שר הביטחון בני גנץ התייחס היום (שני) למצעד הדגלים שהתקיים אמש בירושלים, ואמר כי יש לבחון את ההגדרה של ארגונים כמו לה פמיליה ולהב"ה כארגוני טרור. בישיבת הסיעה של כחול לבן, הוסיף גנץ כי "מדינת ישראל שמרה ביום ירושלים על ריבונותה וביטחון אזרחיה, לצד שמירה על הסטטוס קוו וחופש הפולחן. עשינו זאת מול טרוריסטים ופורעים מוסלמים קיצוניים, שחלקם אף ביזו את קדושת הר הבית, זרקו אבנים במסגד ואף עשו בו את צרכיהם. אותם צריך לגנות, לעצור ולהוקיע".

"לצד זאת, שמעתי קריאות מחליאות של קומץ מסיתים ומוסתים גם מקרב הציבור היהודי", המשיך גנץ. "אנחנו נמשיך לרדוף את המסיתים ומחוללי האלימות בכל מקום. כשר הביטחון אני סבור שהגיעה העת לבחון את ההגדרה של ארגונים כמו לה פמיליה ולהב"ה כארגוני טרור, ואני יודע שהנושא ניצב לפתחם של ארגוני הביטחון וסומך על ראשי הארגונים שיעשו את הבחינה באופן הנקי והטוב ביותר". 

בהקשר למצב הפוליטי אמר שר הביטחון: "הפתרון למחלוקות בקואליציה הוא לא לתקוף האחד את השני אלא להגיע לפתרונות למען אזרחי ישראל שראויים לממשלה מתפקדת. כשר הביטחון אני דואג להקשיב לקולות של כולם, טרם קבלת ההחלטות, תוך שמירה קודם כל על האינטרסים הביטחוניים".

יאיר לפיד על מצעד הדגלים בירושלים (צילום: פלאש 90)
לפיד עלה למתקפה | צילום: פלאש 90

"אני מצפה מכלל השרים לנהוג כך, כי אם רוצים להמשיך ולשרת את אזרחי ישראל זה כולם בשביל אחד ואחד בשביל כולם", המשיך שר הביטחון בדבריו. "אני מברך על הסיכום שהושג עם ח"כ מיכאל ביטון, להיכנס לשיח מהיר בנושא התחבורה הציבורית בפריפריה, ומקווה שנביא בשורה שתשרת את אזרחי ישראל. כחול לבן מחויבת לכך, ואני בטוח שכך גם כל סיעות הקואליציה".

מוקדם יותר, תקף בחריפות שר החוץ יאיר לפיד את מצעד הדגלים שהתקיים אתמול לרגל יום ירושלים - והאשים ארגונים קיצוניים בהכתמת האירוע. "המצעד הוכתם בידי קיצוניים. לא כך צריך להיראות מצעד הדגלים ביום ירושלים, לא הקללות והאלימות של לה פמיליה ולא הגזענות הבוטה והמכוערת של ארגון להב"ה", אמר בישיבת סיעת יש עתיד.

"במקום יום של שמחה הם ניסו להפוך את זה ליום של שנאה", אמר לפיד והוסיף: "האנשים האלה הם לא פטריוטים, הם בריונים עלובים שמבזים את הרעיון הציוני. הרוב הישראלי צריך להחזיר לידיו את מצעד הדגלים, את ירושלים ואת מדינת ישראל. אנחנו הרוב, הם המיעוט הקיצוני. זה בידיים שלנו. הגיע הזמן להעמיד אותנו במקום".

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב תקף גם הוא את ארגוני לה-פמיליה ולהב"ה, ואמר כי "עוד לפני שהייתי שר, פניתי ליועץ המשפטי לממשלה במטרה לבחון את האפשרות של הוצאת 'לה-פמיליה' ו'להב"ה' מחוץ לחוק". לדברי השר, "מדובר בקומץ רעשני וקשה. אני מתכוון לשוב ולפנות ליועצת המשפטית לממשלה כדי להוציא אותם אל מחוץ לחוק".

בישיבת סיעת העבודה בכנסת, הבהיר בר-לב כי "אין ספק שהם פוגעים בביטחון, בביטחון הפנים, פוגעים במכנה המשותף הרחב שלנו וצריך להוציא אותם מחוץ לחוק".

גם שר הבריאות ניצן הורוביץ הגיב על המצעד, ואמר בפתח ישיבת סיעת מרצ: "יום ירושלים לובש צורה של אלימות, שנאה וגזענות. השבוע יצעד בירושלים מצעד הגאווה – ותראו איזה הבדל. מצעד של אהבה, קבלה, סובלנות, לא מקללים את התושבים המקומיים, לא יורקים, לא שרים שירים גזעניים ולא אומרים שיישרף לכם הכפר. אני יודע שזה לא כולם, אבל היו שם מספיק שביישו את כולנו".

הורוביץ ציין בדבריו כי סיעתו תומכת במצעדים וחופש הביטוי, "אבל לא בשביל לתקוע אצבע בעין לערבים ולשדר להם מסר שמקומם לא כאן. אנחנו מאמינים בשוויון זכויות ובשותפות. בירושלים יש מוסלמים, יהודים ונוצרים, ישראלים ופלסטיניים".

"אי אפשר לפתור את הסכסוך שקיים כאן רק בכוח. חייב להיות תהליך מדיני עם השכנים שלנו. עושים כזה תהליך יפה עם האמירויות – למה שלא נעשה את זה עם אנשים שגרים במרחק 10 דקות נסיעה? גם עכשיו אנחנו קוראים לכל השותפים בממשלה להבין את הצורך בפתרון מדיני. כל עוד אין פתרון כזה - למנוע מעשים בשטח שייפגעו בסיכון להגיע לפתרון הזה. לא יהיה פתרון אחר זולת פתרון שתי המדינות".