בצל המחלוקת על שינוי חוקי היסוד: שר האוצר אביגדור ליברמן הדגיש בישיבת סיעתו היום (שני) כי עמדתו העקרונית ביחס לחשיבות החוק לא השתנתה, אך הדגיש: "אם עושים טעות אפשר לתקן". בהמשך שלח מסר עוקצני לשר הביטחון גנץ: "חייבים להחרים את אבו מאזן ולהפסיק את עליית הרגל אליו".

אביגדור ליברמן ואיילת שקד (צילום: פלאש 90, חדשות)
ליברמן מגיב על המתקפה של שרת הפנים: "לא פרשן לאיילת שקד" | צילום: פלאש 90, חדשות

"מה שקיבלנו בחודש האחרון זה ניצול ציני של אבו מאזן שמנצל כל תקלה להסיט נגד הממשלה", טען ליברמן בישיבת הסיעה. "אני קורא לכל הממשלה להחרים את אבו מאזן. הוא לא פרטנר לשום דבר. חייבים להפסיק את זה – הוא מחבל שעוסק בטרור מדיני, שהוא לפעמים יותר מסוכן".

בהמשך התייחס למחלוקת עם ימינה באשר לשינוי חוק הלאום וחוק יסוד השוויון. "העמדה העקרונית לא השתנתה", הבהיר ליברמן, שבעבר הצביע בעד החוק. "כבר אז חשבנו שהמהלך לא נכון, אבל היינו חלק מהקואליציה. גם אם עושים טעות מותר לתקן". על הציוץ התקיף שפרסמה הבוקר איילת שקד אמר: "אני לא הפרשן שלה".

יאיר לפיד וגדעון סער (צילום: תומר נויברג / פלאש 90, יונתן זינדל, פלאש 90)
לפיד: "צריך לתקן את חוק הלאום", סער: "חוק הלאום לא ישונה" | צילום: תומר נויברג / פלאש 90, יונתן זינדל, פלאש 90

כמו כן, שר האוצר התייחס גם למאמצי הקואליציה לקדם את חוק "ממדים ללימודים", למימון מלגות ללוחמים. "אנשים שלא עשו כלום בשביל חיילים, מבקשים במקום שני-שליש מימון שיתנו מאה אחוז", אמר – ותקף. "אלה טרמפיסטים-טפילים קלאסיים. אני מתבייש שכך הם מתנהלים".

בהמשך הצטרף למתקפה על האופוזיציה גם שר החוץ יאיר לפיד. "מתישהו כולם צריכים להבין שהאופוזיציה מפיצה שקרים ומנסה להכניס את המדינה לכאוס", טען. "יש לממשלה בעיות, אבל היא עובדת מצוין ותמשיך לעשות דברים טובים למדינה. זה לא תלוי בנתניהו ובבן גביר".

בני גנץ ואביגדור ליברמן (צילום: צילום בני גנץ: Gili Yaari | צילום אביגדור ליברמן: Tomer Neuberg, פלאש/90 )
ליברמן במסר עוקצני לגנץ: "להחרים את אבו מאזן" | צילום: צילום בני גנץ: Gili Yaari | צילום אביגדור ליברמן: Tomer Neuberg, פלאש/90

עוד הבהיר: "אנחנו בתקופה מתוחה ותפקיד המערכת הפוליטית לתת למערכת הביטחון שקט יציבות וגיבוי. יהיו הצבעות שנפסיד בהמשך - ונתמודד עם זה". על השאלה האם צריך לקדם את החוק השווין או לתקן את חוק הלאום, השיב: "צריך לתקן את חוק הלאום, וזה תלוי ביכולת של הקואליציה לעשות את זה ביחד לפי ההסכמים הקואליציניים. זה ייעשה רק בהסכמה של מרכיבי הקאוליציה". 

‏מנגגד, הבהיר שר המשפטים גדעון סער כי "חוק הלאום לא יבוטל ולא ישונה". עוד אמר כי ראוי לעגן את עיקרון השוויון בחוק יסוד, כאשר "הדגש יהיה על זכויות הפרט".

דבריו של ליברמן מגיעים שעות ספורות לאחר הציוץ שפרסמה השרה איילת שקד, ובו הבהירה שלא תאפשר שינוי בחוק היסוד: "אם נידרש, ימינה תעשה שימוש בזכות הווטו". עוד כתבה שקד: "מציעה לחברי הקואליציה להפסיק להשתעשע במחשבה לבצע שינויים שאינם מוסכמים בחוקי היסוד. זה לא יקרה - בדיוק כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני".

 

 

גם חבר הכנסת אביר קארה (ימינה) יצא נגד תיקון חוקי היסוד והתייצב לצדה של השרה שקד: "ההצעה לחוקק שוויון בחוק יסוד כבוד האדם זה לשפוך בנזין על מדורת ההתערבות המשפטית", כתב. "השאלה לא מי בעד שוויון, אלא אך ורק מי בעד שבג"ץ והיועמ"ש יתערבו בהחלטות נבחרי ציבור יותר ממה שהם מתערבים".