פרטים חדשים על ההבנות בין אורבך לליכוד: לאחר שחבר הכנסת מימינה הודיע כי הוא מקפיא את חברותו בקואליציה, הערב (רביעי) פרסמנו במהדורה המרכזית כי אורבך הגיע להסכמה עקרונית עם הליכוד על שריונו ברשימת המפלגה לכנסת הבאה.

מדובר בנושא שעוד פתוח לדיונים של שני הצדדים, אך הכיוון המסתמן הוא שחה"כ אורבך יקבל את המקום השני מבין שלושת השריונים בליכוד, כלומר את המקום ה-19 ברשימה לכנסת.

בנוסף על כך, אורבך אמור לקבל תפקיד שר. לאנשי הליכוד הוא הביע את רצונו לקבל את תיק החינוך, אך הם העריכו שמדובר בתיק גדול מדי ושיהיה קשה להעניק לו אותו. במקום זאת, נאמר לו שהוא יקבל תפקיד שקרוב לליבו, תפקיד אידיאולוגי, כמו תיק ההתיישבות.

יאיר לפיד (צילום: ap)
נערך להיכנס ללשכת רה"מ בחודש הקרוב. לפיד | צילום: ap

בסביבת אורבך מכחישים את הפרטים האלה. אך צריך לשים לב לכך שעריכת הסכמים מהסוג הזה, בעת הזו – הוא דבר שמנוגד לחוק ולכן ההכחשות צפויות. ההסכם, אם הצדדים יגיעו להבנות, ייסגר באמצעות לחיצת יד ולא במסמך כתוב.

אם אורבך, חבר מפלגתו של רה"מ בנט, יהיה זה שיפיל את הכנסת, דבר שיכול לקרות כבר בשבוע הבא – זה יגרום לכך שיאיר לפיד ייכנס ללשכת ראש הממשלה מיד. לפיד יעמוד בפני אתגר לא קטן: במקביל לתפקיד רה"מ שאליו הוא ייכנס בפעם הראשונה בחייו, הוא גם יהיה שר החוץ וגם ראש מפלגה שמנהלת קמפיין בחירות. בסביבת לפיד מבינים את האתגר ולכן תגברו לאחרונה את הצוותים.

בימים קריטיים אלו, בליכוד פועלים מסביב לשעון כדי לגבש רוב - לקראת ההצבעה על פיזור הכנסת. אם החוק לא יעבור, הממשלה יכולה לשרוד עוד זמן ממושך. לכן בליכוד עורכים בדיקות מקיפות ויעלו את הצעת החוק רק אם יהיו בטוחים שהיא תעבור.

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית