ח"כ ג'ידא רינאוי-זועבי הדהימה את המערכת הפוליטית ביום חמישי כשהכריזה על התפטרותה מהקואליציה השברירית. באופוזיציה כבר החלו לחגוג וראו את הבחירות מעבר לפינה. יומיים עברו – וכבר גורם בממשלה מעריך: "המשבר מאחורינו". מהפרסום הראשון ב-N12 על ההתפטרות ועד לפגישת השר פריג'-זועבי אמש (שבת) – שלב אחרי שלב של המשבר.

יום חמישי (13:15) - רה"מ בנט שומע על הפרישה מהודעת פוש של N12

N12 מפרסם לראשונה כי חברת הכנסת רינאוי-זועבי ממרצ שלחה מכתב לראש הממשלה נפתלי בנט ולשר החוץ יאיר לפיד שבו הודיעה על פרישתה מהקואליציה, ובכך מורידה את מספר תומכיה בכנסת ל-59 בלבד. בנט ולפיד המופתעים שומעים לראשונה על הפרישה מהדיווח ב-N12. בנט מיהר לזמן את חברי סיעתו לישיבת חירום בתל אביב, אך החליט לבסוף לבטל את הכינוס. במקביל, יו"ר מרצ, השר ניצן הורוביץ, יצאה לדרך לפגוש את הח"כית הפורשת בביתה בנוף הגליל - אך היא הבהירה לו: אל תבוא.

20:15 - ח"כ רינאוי-זועבי טוענת ש"אין דרך חזרה" מפרישתה, אך לא מתחייבת שתצביע נגד הממשלה

בריאיון ל"מהדורה המרכזית" אמרה הח"כית הפורשת כי עדיין לא החליטה אם תצביע בעד הצעת אי האמון שתגיש האופוזיציה. "אם ההצעה תובא ביום רביעי, אצביע לפי מצפוני ונראה מה יהיה. אשקול את צעדיי", הבהירה.

"אני הגעתי לנקודת האל-חזור ולא יכולה להמשיך ולתמוך בקואליציה הזאת", הסבירה זועבי את החלטתה לפרוש. "הצבעתי גם נגד מצפוני בחודשים האחרונים. הממשלה שברה ימינה וכל ההתנהלות שחשובות לציבור הערבי באל-אקצא וההתנחלויות, חוק האזרחות - כל זה הביא אותי למצב שאני לא יכולה עוד". זועבי הוסיפה כי היא לא שוללת את האפשרות שתתמוך בממשלה מבחוץ. לדבריה, "יכול להיות שאני אתמוך בה מבחוץ אבל אני לא אהיה שותפה בקואליציה".

זמן קצר אחרי הריאיון, שר החוץ לפיד הודיע כי שוחח בטלפון עם ח"כ זועבי וכי "השיחה הייתה באווירה טובה והשניים קבעו להיפגש ביום ראשון ולמצוא פתרון חיובי למצב".

יום שישי (8:00) - רינאוי-זועבי מסתייגת: "בינתיים אתמוך בקואליציה"

בריאיון לגלי צה"ל, חברת הכנסת נשמעת מתונה יותר ואף מסתייגת מעט מאמירותיה הנחרצות. "בינתיים אתמוך בקואליציה", הבהירה. "אעשה זאת כל עוד הקואליציה קשובה לצרכים של החברה הערבית".

בהמשך טענה זועבי: "אין לי דרישות. אני רוצה להבטיח שאם הקואליציה תמשיך להתקיים - היא תהיה קשובה לציבור הערבי". בהמשך השיבה למבקרים מתוך הממשלה: "אני מודעת שהאלטרנטיבה יותר גרועה". במהלך הריאיון נשאלה חברת הכנסת אם תצביע בעד פיזור הכנסת - וזו נמנעה מלנקוט עמדה: "עוד לא החלטתי איך להצביע. אבחן את החוקים לגופו של עניין". כמו כן, הצהירה זועבי כי תוותר על המינוי שלה כקונסול ישראל בשנחאי.

ג'ידא רינאוי זועבי (צילום: אוליבייה פיטוסי)
ג'ידא רינאוי זועבי | צילום: אוליבייה פיטוסי

18:00 - השר עיסאווי פריג': "לא דואג – ג'ידא חלק מאיתנו"

השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג', חבר קרוב של הח"כית הפרשת, סיפר בריאיון ל"שש עם" כי הוא לא מודאג וש"ג'ידא לא תתמוך בפיזור הכנסת". לדבריו, "אתמול נסעתי אליה לבית, אבל בדרך החלפנו הודעות והיא אמרה שהיא באה לאולפן - גם את זה לא ראיתי בעין יפה. זה משבר, היום לא דיברנו. איך שאני רואה ומבין את התמונה, ג'ידא לא תתמוך בפיזור הכנסת, אני מכיר את הדעות שלה והדרך שלה, היא חושבת כמונו. היא לא תיתן יד לחזרת הימין הקיצוני, ולא תיתן יד לעצירת תחילתם של ההישגים של הממשלה - המלחמה באלימות, תוכנית החומש ועוד".

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

"ג'ידא היא חלק מאיתנו, היא תמשיך להיות חלק מאיתנו. מה שקרה הוא לא רק שירדנו מ-60 ל-59, אלא זה פיגוע תודעתי לקואליציה שגם, בין היתר, פוגע במרצ. זה אחד הדברים שהיא צריכה לקחת בחשבון. זו החלטה מרחיקת לכת, אנחנו נלחמים בשיניים להביא יציבות", הוסיף.

שבת (19:30) – הממשלה ניצלה? גורם בקואליציה: "המשבר מאחורינו"

לאחר פגישה ארוכה של השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' עם חברת הכנסת רינאוי-זועבי, גורם בממשלה המעורה בפרטים אמר ל-N12 כי "יש הבנות והמשבר מאחורינו". עם זאת, בסביבתה של רינאוי-זועבי טוענים כי עדיין לא הושג סיכום והיא שוקלת את צעדיה.

יו"ר מרצ ושר הבריאות ניצן הורוביץ התייחס למשבר בריאיון ל"חדשות סוף השבוע" והבהיר כי מרצ לא מתכוונת לפרק את הממשלה. לדבריו, "אנו מחויבים באופן מלא לשלמותה של הממשלה. אנחנו לא נהיה אלה שנפרק אותה. הופתענו מאוד מהצעד של חברת הכנסת רינאוי-זועבי. שוחחתי איתה וגם היא מבינה שאסור לתת יד להפלת הקואליציה. לא ניתן פרס לנתניהו ובן גביר".

היום (ראשון) - פגישה משולשת למציאת פתרון למשבר

רינאוי-זועבי צפויה להיפגש עם שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, יחד עם שר הבריאות ויו"ר מפלגתה ניצן הורוביץ, בניסיון לפתור סופית את המשבר ולהודיע על כך פומבית.