ביום שלישי הקרוב צפוי ראש הממשלה נפתלי בנט לסיים את תפקידו - ובמקומו ייכנס לתפקיד ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד. בריאיון אחרון אמש (שבת) ל"חדשות סוף השבוע", סיפר בנט כי הוא לא החליט עדיין לגבי עתידו. הוא לא פוסל ישיבה עתידית עם נתניהו, סמוטריץ' ובן גביר, סיפר על הרגע שבו סיפר לחברתו הקרובה איילת שקד על ההחלטה, התייחס לשיפוץ בביתו הפרטי ברעננה וגם - על השנה הקשה שעברה על בני משפחתו. צפו בריאיון המלא.

נפתלי בנט בראיון לדנה וויס (צילום: חדשות 12)
ראש הממשלה נפתלי בנט | צילום: חדשות 12

שנה ושבוע בתפקיד זה כישלון?

"זה קצר מדי. הייתי שמח אם הממשלה הזו הייתה מחזיקה 4 שנים, לצערי זה לא קרה אבל הממשלה הזו הצליחה. זו הייתה קדנציה גדושה – כמו קדנציה מלאה".

מה התחושה שלך הבוקר, החמצה?

"קצת עצוב, אבל ראית שנחתנו פה בעוטף - אין ריח של שרפות, אין שחור, הכול פורח, זו תחושה טובה. אני לא מתוסכל ולא כועס על אף אחד".

עם יד על הלב, כמה זמן חשבת שזה יחזיק?

"כשנכנסתי אמרו כמה ימים. אחר כך אמרו 'אין סיכוי, לא יהיה תקציב' - העברנו תקציב. אחרי זה אמרו עוד כמה חודשים. האמת, שנה זה הישג ענק".

מה היה הרגע שאמרת 'הנה מתחיל הסוף'? אמרו שראש ממשלת ישראל מחכה לאישור של מועצת השורא תוך כדי תקופת הרמדאן – זה היה הרגע?

"הייתה התחלה של ההתפרקות - גם עם סילמן, גם עם זועבי, אבל נלחמנו. אני ניהלתי את ביטחון ישראל ברמה הכוללת - פעם אחת לא נתתי לפוליטיקה להתערב. אנחנו הפסקנו להעביר מזוודות כסף, אנחנו פועלים במקומות רחוקים, אנחנו מגיבים בעזה הרבה יותר תקיף מאי פעם והבאנו ביטחון מעולה".

נפתלי בנט בראיון לדנה וויס (צילום: חדשות 12)
נפתלי בנט בריאיון אחרון כראש ממשלה | צילום: חדשות 12

יכול להיות שהרמת ידיים מוקדם מדי?

"לא. אני הפכתי כל אבן, פגשתי את ניר אורבך איזה עשר פעמים, חזרתי מאבו דאבי ומהמטוס נסעתי להשפיע על אלו שמשפיעים על זועבי ומיכאל ביטון".

"הייתי שמח אם הממשלה הזו הייתה מחזיקה 4 שנים, לצערי זה לא קרה אבל הממשלה הזו הצליחה"

נתניהו לא היה מוותר

"אני מוותר על הכיסא כדי שלא יהיה פה תוהו ובוהו במדינת ישראל, וכי נתתי מילה ליאיר לפיד - הוא עמד בכל מה שהבטיח לי, הוא עמד לצידי ומגיע לו, יש כזה דבר להיות ג'נטלמן ולעמוד במילה".

מה יש לך לומר על הסרטון של עידית סילמן יורדת במדרגות הכנסת ואומרת ליריב לוין 'אני הייתי טובה עד הסוף'?

"אין לי הרבה מה לומר, זו תמונה כואבת. אני לא בא אליה בטענות, אני בא אליי בטענות. הרגו אותה, החבר'ה של המכונה של ביבי וסמוטריץ' הפכו אותה לשקרנית, רמאית, פנטזיונרית בתחנת דלק וכל הדברים האלה - ואני הייתי עסוק באיראן. בדיעבד אני חושב שהייתי צריך לחבק אותה, להגיד לה 'זה בסדר' ולהיות איתה יותר".

נפתלי בנט בראיון לדנה וויס (צילום: חדשות 12)
ראש הממשלה נפתלי בנט | צילום: חדשות 12

למה לא היית שם?

"כי הייתי עסוק בניהול המדינה - זאת שגיאה, צריך להקצות 40-30% מהזמן לפוליטיקה. פחות זלנסקי ויותר סילמן, פחות מוחמד בן זאיד ויותר ניר אורבך".

איך אתה בוחר את האנשים סביבך?

"חברי הסיעה עברו את הכתישה הקשה אי פעם, אני לא מכיר הרבה אנשים שהיו עומדים בזה. נורא קל מבחוץ לצקצק, אבל כשמחרימים את הילדים שלך בבני עקיבא או בבית כנסת ומקללים אותך שבעה ימים בשבוע זה קשה".

"אני מוותר על הכיסא כדי שלא יהיה פה תוהו ובוהו במדינת ישראל, וכי נתתי מילה ליאיר לפיד"

אבל גם אתה עברת את הדברים האלה. יש כאלה שיגידו שאתה היית ראש ממשלה והם נשארו לעמוד בבית כנסת, ספגו את כל האש

"קודם כל, אם יש לקח אז הלקח שלי הוא שאמנם נחתתי ישר לתוך משבר קורונה וטרור, אבל מההתחלה היה צריך לתת יותר חום וקשב לחברי הכנסת מימינה, ולהבין שלא רק אני עובר את הקושי אלא גם הם. זה קצת מיתמם אבל אף מפלגה אחרת לא הייתה עומדת כל כך הרבה זמן כמונו בכתישה הזו".

ניר אורבך ועידית סילמן (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
ניר אורבך ועידית סילמן | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

אומרים שהניסוי נכשל - באמת אפשר לכפות על השיטה הישראלית להיות ראש ממשלה עם תמיכה כל כך מצומצמת?

"זה רחוק מהאידיאל, אני מסכים. אני לפני שנה עשיתי את המהלך הכי קשה שפוליטיקאי עשה בתולדות ישראל. נשכבתי על הגדר למען עם ישראל, רציתי לתת לו לפחות שנה של פעילות. לשבת פה בלשכה זו שליחות, מה שמניע אותי זה טובת מדינת ישראל - זה המצפן שלי. לפני כל החלטה שאקבל אשאל אם זה טוב למדינת ישראל. במבחן התוצאה הבאנו המון טוב למדינת ישראל, החזרתי את הביטחון לעזה וזה יותר חשוב מכל הסיפורים על סילמן".

אבל תושבי הדרום ברהט, בבאר שבע ובעומר חיים במציאות של מערב פרוע

נכון. זו מציאות של 15 שנה והתחלנו לטפל בזה. הורדנו את היקף הפשיעה אבל זה ייקח זמן. אני לא גאון, ראיתי דברים שהם לא בשמיים וניהלתי - המדינה מנוהלת".

"הייתי עסוק בניהול המדינה - זאת שגיאה, צריך להקצות 30-40 אחוז מהזמן לפוליטיקה. פחות זלנסקי ויותר סילמן, פחות מוחמד בן זאיד ויותר ניר אורבך"

אתה משתמש במילה מנהל, אבל הלשכה שלך אפילו לא הייתה מנוהלת – זו הייתה אחת הלשכות הכי לא מנוהלות

"יש לי עכשיו לשכה מצוינת והייתה לי לשכה מצוינת. יש דבר אחד שתבחני אותי – איפה אנחנו מול איראן, איפה אנחנו בצמיחה הכלכלית, איפה אנחנו בגירעון, שהיה שנים הכי גדול והורדנו אותו לאפס. על זה תבחני אותי".

נפתלי בנט ואיילת שקד בכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
נפתלי בנט ואיילת שקד | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אתה ואיילת שקד, השותפה שלך לדרך הפוליטית, כבר לא? לא הגיע לה יותר מאשר שיחה של רבע שעה לפני שאתה מספר ללפיד על ההחלטה?

"אנחנו מאוד כן. איילת ואני חברים קרובים מזה 15 שנה ושותפים לדרך. איילת הייתה שותפה בשבועות האחרונים לכיווני החשיבה. גם היא וגם אני נלחמנו כמו אריות עד הרגע שכבר אי אפשר. היא גם מבינה שנפל הפור".

אבל היא עוד מנסה לבוא לממשלה חלופית

"אני מבין. זאת לא העמדה שלי, אני נתתי את המילה שלי ליאיר לפיד. ממשלה שתהיה שבויה בידי בן גביר וסמוטריץ' זה לא דבר טוב לישראל. הם לא פסולים אבל אסור להיות שבויים. אגב, גם הפוך - אני מאוד מעריך את מנסור עבאס אבל לא צריך להיות תלוי בו. השנה הוכיחה שלא טוב להיות תלוי בקצוות - אנחנו צריכים את האמצע".

"לפני שנה עשיתי את המהלך הכי קשה שפוליטיקאי עשה בתולדות ישראל. נשכבתי על הגדר למען עם ישראל, רציתי לתת לו לפחות שנה של פעילות. לשבת פה בלשכה זו שליחות, מה שמניע אותי זה טובת מדינת ישראל - זה המצפן שלי"

אם היית צריך לבחור - היית יושב עם מנסור עבאס או עם איתמר בן גביר?

"אני רוצה מבן גביר ועד עבאס. אולי זה דמיוני אבל כל תרבות הפסילות צריכה לרדת מהשולחן. אני לא פוסל אף אחד".

בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר  (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר | צילום: פלאש 90, פלאש/90

כולל נתניהו?

"אם זה נתניהו דגם 2015, שניהל מדינה בצורה מרוסנת ובלי להשתולל לקצוות, בסדר גמור. אם זה נתניהו שהולך למקומות מאוד רעים אז לא. אני לא רוצה את הקצוות, אני ימני, אבל כרגע מה שישראל צריכה זה ממשלה שפשוט באה לעבוד - כמו עכשיו".

אבל אתה אמרת כשנכנסת לפה שגילית שמעולם לא היה אדם שדיבר כל כך הרבה על איראן ועשה כל כך מעט – אתה מוכן להגיד לאזרחי ישראל מה ראית ששינה את דעתך?

"יש לו זכויות גם בביטחון ישראל. בהקשר הזה התגלו פערים בלתי מתקבלים על הדעת. הגעתי למסקנה שהביצועיות הייתה כושלת. בסוף, עם כל המילים הגדולות, כנראה שלא בכוונה, הוא לא טיפל. אבל אני יכול להרגיע את אזרחי ישראל ולומר שבשנה הזאת, ותשאלי כל איש מוסד או מודיעין, סגרנו את הפערים".

האם נתניהו כשיר בעיניך להיות ראש ממשלת ישראל בעת הזו?

"אני לא מחלק ציונים, תלוי מה יהיו הרסנים שיהיו עליו. ההתנהגות שלו הייתה רעה ופסולה אבל אעשה מה שטוב לישראל. יש אנשים שעשו פעולות נוראיות והשתנו, יש אנשים טובים שעשו דברים רעים והשתנו. אני חושב שאחרי השנה שחלפה, להקים ממשלה שבעצם הצד השני, המרכז-שמאל, יהיה באבל, זה רע מאוד. ידרסו אותם, יפרקו להם את העצמות - כמו שחברי כנסת אחרים אומרים. זה רע מאוד, אני לא רוצה לא את זה, ולא את זה".

"אני רוצה מבן גביר ועד עבאס. אולי זה דמיוני אבל כל תרבות הפסילות צריכה לרדת מהשולחן. אני לא פוסל אף אחד"

בנימין נתניהו ונפתלי בנט (צילום: פלאש 90)
בנימין נתניהו ונפתלי בנט | צילום: פלאש 90

בדיעבד הבית ברעננה עשה לך הכי הרבה בעיות - 50 מיליון שקל, איפה השיפוצים?

"כל מה שאת רואה, אין פה אף שיפוץ בתוך הבית למעט הפיכת הממ"ד למטה לחדר עבודה. בכל הבית מבפנים, בגינה, אפס שיפוצים. בחוץ באמת בנו אבטחה שזה הכסף. בתוך הבית, העלות הייתה 160 אלף שקלים להכין לי חדר עבודה מאובטח עם תקשורת מאובטחת".

"כבר 10 שנים קיים הבית ואין שום שינוי, הכול אותו הדבר. אני עובד פה בשבתות, במהלך השבוע, וזהו, זה השיפוץ. הארון מאיקאה לדעתי, פה אני עובד. זה היה ממ"ד והיו פה מזוודות, כמו מחסן. סיפרו פה סיפור שקר מא' ועד ת'".

ביררת כמה עלה השיפוץ החיצוני?

"אין שיפוץ בחוץ - יש אבטחה ושמה העלויות הגדולות, זה נכון. עלות הקמת המתקנים מסביב לבית היא 15 מיליון וממילא התכוונתי להשאיר את המשפחה פה ולהגיע לפה בסופי השבוע. בכל מקרה היה צריך לעשות את זה – כמו קודמי בקיסריה. בחנייה, בגלל שהמכוניות מאוד כבדות, היה צריך לשנות את הרצפה. אנחנו עשינו את מה שאמרו לנו בדבר הזה. הבית היה מאוד יפה גם קודם, אני לא צריך שום שיפוץ של מדינת ישראל".

נפתלי בנט בראיון לדנה וויס (צילום: חדשות 12)
המעון הפרטי ברעננה | צילום: חדשות 12

ואז מגיע סיפור הוולט, ההזמנות. איך אפשר להסביר סכום של 11 וחצי אלף שקלים להזמנות טייק אווי בחודש?

"קודם כל, ביטלתי את הדבר הזה. דבר שני, המחוקק קבע ובצדק שצריך לפנות את תשומת הלב של ראש הממשלה כדי שיוכל להתעסק בניהול המדינה. אני לא יודע מה החישובים שעשו, לא צריך עכשיו לומר לי איך זה נראה מבחינת דוגמה ומבחינת נראות. ברגע שהבנתי עצרתי את זה".

"יש לנתניהו זכויות גם בביטחון ישראל, אבל התגלו פערים בלתי מתקבלים על הדעת. הגעתי למסקנה שהביצועיות הייתה כושלת. בסוף, עם כל המילים הגדולות, כנראה שלא בכוונה, הוא לא טיפל"

התחושה הייתה שגילת רעייתך והילדים לא היו איתך, לא הבינו את גודל האירוע

"לא. פשוט השתנו להם החיים מקצה לקצה. קיללו אותי ואת ילדיי. בקבוצת הוואטסאפ של הכיתה כתבו להם 'אבא שלך בוגד', 'אבא שלך נוכל' - דברים שלא היו במדינת ישראל. הילדים גם חטפו, נשברו כל הכללים בשנה החולפת".

טעות שלא הלכת לבלפור?

"לו ידעתי שלפה זה יתגלגל הייתי אומר לשב"כ 'לא מעניין אותי'. הייתי נכנס. אם ראש ממשלה אחר היה שואל אותי, הייתי אומר לו 'כנס, כנס פיזית ותקבע עובדות בשטח', בוודאי".

בנט לראשונה במעון ראש הממשלה
בנט במעון בבלפור

התחלף לך הציבור

"נכון, אבל אני לא רוצה החלפה, אני רוצה את כולם. כשאתה יושב בתפקיד הזה, הפרספקטיבה מתרחבת - אני למד, אנחנו גדלים".

"בקבוצת הוואטסאפ של הכיתה כתבו להם 'אבא שלך בוגד', 'אבא שלך נוכל' - דברים שלא היו במדינת ישראל"

היינו ביחד במועצה האזורית אשכול, באת להיפרד מהתושבים. יכולת לעשות ביקור כזה היום בבית אל, בעפרה או בקריית ארבע?

"קשה מאוד. רבים שם עברו שנה שבה הם הרגישו חרדה, כעס ופגיעה. הם הרגישו שלקחו להם את המדינה - זה לא נכון. אנחנו חיזקנו את הביטחון, קיימנו מצעד דגלים, המשכנו לבנות בהתיישבות אפילו יותר משהיה קודם – אבל זו התחושה שלהם".

לנצח הם יראו בך מישהו שהונה אותם, שהבטיח להם עד הרגע האחרון באולפנים שהוא לא ישב עם רע"מ, שלא יעביר את השלטון ללפיד – והנה עשית את זה

"במבחן הזמן ייקח שבועות, חודשים, אבל יסתכלו על השנה הזאת כשנה מאוד מוצלחת, כתור זהב".

יאיר לפיד ונפתלי בנט (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
יאיר לפיד ונפתלי בנט. זה שבא וזה שהולך | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

כשנכנסת לפה, איתמר בן גביר היה על אחוז החסימה והגוש של נתניהו היה עם 52 מנדטים. אתה מסיים כהונה כשבן גביר וסמוטריץ' הם המפלגה השלישית בגודלה, ונתניהו קרוב ל-61

"זו ריאקציה לממשלה ולקמפיין הנבזי ששכנע רבים כאילו אנחנו מחזקים את החמאס - כשעשינו הפוך. שנים לא היו פעולות תקיפות נגד המחבלים כמו עכשיו - כל לילה אני שולחליהודה ושומרון כוחות ימ"מ וכוחות צה"ל. אנחנו הורגים את המחבלים בבתיהם, לא בכדי העסק במגמת רגיעה".

"כשעומדים מולנו ואומרים לנו 'אתם הרגתם לנו את הילדים', משהו שלא היה, מעולם לא אמרו לביבי 'אתה הרגת לנו את הילדים', אבל אותי האשימו בזה - זה רע מאוד וצריך לעקור את זה מהשורש".

"אני יוצא מהשנה הזו שונה ממה שנכנסתי - חד משמעית. אני לא רואה את עצמי יוצר דמוניזציה לבן אדם אחר. עבאס לא תומך טרור, לא תראי אותי כל כך מהר יוצא בהצהרות ובשבועות - לא זאת הדרך. אני היום רוצה להיות אדם שמאמין בטוב. אני רוצה לחבר, במילה אחת - לחבר, ביחד. איך? זה מורכב".

נפתלי בנט (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
רוצה לחזור בעתיד. ראש הממשלה נפתלי בנט | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

זה ריאיון פרישה? מה יכול לגרום לך לפרוש או להישאר?

"זה תיק חפיפה ליאיר לפיד. אני רוצה שהוא ייכנס הכי מוכן שאפשר כי התפקיד הזה הוא התפקיד הכי קשה ביקום". עוד לא החלטתי לגבי פרישה, אשאל את עצמי רק דבר אחד – האם בקרע החסר תקדים שקורה בעם, כניסה שלי לבחירות תעזור לאחות את הקרעים?".

"אני יוצא מהשנה הזו שונה ממה שנכנסתי - חד משמעית. עבאס לא תומך טרור, לא תראי אותי כל כך מהר יוצא בהצהרות ובשבועות - לא זאת הדרך. אני היום רוצה להיות אדם שמאמין בטוב. אני רוצה לחבר, במילה אחת - לחבר, ביחד. איך? זה מורכב"

אתה מוכן להיות מספר 2? להתחבר למפלגות? או שאתה נשאר בימינה כמספר 1?

"הכול יהיה בסדר. אשאל את עצמי בימים הקרובים אם זה טוב למדינה, אם זה חיוני, אם יש לי תפקיד. אם התשובה היא כן, אז כן. אם לא, אז לא קרה כלום. יש הרבה שאומרים 'היית ראש ממשלה טוב, תמשיך, איכשהו תמשיך' – אבל בבית פחות".

אתה עוד תשוב?

"אני ארצה לשוב. אני חושב שהייתי ראש ממשלה שניסה לעשות טוב לעם שלו ולארץ שלו. אני חושב שהצלחתי והקדוש ברוך הוא ועם ישראל ייקבעו".