פרסום ראשון: ראש הממשלה בנט הוציא את חברת הכנסת עידית סילמן מישיבת הסיעה של ימינה, לאחר שסירבה להתחייב שתתמוך במינויו של חבר הכנסת מתן כהנא לתפקיד שר או סגן שר. "את לא מובכת לבוא?", נזף בנט בסילמן - והח"כים המשיכו את ישיבת הסיעה בלעדיה.

"אני רוצה עכשיו לדעת איך כל אחד מכם יצביע על מינוי כהנא לשר", שאל בנט בפתח הישיבה. "נדבר על זה", השיבה סילמן כשהגיעה תורה לענות. "אני לא מבין", תקף ראש הממשלה. "במה מתבטאת המשמעת הסיעתית שלך?". לאחר שסילמן ענתה: "אני חברה בימינה", בנט הבהיר: "את מפרה משמעת". "לא אמרתי 'לא'", היא הדגישה. "אמרתי שנדבר על זה". לאחר מכן, בנט ביקש שתצא מהישיבה.

בדיון 40 חתימות שמתקיים בכנסת, בנוכחות ראש הממשלה, תקף חבר הכנסת משה גפני את בנט: "כל מה שאתה נוגע - לא יוצא מזה כלום. הדחת חבר כנסת שהיה קרוב אליך כמו כלב. זרקת מהחדר את סילמן שעבדה והייתה מסורה אליך כמו כלבה. המלבין פני חברו ברבים אין לו חלק לעולם הבא".

במקביל, בישיבת סיעת הליכוד הוחלט להתנגד לכל חקיקה ממשלתית באופן גורף - כולל לתקצוב פרויקט "ממדים ללימודים", שנועד לממן מלגות ללוחמים משוחררים. 

נזכיר כי בקשת מינויו של כהנא מגיע לאחר שהתפטר מתפקידו כשר הדתות לפני כ-3 ימים כדי לחזק את יציבות הממשלה. המהלך נעשה על מנת להדיח את חה"כ יום טוב כלפון, שנמצא כעת בעמדת ח"כ בזכות החוק הנורווגי. ההתפטרות נכנסה לתוקף באופן מיידי.

מתן כהנא, יום טוב כלפון (צילום: פלאש 90)
מתן כהנא, יום טוב כלפון | צילום: פלאש 90

כמו כן, מסקר מכון מדגם שפורסם ב"פגוש את העיתונות" עולה כי רוב הציבור חושב שפרישתה של חה"כ עידית סילמן מהקואליציה הייתה מהלך פוליטי. לעומת זאת, 34% בלבד סבורים שהמכה הראשונה שדרדרה את כדור השלג שמאיים להפיל את הממשלה – נבעה ממניעים אידאולוגיים.