"מזרח תיכון חדש" - וויכוחים ישנים: היום (ראשון) תחל "פסגת הנגב", שבה יתארחו שרי החוץ של ארה"ב, איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ומצרים. ראש הממשלה נפתלי בנט בירך אמש (שבת) את שר החוץ יאיר לפיד ("יישר כוח"), אך במקביל נרשם עוד חיכוך בין בנט לשר הביטחון בני גנץ, שניסה ליזום פגישה עם אבו מאזן ומלך ירדן. אמש נחת שר החוץ האמריקני בלינקן בישראל.

"לשכת רה"מ למדה על ניסיונות של שר הביטחון לארגן מפגש עם אבו מאזן ומלך ירדן לפני כמה ימים, מגורם ערבי", אמר גורם מדיני - שאישר כי גנץ לא עדכן את בנט על המהלך. "כשהנושא יוצג בפניו על ידי שר הביטחון, ראש הממשלה יקבל החלטה".

החשש של כחול לבן (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
גנץ ייפגש ראשון עם בלינקן. ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

גורם מדיני אחר טען כי התמונה שונה לחלוטין: "מבלי להתייחס לפרסומים השונים, שר הביטחון ימשיך לפעול באחריות למען האינטרסים הביטחוניים של ישראל והיציבות הביטחונית. ראש הממשלה מעודכן על כל אירוע משמעותי, והדבר נכון גם במקרה המדובר".

מדובר בהמשך למתיחות האחרונה בין לשכות שר הביטחון ורה"מ, לאחר שגנץ הודיע ביום חמישי כי ימריא לביקור בהודו - 4 ימים לפני ביקור של בנט במדינה. אז התברר כי גנץ לא תיאם את הביקור עם ראש הממשלה. אמש גנץ הודיע כי ייפגש היום (ראשון) ב-15:00 עם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן במלון מצודת דוד בירושלים - לפני הפסגה בשדה בוקר.

אנתוני בלינקן שר החוץ של ארצות הברית (צילום: David Azagury,  U.S. Embassy Jerusalem)
אנתוני בלינקן, שר החוץ של ארצות הברית, נוחת בישראל | צילום: David Azagury, U.S. Embassy Jerusalem

ביום שישי גנץ שיבח את קיום הוועידה: "מברך את שר החוץ לפיד על כינוס הפסגה החשובה הצפויה בשבוע הבא", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "חיזוק והעמקת הקשרים בין המדינות, ביחד עם בעלת בריתנו החשובה ביותר, ארה"ב, הם נכס אסטרטגי ביטחוני וכלכלי".

החיזוק מבנט ללפיד: "בונים גשרים"

בנט לא התייחס לדברים ישירות, אך שיבח את הפסגה שבה יארח לפיד חמישה שרי חוץ: "התרגשות גדולה לקראת פסגת הנגב שתיערך מחר, יחד עם שרי החוץ של האזור ומזכיר המדינה האמריקני. בונים גשרים! יישר כוח!".

במקביל לנחיתת שר החוץ האמריקני, בנט תקף שוב הערב את הכוונה להוציא את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור: "המתקפה הקשה בערב הסעודית בהובלת החות'ים, שנתמכים על ידי איראן, היא הוכחה נוספת לכך שהתוקפנות האזורית של איראן אינה יודעת גבולות, ומחזקת את החשש מהסרת משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור".

יומיים של ארוחות, פגישות - והצהרות

ב"פסגת הנגב" שתיערך בשדה בוקר ישתתפו שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, לצד שורת אורחים: מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן, שר החוץ של איחוד האמירויות, השייח׳ עבדאללה בן זאיד, שר החוץ של בחריין, עבד אל-לטיף אל-זיאני, שר החוץ של מרוקו, נאסר בוריטה, ושר החוץ של מצרים, סאמח שכרי. שר החוץ המצרי אישר אתמול את השתתפותו והצטרף למשתתפים.

שר החוץ יאיר לפיד, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, שר החוץ המצרי ס (עיבוד: ap)
לפיד ושרי החוץ שישתתפו בפסגה | עיבוד: ap

"פסגת הנגב" בשמה הרשמי תתחיל היום בערב במלון קדמא בשדה בוקר, סמוך מאוד לקברו של ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, דוד בן-גוריון. כל המלון יעמוד לרשות הנוכחים והצוותים כדי לשדר שדווקא הארוחות והפגישות הצדדיות חשובות יותר מהתמונות וההצהרות. 

אמש פרסם לפיד את לו"ז "פסגת הנגב", שתתחיל היום אחר הצוהריים ותימשך ביום שני. "שרי החוץ יגיעו החל משעות אחרי הצוהריים מחר למלון ישרוטל קדמא בשדה בוקר ויאכלו ארוחת ערב משותפת. ביום שני בשעות הבוקר יערכו פגישות בין שרי החוץ ובסיומן ימסרו הצהרות לתקשורת".

איראן במרכז - ומה עם ירדן?

הפסגה מהווה המשך של המאמצים מהשבועות האחרונים, תמונה מדינית יוצאת דופן כשישראל נמצאת במרכז, והדבק הוא איראן - החשש הגדול של כל השחקניות הוא היום שאחרי החתימה על הסכם הגרעין ומהסרת הסנקציות. מדובר במיליארדים של דולרים שייכנסו לקופה המאוד מדוללת של איראן, מדינה שתומכת בכל-כך הרבה ארגוני טרור במזרח התיכון, ולכן יש ניסיון לבסס ברית אזורית רחבה.

המורדים החות'ים (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
סיבה לדאגה. המורדים החות'ים | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

מה שמטריד מאוד, במיוחד את ישראל אך גם את מדינות המפרץ, זה הנושא של משמרות המהפכה - עד כמה הם קרובים לצאת מחוץ לרשימת ארגוני הטרור. אלמנט נוסף שמטריד מאוד את מדינות המפרץ הוא החות'ים בתימן, שהאמריקנים מסרבים להכניס אותם לרשימת ארגוני הטרור.

שר החוץ הירדני ייתכן ולא יגיע, אבל מי שאמור להגיע דווקא למוקטעה ביום שני בזמן הפסגה הוא המלך עבדאללה. שם הוא עתיד לייצר ביקור תמיכה וחיזוק באבו מאזן, שייפגש גם הוא עם בלינקן.