שקט יחסי אחרי הסערה? הצהרתה הבלתי צפויה של ח"כ ג'ידא רינוואי זועבי על פרישה מהקואליציה הפתיעה את הממשלה וטרפה את הקלפים. בריאיון שקיימה הבוקר (שישי) בגלי צה"ל, חברת הכנסת נשמעת מתונה יותר ואף מסתייגת מעט מאמירותיה הנחרצות. "בינתיים אתמוך בקואליציה", הבהירה. "אעשה זאת כל עוד הקואליציה קשובה לצרכים של החברה הערבית".

הטלטלה הפוליטית - סיקור נרחב ב-N12

 

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

 

בהמשך טענה זועבי: "אין לי דרישות. אני רוצה להבטיח שאם הקואליציה תמשיך להתקיים - היא תהיה קשובה לציבור הערבי". בהמשך השיבה למבקרים מתוך הממשלה: "אני מודעת שהאלטרנטיבה יותר גרועה". במהלך הריאיון נשאלה חברת הכנסת אם תצביע בעד פיזור הכנסת - וזו נמנעה מלנקוט עמדה: "עוד לא החלטתי איך להצביע. אבחן את החוקים לגופו של עניין". כמו כן, הצהירה זועבי כי תוותר על המינוי בשנחאי.

 

 לאחר הריאיון שר החוץ לפיד פרסם פוסט בחשבון הפייסבוק שלו, ובו כתב: "אמרו שבחיים לא נקבל את המנדט להקים ממשלה – קיבלנו. אמרו שהממשלה לעולם לא תקום – קמה. אמרו שהיא לא תשרוד את החודש הראשון – שרדה. אמרו שלא נצליח להעביר תקציב – עבר. אמרו שלא נגיע למושב הקיץ – הגענו. אמרו שלא נתאושש מפרישת סילמן – התאוששנו. הספידו אותנו כבר חמש פעמים ביום שידורים מיוחד – וחזרנו. עכשיו אותם אנשים אומרים לכם שהכל נגמר – לא נגמר. אנחנו כאן".

בהמשך, ניסה לחזק את רוחם של חבריו לממשלה: "כן, לפעמים זה קשה. אתם יודעים מה, זה אמור להיות קשה. לשנות את ההיסטוריה זו לא משימה קלה. אנחנו עושים משהו שהוא גדול מכולנו. מצילים את מדינת ישראל, את הדמוקרטיה שלנו". עוד כתב: "יש כוחות גדולים – ואפלים - שנאבקים בנו. עד עכשיו ניצחנו אותם – נגד כל הסיכויים – כי היינו נחושים ועבדנו יד. זה מה שאנחנו הולכים לעשות גם בהמשך".
רינוואי זועבי, נפתלי בנט ויאיר לפיד (עיבוד: פלאש 90, N12)
רינוואי זועבי, נפתלי בנט ויאיר לפיד | עיבוד: פלאש 90, N12
 

הודעתה של חברת הכנסת זועבי ממרצ הותירה את המערכת הפוליטית בהלם מוחלט. בנט ולפיד לא ידעו דבר על המהלך שתוכנן מאחורי גבם, וגילו על פרישתה מהודעת פוש באפליקציית N12. חברי הכנסת מכל הקשת הפוליטית החלו להגיב - ובליכוד מיהרו לחגוג. 

במקביל, הדגישה חברת הכנסת ממרצ כי "אין דרך חזרה" מהודעת הפרישה שלה מהקואליציה - ואף סירבה לדבר אמש עם ראש מפלגתה, ניצן הורוביץ.

"אני הגעתי לנקודת האל-חזור ולא יכולה להמשיך ולתמוך בקואליציה הזאת", הסבירה זועבי את החלטתה בריאיון שקיימה אתמול ב"מהדורה המרכזית". "הצבעתי גם נגד מצפוני בחודשים האחרונים. הממשלה שברה ימינה וכל ההתנהלות שחשובות לציבור הערבי באל-אקצא וההתנחלויות, חוק האזרחות - כל זה הביא אותי למצב שאני לא יכולה עוד".

נפתלי בנט ויאיר לפיד (צילום: פלאש 90, רויטרס)
גורמים בסביבת לפיד ובנט: למדו על הפרישה מפוש של N12 | צילום: פלאש 90, רויטרס

"יש דברים שהם מעבר לפוליטיקה ואי אפשר להבליג עליהם", הוסיפה. "אני לקחתי החלטה בהתייעצות עם משפחתי שאני לא נשארת בקואליציה. זה שהשר לפיד והקואליציה הזאת יכולה להיות האלטרנטיבה הכי שפויה עבור הציבור הערבי - אני לא הולכת לפוצץ אותה באופן אוטומטי".

בצל הפרישה: מתקפה על לפיד

"ניהל את אירוע זועבי ברשלנות בלתי נתפסת", תקף גורם בקואליציה תקף בחריפות את השר לפיד. "מינוי פוליטי שאפשר היה לסיים בכמה שבועות נמרח עד שהיא ברחה. הכדור נפל אצלו, ועכשיו הוא בהיסטריה שהיא לא תלך כדי להיות ראש ממשלת המעבר".

"ניהל את אירוע זועבי ברשלנות בלתי נתפסת"

"ניהל את אירוע זועבי ברשלנות בלתי נתפסת"

גורם בקואליציה במתקפה על לפיד

לפי גורמים באופוזיציה, מי שידע על האירוע במשך כבר יותר מיומיים - הוא יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו. הוא עודכן על כך מאריה דרעי, ששמע על כך מח"כ משה ארבל - שנמצא בקשרי ידידות עם ח"כ רינאוי-זועבי. היא שיתפה את ארבל בהרהוריה לגבי הקואליציה, וכך המידע עבר עד לנתניהו.