חברי כנסת ושרים מכל רחבי הקשת הפוליטית גינו אתמול (שלישי) את האיומים החמורים שקיבל ראש הממשלה נפתלי בנט ובני משפחתו, זאת לאחר שמכתב ובתוכו קריאות לרצח וקליע חי נשלח למקום עבודתה של גילת בנט. למרות מה שנראה כמו הסלמה באיומים, בנט הוא לא הראשון בממשלה הנוכחית שסופג אש ונאצות מגורמים קיצוניים.

לפני כחודשיים היה זה שר התקשורת יועז הנדל שעלה על הכוונת. הוריו קיבלו מכתב שבו נאמר כי בנם "יילך בדרכו של רבין". הפרטים על המכתב אומנם לא ידועים, אך ידוע כי הנדל היה נתון לביקורת מצד קיצונים חרדים - שהתנגדו לרפורמת הסלולרים הכשרים שאותה קידם ממשרד התקשורת.

הנדל הוזכר גם בשיחת טלפון אנונימית, שבה הדובר איים לחסל אותו, את רה"מ בנט ואת שר הדתות מתן כהנא. במקרה של האחרון, שספג ביקורות על רפורמות הגיור והכשרות שקידם, גם נעצר חשוד באיומים - תושב אשקלון כבן 50, שהתקשר ללשכת השר ואיים: "הוא יגמור כמו רבין, מישהו יוריד אותו כי הוא פוגע ברבנים. הוא לא דתי בכלל". בשל האיומים, כולל הוצאת "דין רודף" נגדו, הוצמד מאבטח לכהנא.

כנראה שהבחירה בדמויות כמו הנדל וכהנא לא מקרית - זהו ניסיון להלך אימים על נציגי אגף הציונות הדתית בממשלה, שחלקם נחשבים ל"בטן הרכה" של הקואליציה מבחינה פוליטית. נוסף עליהם, שרת הפנים איילת שקד סיפרה לפני כמה חודשים בריאיון שהיא ושר המשפטים גדעון סער מאובטחים בשל הסתה ואיומים נגדם: "זה לא אמור להיות ככה, מקווה שהרוחות יירגעו. ההסתה היא ברשתות על ידי הרבה מאוד אנשים, היא קיימת ובעוצמות גבוהות".

גנץ, שקד, מיכאלי, לפיד, סער וליברמן במליאת הכנסת (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
חברי הממשלה. חלקם "זכו" לאיומים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

גם השר לביטחון הפנים עמר בר-לב סיפר לפני ארבעה חודשים שהשב"כ הצמיד לו אבטחה במשך 24 שעות ביממה בגלל איומים שקיבל. לדבריו, "בחצי שנה האחרונה נשאלתי לא פעם באירועים שונים 'מה, אינך מאובטח?', והשבתי בשמחה 'אינני מאוים'. בעקבות המאבק הנחוש שלי נגד משפחות פשע ערביות קוויתי שלא יגיע הרגע שמי מהן תאיים עלי אישית. אז זהו, שלא, אינני מאוים על ידי פושעים ערבים - אלא על ידי יהודים ישראלים".

לעומת השרים האחרים, שהאיומים נגדם היו יותר "עקיפים" - לשר האוצר אביגדור ליברמן הייתה חוויה לא נעימה בזמן שקנה ירקות. אחד הנוכחים הבחין בשר, החל להטיח בו האשמות קשות וכינה אותו בשמות גנאי: "כופר, יימח שמו. קונה ירקות ולא אכפת לו באיזה מחיר - נראה לאן הוא יגיע. שונא אדם ושונא אנשים".

גם האיומים על בנט אינם חדשים. מאז שהודיע על כוונתו להקים את ממשלת השינוי, הוא היה נתון לאיומים שבגינם תוגברה סביבו האבטחה - במיוחד בתקופה האחרונה. אתמול הם הגיעו לשיאם, אחרי שמכתב ובו איומים מפורשים לרציחת בנט ובני משפחתו, יחד עם קליע חי, נשלח למקום עבודתה של גילת בנט.

רה"מ כתב בעקבות כך: "סכסוך פוליטי, לא משנה כמה הוא עמוק, לא צריך להגיע לאלימות, לבריונות ולאיומי מוות. אנחנו צריכים לעשות הכול, כמנהיגים וכאזרחים שעתידם ועתיד ילדיהם במדינה הזאת, כדי שתופעות כאלה פשוט לא יתקיימו".