הביקור ההיסטורי של הנשיא בירדן: הנשיא הרצוג נחת היום (רביעי) בירדן, והתקבל בארמונו של המלך עבדאללה בעמאן הבירה. הרצוג יצא לירדן בצל גל הטרור והמתיחות הביטחונית בארץ. המלך עבדאללה אמר כי הוא מגנה אלימות מכל סוג שהוא, כולל את המתקפה אתמול.

מבית הנשיא נמסר כי הנשיא והמלך קיימו פגישה בארבע עיניים, ולאחריה פגישה בילטראלית בהשתתפות יועצי שני המנהיגים. עם כניסת נשיא המדינה לתפקידו, התקשר מלך ירדן לברך על בחירתו, מאז שוחחו ונפגשו השניים מספר פעמים, אלא שבכל המקרים הפגישות נעשו בחשאי ופורסמו לאחר שהסתיימו.

נשיא המדינה יצחק הרצוג התקבל בארמונו של מלך ירדן עבדאללה השני (צילום: חיים צח לע"מ)
קבלת הפנים לנשיא הרצוג בירדן | צילום: חיים צח לע"מ

עוד נמסר מבית הנשיא כי הביקור נעשה בתיאום עם ראש הממשלה, עם שר החוץ ומשרדיהם. המנהיגים דנו בין היתר ב"הידוק הקשרים בין המדינות, בשמירה על היציבות באזור בדגש על תקופת החגים הקרובה, חיזוק השלום והנורמליזציה וההזדמנויות הרבות שמערכת היחסים בין ישראל, ירדן והאזור כולו טומנים בחובם".

בפתח פגישתם הודה הנשיא למלך ואמר: "ידידי היקר, תודה לך על האירוח החם והחברות, ועל שהזמנת אותי למעמד הייחודי הזה, שלדעתי מבטא את הידידות בין עמנו. אני מביא איתי בשורה של ברכה חמה וחברות מהעם בישראל".

"סבלנו מהתקפות טרור מתועבות בעשרת הימים האחרונים. חייהם של 11 חפים מפשע נגדעו על ידי התקפות איומות של טרוריסטים שפלים. עלינו להילחם יחד נגד כל סוג של טרור ולשתף פעולה למען ביטחון מדינותינו", הוסיף הנשיא. "זהו יום עצוב בישראל. אזרחים מובאים למנוחות. אני מודה לך על הגינוי שלך כמו של מדינות ומנהיגים רבים, כולל באזורנו, אשר גינו את המתקפה הנתעבת הזו".

 

נשיא המדינה יצחק הרצוג התקבל בארמונו של מלך ירדן עבדאללה השני (צילום: חיים צח לע"מ)
ביקור היסטורי. הרצוג ועבדאללה | צילום: חיים צח לע"מ

 עוד הדגיש הנשיא את החשיבות שבמפגש בין המנהיגים: "העובדה שמנהיגים מוסלמים נפגשים יחד עם מנהיגים יהודים ומנהיגים ישראלים היא אלטרנטיבה לתהום השנאה ושפיכות הדמים. ולכן אנו מתקדמים עם השותפויות והדיאלוג בינינו, לעבר שלום ושגשוג לטובת כל עמי האזור, כולל האומות שלנו וכולל שכנינו הפלסטינים"