ראשי בלוק נתניהו הודיעו היום (שני) כי יתנגדו באופן גורף לכל חוק של הקואליציה "במטרה להפיל אותה מיד", זאת בתום פגישה שקיימו. דרעי: "אסור לתמוך בממשלה הזו בשום חוק". במקביל, בקואליציה הודיעו כי ביטון שהודיע שלא יצביע עימה בשל מחלוקת, יחזור להצביע. 

מוקדם יותר הקואליציה לא הצליחה להשיג רוב עבור חוק תקנות יו"ש ונאלצה לדחות את ההצבעה בשבוע. בישיבת הסיעה של תקווה חדשה, אמר היו"ר גדעון סער שהממשלה חייבת להצליח להעביר חקיקה בכנסת, ולמרות זאת ההצבעה נדחתה. מדובר בהוראת שעה שמוארכת כל 5 שנים ומטרתה לאפשר בין השאר העמדה לדין של אזרחים ישראלים על עבירות פליליות שמבוצעות ביהודה ושומרון בישראל. 

אם התקנות הללו לא יוארכו, המשטרה לא תהיה מוסמכת לחקור ביהודה ושומרון על מעשים שבוצעו בישראל, לא תוכל לעצור ישראלי שביצע עבירה פלילית בישראל וחמק לתחומי יהודה ושומרון. התקנות הללו מאפשרות גם תשלום קצבאות על פי חוק הביטוח הלאומי לתושבי יהודה ושומרון.

דרעי: "חמאס מעוניין בהמשך הממשלה הזו"

‏ראשי בלוק נתניהו קיימו פגישה במטרה להראות אחדות בשורות האופוזיציה. יו"ר הליכוד נתניהו על התנגדות האופוזיציה לתקנות החירום: "זו לא שאלה טקטית מה נעשה בחוק כזה או בחוק אחר. מה יעזור לי חוק כזה אם כל הדברים במדינה קורסים?".

יו"ר ש"ס אריה דרעי תקף את הממשלה: "החמאס מעוניין בהמשך הממשלה הזאת. אסור לתמוך בה בשום חוק גם אם הוא חוק חשוב. אנחנו לא נהיה אלה שניתן החייאה מלאכותית לגוף המסוכן הזה".

בצלאל סמוטריץ' ובנימין נתניהו בכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ' | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

יו"ר הציונות הדתית בצלאל ‏סמוטריץ' הצטרף לדברים: "זו כבר לא ממשלת בנט-עבאס, זו ממשלת בנט-טיבי. מה שביבי רוצה עובר - ומה שלא. לא. אנחנו לא נהיה מחליפים של עאידה תומא סאלימן". יו"ר יהדות התורה משה גפני הוסיף: "בכל יום שהממשלה הזאת קיימת זה חילול השם. מבזים את התורה ואת העם היהודי. השקר המוחלט כאילו מתנהל משא ומתן עם חלקים בקואליציה, זה חילול השם. האחרונים שיילכו לקואליציה זו יהדות התורה".

אריה דרעי, משה גפני, כנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
ח"כ אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה משה גפני | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

ההחלטה להתנגד לכל חוק של הקואליציה באופן גורף בעצם מצטרף לדבריה של ח"כ מירי רגב שעוררו סערה. "החלטנו להפיל את הממשלה? אז אין כאבי בטן על חיילים, נשים מוכות או מקרי אונס", הוקלטה חברת הכנסת מהליכוד.

פשרה בקואליציה: ביטון יחזור זמנית

ראש הממשלה בנט קיים פגישה עם ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן במטרה להביא לפתרון המשבר מולו, לאחר שהודיע כי לא יצביע עם הקואליציה. "ראש הממשלה שמע את טענותיו של יו"ר ועדת הכלכלה על הרפורמה והחליט לקיים בשבועיים הקרובים למידה של הרפורמה וההשפעות שלה על שכבות שונות באוכלוסיה", נכתב בהודעה. 

עוד הוסיפו כי "בשבועיים הקרובים רה״מ יקיים שיח עם כלל הגורמים בקואליציה על מנת לפתור את המשבר. פעילות ועדת הכלכלה תחזור לסדרה". בפגישה השתתפו ראש הממשלה בנט, ח"כ ביטון, מזכיר הממשלה שלום שלמה, מנכ"ל משרד רה"מ יאיר פינס ונציגי אגף תקציבים.

ח"כ מיכאל ביטון (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ח"כ מיכאל ביטון | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ח"כ ביטון זעם על שרת התחבורה מרב מיכאלי בעקבות עליית מחירי התחבורה הציבורית בפריפריה. "באופקים, בבית שאן, בטבריה, מצפה רמון, קריית שמונה, שדרות – מחיר התחבורה הציבורית עלה ב-130%", כתב, "שום דבר לא התייקר ככה. ואתם רוצים להסתיר את זה מעיני הציבור? חשבתם שזה יעבור בשקט? לא במשמרת שלנו".

במקביל, בקואליציה מתלבטים אם להעלות להצבעה את מינוי מתן כהנא לשר, לאחר שפרש מתפקידו כשר הדתות כדי לחזור לכנסת במסגרת החוק הנורבגי. ההצבעה תעמיד את ח"כ עידית סילמן בדילמה אם להצביע נגד המינוי עם האופוזיציה ולהסתכן בהכרזתה כפורשת.