הסלמה מימין: יממה לאחר הודעתה של ח"כ ג'ידא רינוואי זועבי כי היא עוזבת את הקואליציה, מחריף היום (שישי) גם ח"כ ניר אורבך (ימינה) את הטון. "סיימתי להבין את הצרכים הלאומיים של הח"כים הערבים בקואליציה הזו", אמר אורבך למקורביו. "אם זועבי רוצה ללכת – שתלך".

חבר הכנסת מימינה, שהציב בעבר אולטימטום ליו"ר המפלגה נפתלי בנט לקדם מדיניות ימנית על מנת לשמר את נוכחותו במפלגה, הבהיר כי "הניסוי של השותפות בקואליציה עם הח"כים הערבים נכשל, הגיע הזמן להבין את זה".

הוא הוסיף כי "אני לא מוכן לשמוע יותר על הגחמות שלהם בענייני הר הבית ומילים כמו כיבוש, ולא מעניינות אותי הדרישות שלה". לדברי ח"כ אורבך, "אם זועבי תפסיק להצביע עם הקואליציה - העסק גמור".

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

מוקדם יותר, פרסם שר החוץ ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד פוסט בפייסבוק, שבו הצהיר כי הממשלה לא מתפרקת. "הממשלה הזו היא הדבר הנכון למדינת ישראל ולעם ישראל", כתב לפיד. "אין לנו שום כוונה להיכנע או לוותר עליה. אין לנו שום כוונה לתת לביבי ובן גביר הזדמנות להרוס את המדינה. נעשה מה שאנחנו עושים כל פעם מחדש: נשב עם מי שצריך לשבת, נתקן כל מה שצריך לתקן". 

"אמרו שבחיים לא נקבל את המנדט להקים ממשלה – קיבלנו. אמרו שהממשלה לעולם לא תקום – קמה", הסביר לפיד לעוקביו. "אמרו שהיא לא תשרוד את החודש הראשון – שרדה. אמרו שלא נצליח להעביר תקציב – עבר. הספידו אותנו כבר חמש פעמים ביום שידורים מיוחד – וחזרנו. עכשיו אותם אנשים אומרים לכם שהכל נגמר – לא נגמר. אנחנו כאן", הוסיף.

בשעות הבוקר התראיינה ח"כ זועבי בגלי צה"ל, ונשמעה מתונה יותר ואף מסתייגת מעט מאמירותיה הנחרצות אתמול בהודעת הפרישה. "בינתיים אתמוך בקואליציה", הבהירה. "אעשה זאת כל עוד הקואליציה קשובה לצרכים של החברה הערבית".

בהמשך טענה זועבי: "אין לי דרישות. אני רוצה להבטיח שאם הקואליציה תמשיך להתקיים - היא תהיה קשובה לציבור הערבי". בהמשך השיבה למבקרים מתוך הממשלה: "אני מודעת שהאלטרנטיבה יותר גרועה". במהלך הריאיון נשאלה חברת הכנסת אם תצביע בעד פיזור הכנסת - וזו נמנעה מלנקוט עמדה: "עוד לא החלטתי איך להצביע. אבחן את החוקים לגופו של עניין". כמו כן, הצהירה זועבי כי תוותר על המינוי בשנגחאי.

ג'ידא רינאוי-זועבי (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
הסערה שבעקבות הסערה. ח"כ זועבי | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

זוהי אינה הפעם הראשונה שח"כ אורבך עולה לכותרות בצל דרמה פוליטית שיזמה ח"כית אחרת. לאחר פרישתה של יו"ר הקואליציה לשעבר עידית סילמן, הציב אורבך אולטימטום לראש הממשלה בנט, שבו שלוש דרישות: ביטול מתווה המעונות, כינוס מועצת התכנון העליונה (מת"ע) וחיבור ההתיישבות הצעירה לחשמל.

"בלי פתרון לנושאים האלו לא אוכל להישאר בקואליציה", מסר אורבך בהודעתו. במהלך פגישת הסיעה שערכו בימינה התפרץ אורבך לעבר בנט ואמר: "לא ייתכן שהשתמשת בביטוי 'גדה מערבית'. זה לא קשור לשאר המפלגות בקואליציה. זה סתם לשלם מחיר בבית האידיאולוגי שלנו, הכנסתם אותי לסיטואציה בלתי אפשרית".