יו"ר מפלגת רע"ם מנסור עבאס האזין היטב לביקורת שהופנתה אליו בימים האחרונים מהאופוזיציה ומהימין, לנוכח שלושת הפיגועים הקשים שפקדו את ישראל. אמש (ראשון) הוא התכוון להגיב על כך ולשאת נאום מפייס בעברית ובערבית, אך בשל ביקורת מתוך התנועה האסלאמית הוא החליט לגנוז את הנאום - ולצלם גרסה "מאוזנת יותר", שצפויה להתפרסם ככל הנראה הערב.

סיקור נרחב ב-N12 על הפוליטיקה ברקע גל הטרור

הצעד של עבאס מגיע על רקע שורת הפיגועים האחרונים, שבהם נרצחו 11 בני אדם. יו"ר רע"ם ספג ביקורת חריפה מהאופוזיציה ומפי גורמי ימין, שמחו על שותפותה של רע"ם בממשלה. בשל כך החליט עבאס לצלם נאום, בעברית ובערבית, שבו יתייחס להתרחשויות האחרונות ולמתקפה עליו ועל מפלגתו.

בחלק מהביקורת על רע"ם נטען כי חבריה אומנם מגנים את הפיגועים בעברית - אך לא בערבית. עוד נאמר כי הח"כים מרע"ם מציגים עמדה חלקית ולא נחרצת מספיק נגד הטרור. לכן, בין היתר, החליט עבאס לנאום בשתי השפות ואתמול הוא אכן צילם את הנאום המדובר.

אלא שכאן לא תם הסיפור. אחרי שהנאום כבר היה מוכן, הוא נשלח לכמה דמויות בכירות בהנהגת התנועה האסלאמית ובמועצת השורא, הקובעת את מדיניות תנועת רע"ם - ואז פרצה מחלוקת בתוך רע"ם ובתוך התנועה האסלאמית.

גורמים שמעורים בפרטים סיפרו ל-N12 שחלק מההנהגה אמרה לעבאס שהנאום שלו כולל אמירות שיכולות לגרור ביקורת בחברה הערבית. אלו אמירות שבהן, לדעתם, עבאס "נסחף" מעבר לעמדה המסורתית של התנועה האסאלמית ושל רע"ם לגבי גינוי פיגועים.

מהן אותן אמירות "חדשות" שנמצאות בלב המחלוקת? עבאס למעשה התייחס להסתה של אזרחים ערבים נגד יהודים ברשתות החברתיות, וגינה את התופעה הזאת. יתרה מזאת, הוא קרא להפסיק עם שיח השנאה וההסתה בשפה הערבית נגד היהודים.

לאחר יממה של דיונים וויכוחים, צילם עבאס נאום חדש, שלטענת כמה גורמים ברע"ם הוא מאוזן יותר ומקובל על הנהגת התנועה האסלאמית. חשוב להדגיש שגם הגרסה המחודשת של הנאום כוללת גינוי ברור בעברית ובערבית לפיגועים.

על פי גורמים ברע"ם, הנאום צפוי להתפרסם הערב - אם כי עדיין ישנם דיונים על כך ואין הסכמה מלאה לגבי הפרסום שלו.