ביקורת קשה על דבריה של חברת הכנסת מירי רגב אתמול (שני), לפני ההצבעה על הצעת החוק "ממדים ללימודים", שנועד לאפשר מימון של לימודים אקדמיים ללוחמים משוחררים. בתנועת "הנכים הופכים לפנתרים" תקפו את רגב: "ראינו את הפרצוף האמיתי שלך" – וגם באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית לא נותרו חייבים: "דברים מחרידים". כזכור, ב"המהדורה המרכזית" פרסמנו שבישיבה הסגורה של הליכוד אמרה רגב כי כל חברי הסיעה צריכים להתנגד להצעת החוק, בשם המאבק בקואליציה: "אין כאבי בטן על חיילים, נשים מוכות או מקרי אונס". 

חברת הכנסת לשעבר קולט אביטל, נשיאת מרכז הארגונים למען ניצולי השואה, התייחסה להקלטות שפורסמו אתמול: "זאת הציניות בהתגלמותה, הדוברים בהקלטה מתגלים בחוסר האמפתיה ובחוסר האכפתיות שלהם לגבי הציבורים שאותם הם אמורים לייצג – לא ברור לי למה הם הגיעו לכנסת. בשביל מה? בשביל הכיסא או בשביל לייצג? אז לא אכפת לכם מאלמנות, מניצולי שואה ומחיילים משוחררים. נחשף הפרצוף האמיתי בסוף".

בני גנץ במליאה (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
בני גנץ במליאה, הצבעה על חוק "ממדים ללימודים" | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

לביא נאור, מתנועת "הנכים הופכים לפנתרים", התייחס לדברים של רגב: "היום ראינו את הפרצוף האמיתי שלך. אתם לא מבדילים בין האזרח הזקוק לעזרה לבין המלחמות שלכם בכנסת ישראל. במלחמות יש מפסידים, והיום נוכחנו לדעת כי האוכלוסייה החלשה אינה שייכת לעם ישראל. אני יכול לומר רק דבר אחד – שמדובר באוכלוסיות חלשות, ואין עוררין שהמדינה חייבת לעזור לה ולא לפגוע בה, ואנו נמשיך להילחם על זכותנו לחיים בכבוד – אם בהפגנות ואם בכניסתנו לכנסת ישראל".

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית אמרה על הדברים: "המשמעות של דברי חה"כ רגב מחרידה. כשתיק על פגיעה מינית במשפחה נסגר כי לא הייתה חוקרת ילדים, כואבת לה הבטן? כשגבר שעבר פגיעה נאלץ לענות על השאלה 'איך נתת לזה לקרות', לא כואבת לה הבטן? כשאין איפה לבדוק סם אונס, לא כואבת לה הבטן? כשעברייני מין משתחררים עם עבודות שירות, לא כואבת לה הבטן? כשילד שעבר פגיעה מחכה חודשים על חודשים לטיפול נפשי, לא כואבת לה הבטן?"

"לנו דווקא מאוד כואבת הבטן למשמע דבריה של חה"כ רגב", המשיכה סוליציאנו. "אנו מזכירות שאלימות מינית אינה מושפעת משיקולים של קואליציה או אופוזיציה, אבל היא כן משפיעה יום-יום על המצביעות והמצביעים של הליכוד, ששלחו את חה"כ רגב לייצג אותם. אנחנו קוראות לחברת הכנסת להיזכר בתפקידה ולחזור בה, ולהבטיח באופן פומבי שאף אחת ואחד מהם לא ישלמו את המחיר של המשבר הפוליטי. לא מאוחר לתקן במעשים".

ט', נפגעת תקיפה מינית בפרשת "משחקי חברה", המלווה על ידי איגוד מרכזי הסיוע, אמרה על דבריה של רגב: "אין לה לב. באמירה כזו היא פוגעת בנו, בשאר הנפגעות, בהורים לנשים שנרצחו בידי הבעל, בנשים שעוברות אלימות במשפחה. יש לה חלק מאוד גדול בתרבות האונס שנהייתה כאן".

במהלך ישיבת הסיעה אתמול הסבירה רגב את תסכולה בעקבות הביקורת המופנית לליכוד: "שואלים אותי אם אני נגד חיילים – אני נגד חיילים? ברור שלא, אבל מה קורה? כשיש משא ומתן ויוצאים 6-5 ח"כים מהליכוד ואומרים שיצביעו בעד החוק ונגד הליכוד – מרגע זה, כל מה שלא נגיד – הפסדנו. החיילים כועסים עלינו, וכל מה שנסביר לא יעזור". לדבריה, המטרה המרכזית מבחינת הליכוד היא הפלת הממשלה והבכת הקואליציה בהצבעות – ובהתאם לכך יש הצדקה להצביע נגד הצעות חוק חברתיות ו"אין כאבי בטן".

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

בתחילה התנגדו חברי הליכוד להצעת החוק של שר הביטחון גנץ, וטענו כי הם דורשים לשנות את ההצעה ממימון בשיעור של 66% למימון בשיעור של 100%. לבסוף הציע גנץ במליאה להעלות את שיעור המימון ל-75%, האופוזיציה לא השתתפה בהצבעה – והחוק עבר בתמיכתם של 55 חברי כנסת. חה"כ רגב התייחסה היום לפרסום ההקלטות במהדורה המרכזית ואמרה: "לא מתעסקת בזה, העיקר שהצלחנו להשיג בסוף 75% ללוחמים".