביטוי השבוע בהצבעה קשה למפלגה בנושא לתקנות יו"ש בתוך ביצוע פשרה מורכבת וקשה עבור מרצ למען שלמות הממשלה והקואליציה. נמשיך לנהוג באחריות, ונקווה שכך ינהגו גם יתר שותפינו".