נשיאות הכנסת אישרה שהצעת החוק הממשלתית לפיזור הכנסת תעלה להצבעה במליאה מחר (רביעי). זאת, אחרי ההכרזה אמש של רה"מ בנט ורה"מ החליפי לפיד שהכנסת תפוזר ביוזמתם בימים הקרובים. במקביל, שורה של ראשי המפלגות ובכירים סיפקו התבטאויות מסקרנות הבוקר. יו"ר תקווה חדשה גדעון סער אמר שלהערכתו "חוק הנאשם" יובא בקרוב להצבעה, ומנכ"לית ימינה הביעה תמיכה בהקמת ממשלה חלופית בכנסת הזו – במקום פיזורה. בכירים בימינה: "אם בנט יפרוש, הכוונה להעביר את המושכות לשקד".

הדרמה הפוליטית - סיקור נרחב ב-N12:

בריאיון ל-N12 אמר סער בנוגע לחוק שימנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה: "אנחנו נתמוך בחוק לאיסור כהונת הנאשם שאני מאמין שיעלה להצבעה בימים הקרובים. תמכנו בחוק הזה ברמה העקרונית לאורך כל הדרך, כפי שקיים איסור כזה על ראש עיר. כך גם ראש ממשלה לא אמור להיות במצב שמושפע משיקולים של משפט שמתנהל נגדו ומי שמנע לאורך כל התקופה את חקיקת החוק זו מפלגת ימינה".

על ישיבה בקואליציה עם מנסור עבאס פעם נוספת אמר סער: "המשימה היא להגיע ל-61 בלי מפלגת רע"ם ורק אז בהחלט אפשר יהיה לצרף שותפה נוספת שהקולות שלה אלו לא קולות שמכריעים לצורך העברת חוקים כאלה ואחרים. בהחלט צריך ללמוד את הלקח הזה".

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

במקביל, מנכ"לית ימינה סטלה ויינשטיין הפתיעה כשאמרה בריאיון לענ ת דוידוב וגולן יוכפז ב-103FM שהיא מעדיפה הקמת ממשלה חלופית תחת נתניהו במקום הליכה לבחירות. "אי אפשר לגרור את מדינת ישראל רק בגלל שלא נוח לי עם מישהו", אמרה. "צריך לעשות כל מה שצריך כדי להוציא  את ישראל מהלופ".

מיד אחרי ההתבטאות, בכירים משני צידי המפה הפוליטית התייחסו בביטול לאמירה. ח"כ ישראל כ"ץ מהליכוד אמר: "אף אחד לא מאמין למנכ"לית ימינה אחרי שבנט חתם על תצהיר שלא יישב עם רע"ם. אנחנו לא בונים על הקולות של ימינה". שרת האנרגיה קארין אלהרר מיש עתיד הוסיפה: " לא רואה את נפתלי בנט יושב תחת בנימין נתניהו".

גדעון סער בישיבת סיעה של מפלגת תקווה חדשה (צילום: ערוץ הכנסת)
מתעקש שלא יישב תחת נתניהו. יו"ר תקווה חדשה גדעון סער | צילום: ערוץ הכנסת

החוק לפיזור הכנסת יובא למליאה כבר מחר. לפי כל ההערכות הוא צפוי לעבור, אך לא ברור אם יאושר בכל 3 הקריאות כולן כבר מחר. אם הכנסת לא תספיק לאשר את כל הקריאות מחר - העברתו תידחה ליום שני הבא. בנט הודיע שהנחה את ראש המל"ל, ד"ר איל חולתא, והמזכיר הצבאי, אלוף אבי גיל, להכין תוכנית חפיפה יסודית ומעמיקה שתעסוק בסוגיות הליבה המדיניות והביטחוניות, לקראת מועד החילופים.

שר האוצר אביגדור ליברמן דיבר היום בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה והתייחס לדרמה הפוליטית. "בחירות יפגעו בכלכלה ובביטחון חייבים לשנות את השיטה", אמר. "מקווה שלצד החוק לפיזור הכנסת נעלה את חוק הנאשם. לא מזהה אפשרות לממשלה אלטרנטיבית".

סטלה ויינשטיין מנכ"לית מפלגת ימינה (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של סטלה ויינשטיין)
הביעה תמיכה בממשלה חלופית תחת נתניהו במקום פיזור הכנסת. מנכ"לית ימינה סטלה ויינשטיין | צילום: מתוך עמוד הטוויטר של סטלה ויינשטיין

שר האוצר המשיך ותקף את נתניהו: "לו נתניהו באמת היה דואג לישראל, היה קם מוותר על ראשות הליכוד, והממשלה ואומר - אני לוקח פסק זמן עד תום ההליכים המשפטיים. אז הליכוד היה מקים ממשלה יציבה להרבה זמן על טהרת הימין. אבל כמובן, האיש דואג קודם לעצמו ולמשפחתו".

"הוא משקר במצח נחושה", המשיך ליברמן. "הוא נפגש עם עבאס תוך כדי שומר החומות, ואח"כ הוא מדבר שלא יישב עם עבאס. על שמו רשומה הכניעה לטרור. לפני שנה אותו מתווה, אותו מצעד דגלים - הוא נכנע לאולטימטום של הג'יהאד. חטפנו רקטות לירושלים, והתחילו המהומות בתוך ישראל. מעולם לא פגעו בישראלים בצורה כזו. הכול רשום על שמו. גם אסון מירון - במשמרת שלו. אסור שהאיש יחזור".

אביגדור ליברמן
"חייבים לשנות את השיטה". ליברמן

סער: "נרוץ בנפרד"; הורוביץ: תומך באיחוד עם העבודה

משיחות שנערכו אתמול עם בכירי ימינה, עולה שכרגע ימינה תרוץ במתכונתה הנוכחית. היה ובנט יפרוש, הכוונה להפקיד את המושכות בידי שקד. גורמים במפלגה מעריכים שבנט ירצה להתמודד. בהמשך ייבחנו חיבורים ושיתופי פעולה. אתמול הכחישה ימינה את הדיווחים שלפיהם מתן כהנא צפוי להוביל במקרה שבנט יפרוש.

בתוך כך, חלק מראשי המפלגות התייחסו הבוקר גם לאפשרויות החבירה, וגם לשאלה שעלתה בכל אחת ממערכת הבחירות האחרונות – מי יתמוך בנתניהו. "אם הייתי חושב שזה טוב למדינה הייתי יכול לשבת עם נתניהו כבר היום - אבל אני לא", אמר סער ל-N12, "אני לא אחזיר את ביבי, לא אתמוך במתקפה הקבועה על מערכות המדינה ועל מוסדותיה. אין לי רצון להחזיר את השיח של הכפשת יריבים פוליטיים ואת הקיצוניות. אני עומד בדיוק באותו הקו שאיתו יצאתי לדרך וכל חברי מפלגת תקווה חדשה עומדים מאחוריי כדבוקה אחת כפי שהיו כל השנה האחרונה. אצלנו לא היו עריקים ולא היו מורדים".

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ התייחס בריאיון בגל"צ לאפשרות של חבירה למפלגת העבודה. למרות שבמפלגת העבודה אמרו כמה פעמים לאחרונה שלא יתאחדו עם מרצ, הורוביץ הודיע שהוא תומך: "נכון לעשות זאת - צריך מפלגת שמאל ציונית סוציאל-דמוקרטית".

רה"מ החלפוי וראש הממשלה במסיבת עיתונים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הודיעו שיפזרו את הכנסת. בנט ולפיד בהצהרה לתקשורת, אתמול | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה התייחס הבוקר ליריבה רע"ם, והסביר בריאיון לגל"צ: "אנחנו לא פוסלים את רע"ם ואת חבריה. עם זאת, מנסור עבאס מכר את עצמו לכל מי שבא - אם זה לרב דרוקמן, או בן גביר, סמוטריץ' ונתניהו".