קואליציה בהתפוררות: הניסיון להעביר את חוק תקנות יו"ש שלשום (שני) במליאה היה משימה בלתי אפשרית עבור הממשלה. בניסיון הבא שלהם המשימה תהפוך אפילו קשה יותר כי לחבר הכנסת ואליד טאהא מרע"ם לא יהיה קל יותר עכשיו להצביע בעד ההתנחלויות. גם אם מאזן גנאים שהצביע נגד התקנות יתפטר מהכנסת, הבא אחריו ברשימת רע"ם יהיה אדם שתמך בשיגור רקטות חמאס על אזרחי ישראל - והוא לא נשמע כמו פרטנר אולטימטיבי להעברת תקנות שייטיבו עם המתנחלים.

אז בקואליציה מנסים עכשיו לפתור באמצעים טקטיים את הבעיה האסטרטגית שהם ניצבים בפניה. באשר לחה"כ ג'ידא רינאוי זועבי שהפרה גם היא את המשמעת הקואליציונית והצביעה נגד התקנות, הכוונה במרצ היא לבחון ברצינות את האפשרות להכריז עליה כפורשת - מתוך כוונה להרתיע אותה אם היא בונה על קריירה עתידית ברע"ם או ברשימה משותפת.

יושב ראש מפלגת רע"ם מנסור עבאס וחה"כ מאזן גנאים (צילום: Mostafa Alkharouf/Anadolu Agency via Getty Images)
מנסור עבאס ומאזן גנאים | צילום: Mostafa Alkharouf/Anadolu Agency via Getty Images

באשר לחה"כ עידית סילמן המצב בדיוק הפוך כי הרי תמיד אמרו שאם היא רק תעז להצביע פעם אחת נגד הקואליציה היא תוכרז כפורשת. והנה לא רק שהיא לא הוכרזה כפורשת אלא אפילו לא הודחה מראשות ועדת הבריאות, דבר שמכעיס את חברתה למפלגה שירלי פינטו.

ימינה מחולקת כעת לשתי סיעות: אחת שרואה בסילמן פרטנר עתידי, השנייה סוברת שלא. בינתיים הראשונה מנצחת.

האופוזיציה סימנה את ניר אורבך כחוליה החלשה

באשר לחבר הכנסת ניר אורבך, כאן המלכוד הוא יותר משמעותי לאחר שהבטיח לרה"מ בנט כי הוא לא יעשה כמעשה סילמן - כלומר בנט לא ישמע על פרישתו מהקואליציה מהטלוויזיה. לכן, בנט מעריך שברגע שאורבך יבוא להודיע לו על החלטתו - הוא יצליח לשכנע אותו לחזור בו.

עידית סילמן בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
סילמן. בימינה מתמהמהים ולא מכריזים עליה כפורשת | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הדברים שאמר אורבך במליאה עם נפילת החוק ש"הניסוי הזה נכשל", נאמרו ביתר שאת לבנט בפגישה שהם ערכו בארבע עיניים. השניים ישבו ושוחחו אל תוך הלילה, עד 4 לפנות בוקר, שיחה מאוד טעונה וקשה, שבה למעשה אורבך הבהיר לבנט שהוא איבד אמון בממשלה הזאת ושהוא מצפה לראות מעשים.

במקביל, הלחץ על אורבך גובר מצד האופוזיציה. בליכוד שמים עליו כרגע את כל המאמצים כי הם מזהים אותו כחוליה החלשה, אבל גם כי הוא יו"ר ועדת הכנסת. כלומר הם מבינים שאם הם יצליחו להשיג פורש אחר אז אורבך יוכל לעכב להם את התהליכים בוועדת כנסת, ואולי אפילו למסמס את הפיזור עד שתגיע הפגרה. לכן בליכוד מוכנים לשלם לאורבך יותר, וכבר הועבר אליו מסר שהוא יכול לבחור כל תפקיד שהוא רוצה בממשלה הבאה כשתקום.

ח"כ ניר אורבך (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ניר אורבך. באופוזיציה סימנו אותו כחוליה החלשה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עבאס: או ח"כים ממושמעים או בחירות

ברע"ם מבינים שהקרדיט שלהם כבר נגמר והם חייבים לעשות צעדים משמעותיים ורציניים. יו"ר המפלגה מנסור עבאס, שכבר נדחק לפינה אחרי כל הכישלונות הללו בקואליציה, אמר בשיחות סגורות עם הנהגת רע"ם: זה או שאנחנו חוזרים לקואליציה עם 4 אצבעות ממושמעות על מלא, או שאנחנו הולכים לבחירות.

עבאס למעשה אומר שחבר הכנסת מאזן גנאים צריך לפרוש ולהתפטר בעקבות החלטתו להצביע נגד תקנות יו"ש. גנאים מצדו גם מבין שהתמרונים הללו לא יכולים להימשך. לחבריו ברע"ם הוא אמר שהוא לא פוסל את התפטרותו מהכנסת, ואם זאת האפשרות היחידה שהם מציגים בפניו – אז הוא יעשה זאת.

ברע"ם אמרו כי ביומיים הקרובים הם יציגו בפני גנאים עסקה מסוימת שהוא לא יוכל לסרב לה, ושתביא להתפטרותו מהכנסת. כמובן שחלק מהעסקה תהיה ככל הנראה תמיכה בריצה שלו לראשות עיריית סכנין.

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית