הריאיון - והתגובות הסוערות: אחרי ששר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד התייצב אתמול לריאיון מול המצלמה ב"מהדורה המרכזית" ולא שלל את האפשרות שהקואליציה תיעזר ברשימה המשותפת כדי להעביר את התקציב הבא, התגובות מכל צדי המתרס הפוליטי לא איחרו להגיע.

"אנחנו לא רשת ביטחון של הממשלה הקורסת הזו", מסרו ברשימה המשותפת. "בכל הזדמנות אם יוצג חוק פיזור הכנסת נצביע בעד. מצד שני נמשיך לבלום את נתניהו. לגבי חוקים במליאה נצביע על החוקים אדהוק לפי המצע שלנו".

חוק האזרחות נפל: חברי הרשימה המשותפת חוגגים (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
"לא רשת ביטחון של הממשלה", חברי הרשימה המשותפת | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

"יאיר לפיד אמר בעצמו שלא יישב עם 'הזועביז' ותומכי טרור ועכשיו הוא מודה שהוא כורת איתם ברית", הגיב חבר הכנסת איתמר בן גביר שאותו תקף לפיד בריאיון. "אני בניגוד אליהם אוהב את המדינה ופועל למען צה"ל וגם אם לפיד יגיד אלף פעם "בן גביר, בן גביר" זה לא יכסה על שיתוף הפעולה שלו עם חברי כנסת שתומכים ברצח חיילים".

במפלגת הציונות הדתית מסרו כי "מלפיד אין ציפיות. הוא מסמל את השמאל העייף והמבולבל, שאיבד את הדרך היהודית והציונית. מחליף בין אויב לאח, מוכר את המדינה היהודית היחידה בעולם לאויביה ומחרים את ח"כ איתמר בן גביר - יהודי ציוני, אוהב ארצו ונאמן לעמו. אבל אורבך, שקד, אלקין וחבריהם, שמתמסרים ללפיד ומשתפים איתו פעולה באבסורד הזה מתגלים שוב ושוב כאנשים חסרי עמוד שדרה שמפירים הבטחה אחר הבטחה ומאפשרים מכירת החיסול של מדינת ישראל בשביל התפקיד".

לפיד: "ההתנהלות שלי היא לא מול מועצת השורא"

במהלך הריאיון לפיד הביע צער על מותה של עיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה שנהרגה אתמול בבוקר מכדור שפגע בראשה בג'נין וטרם ברור אם נורה על ידי חיילי צה"ל או על ידי פלסטינים.

"סדרה של לקחים שהפקנו גרמו לזה שבזירה הבין-לאומית התקבל הנרטיב שאנחנו עדיין לא יודעים מה קרה, שזה הרבה יותר טוב ממה שהיה קורה בעבר שבו מיד האשימו אותנו", התגאה שר החוץ במדיניות ההסברה. "הצלחנו גם מול האמריקנים וגם בזירה האירופית להנחיל את זה ש'רגע, חכו, אנחנו לא יודעים מה קרה'". עוד סיפר לפיד שכשעתיים לאחר הירי הציע לאנשי הרשות הפלסטינים לערוך נתיחה פתולוגית משותפת "כדי למנוע ספק".

שירין אבו עאקלה, עיתונאית אל ג'זירה שנהרגה בג'נין
העיתונאית שירין אבו עאקלה שנהרגה הבוקר

בנוגע לטלטלה הפוליטית והחשש שאפף את הממשלה בימים האחרונים סביב איומי הפרישה של רע"ם, ניסה לפיד להציג זאת כתהליך טבעי. "ידענו מהיום הראשון שהעובדה שבפעם הראשונה יש מפלגה ערבית בקואליציה יהיה תהליך קשה ויהיה תהליך מורכב", אמר. "ההתנהלות שלי היא לא מול מועצת השורא. אני מתנהל מול מנסור עבאס, מול ואליד טאהא, מול המפלגה עצמה. היה תהליך ארוך ומייסר אבל בסופו של דבר יש תוצאה טובה".

בממשלה הקודמת אמרת שמועצת גדולי התורה הם הבוסים האמיתיים של הממשלה. מועצת השורא עדיפה?

"אני לא עושה השוואות כאלה. דיברתי על זה שהולכים כולם, יושבים אצל רבנים לבקש אישור – ראשי ממשלות וכו'. אני לא הייתי במועצת השורא".

אמרת על הרב קניבסקי שכל המדינה מחכה לראות מה הוא יחליט. מה שונה כל כך?

"יש פה תהליך שבו מדינת ישראל לאט לאט מתרגלת לדבר חדש והוא חשוב מאין כמותו. 20 אחוזים מתושבי המדינה הם ערבים. יש להם ציבור, יש להם מנהיגי ציבור. אני מנסה להגיע למצב שבו מדינת ישראל מתפקדת לא על בסיס של שנאה, לא על בסיס של גזענות, אלא על בסיס של דו קיום ושיתוף פעולה. זה תהליך מורכב".

אמרת "אנחנו לא עושים עסקים עם המשותפת", עכשיו אתם מחזרים אחריהם

"מה שקורה היום זה שכמו כל ממשלות ישראל אנחנו עובדים עם כל מפלגות הבית", ענה לפיד ולא שלל את האפשרות שיסתמכו על המפלגה לצורך העברת התקציב הבא.

אמרת "עם בן גביר לא אשתף פעולה", בל"ד והמשותפת עדיפים?

"אני חושב שהסכנה הכי גדולה למדינת ישראל זו ממשלת בן גביר–ביבי, מפני שהם מאיימים על הרעיון שישראל היא דמוקרטית. זה כאילו פתאום מוצא חן בעיניהם, הרעיון הזה שלא תהיה פה דמוקרטיה. יש אחד שהורשע בתמיכה בטרור ואחד שיש לו 3 כתבי אישום חמורים והם ינהלו את המדינה".

איתמר בן גביר, בנימין נתניהו, חצי חצי (צילום: פלאש/90 )
הסכנה הגדולה ביותר למדינה לפי לפיד, בן גביר ונתניהו | צילום: פלאש/90

עוד התייחס לפיד לאמירתו בעבר ש"בפעם הבאה שירו טיל על אזרחי ישראל, ראשי חמאס יקבלו טיל מונחה לבתים שלהם". השר טען שמדובר בשנה השקטה ביותר מצד עזה מזה זמן רב: "שינינו את כללי המשחק על העובדה שאין מזוודות דולרים. על העובדה שיש מדיניות תגובה לא רק על טילים, (אלא גם) על בלונים. אנחנו בסך הכול מנהלים מול עזה מדיניות תקיפה מאוד ומצליחה מאוד".

עוד טען לפיד שהוא מאמין שהרוטציה תתממש, אך הסביר ש"זה לא יקרה מעצמו". לדבריו, "זה מצריך עבודה פוליטית יום-יומית, קשה, מורכבת. אנחנו יודעים לעשות אותה, אנחנו נמשיך". עוד הבהיר לפיד שיעבור למעון הרשמי בבלפור אם אכן יתמנה לראש ממשלת ישראל, והכחיש את הדיווחים שיש קרב סמוי בינו לבין בנט על השאלה איזה צד יפרק את הקואליציה.

השר יאיר לפיד וראש הממשלה נפתלי בנט במליאה (צילום: דוברות הכנסת)
חולקים הומור משותף, לפיד ובנט | צילום: דוברות הכנסת

"אחד הדברים שהזמן מלמד אותך זה להתעלם מהרעשים", אמר. "זה ספינים כאלה של 'נדאג לסכסך אותם, נדאג לגרום להם לריב'. אחד הדברים שמחברים אותנו (אותו ואת בנט) זה הומור משותף – יש לנו סביב זה הומור. אני עם שותפים שאני מאמין להם ומאמין בהם. יצרנו פה ממשלה שעובדת טוב מאוד למען אזרחי ישראל".