הפלונטר הפוליטי נמשך: מפלגת רע"ם הודיעה היום (ראשון) כי נראה שחברי המפלגה לא יתייצבו ברביעי להצבעה על פיזור הכנסת. המשמעות היא שהאופוזיציה תוכל להעביר את חוק בקריאה טרומית. בשלב הזה, באופוזיציה יצטרכו להחליט אם אכן להגיש את החוק לפיזור הכנסת, שהחשש: רע"ם עושה תרגיל שעלול לתקוע את העלאת החוק לחצי שנה.

לפי תקנון הכנסת, הצעת חוק פרטית שנפלה לא יכולה לעלות 6 חודשים אלא אם חל שינוי נסיבות. לפי תקדימי העבר השגת 61 חתימות היא שינוי נסיבות, אבל באופוזיציה לא רוצים להיות תלויים בשיקול דעתו של יו"ר הכנסת מיקי לוי.

מליאת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב)
האופוזיציה תעלה את החוק? חברי הליכוד והרשימה המשותפת במליאת הכנסת, ארכיון | צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב

בתוך כך, יו"ר רע"ם ‏מנסור עבאס אמר אמש כי מה שיכתיב את עמדת מפלגתו בנוגע למסגד אל-אקצא ולהישארותה בקואליציה, הן ההבנות שיושגו בין ירדן לישראל בוועדה המשותפת של שתי המדינות. על כך שעמדת המפלגה תלויה בהבנות בין ירדן לישראל כתב עבאס בפוסט בשפה הערבית שפרסם בפייסבוק. לדבריו, הוא הודיע על כך כבר לראש הממשלה נפתלי בנט ולראש הממשלה החליפי יאיר לפיד.

עוד הדגיש עבאס בפוסט: "הפתרון הסופי הוא סיום הכיבוש, והקמת המדינה הפלסטינית בגדה המערבית ובעזה שבירתה ירושלים, ובלבה מסגד אל-אקצא". הוא גם קרא לתמוך במאמציו של המלך עבדאללה בסוגיית אל-אקצא וטען ש"זו חובה של כל ערבי וכל מוסלמי".

בשבוע שעבר פרסמנו כי גורמים במועצת השורא ניסו לקדם החלטה שתחייב את רע"ם להכריז על פרישה מיידית מהקואליציה, זאת בעקבות התבטאויות של שרת הפנים איילת שקד וחברי הכנסת ניר אורבך ויום טוב כלפון בנוגע לכניסת יהודים למתחם הר הבית. העימותים שפרצו ביום חמישי בין מתפללים במסגד אל-אקצא לשוטרים גם כן עוררו תרעומת במועצת השורא, דבר שנותן רוח גבית לפלג שקורא למפלגה לפרוש מהקואליציה.