הטלטלה בקואליציה: הודעתה של חברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי ממרצ הותירה את המערכת הפוליטית בהלם מוחלט. בנט ולפיד הופתעו מהדברים, וגילו על פרישתה מהודעת פוש באפליקציית N12. חברי הכנסת מכל הקשת הפוליטית החלו להגיב.

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

כל התגובות במערכת הפוליטית

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, חה"כ יריב לוין: "ממשלת החידלון והכישלון של בנט ולפיד הפכה היום לממשלת מיעוט בכנסת. בנט נכשל בכלכלה, בביטחון, בכל תחום. עכשיו ברור לכולם שהממשלה איבדה את זכות הקיום. אנחנו נחליף במהרה את הממשלה הרעה והכושלת הזאת בממשלה טובה למדינת ישראל ולאזרחי ישראל".

בכיר נוסף בליכוד, חה"כ ישראל כ"ץ, בחר לעקוץ את לפיד, שמינה את זועבי לקונסולית בשנחאי: "ג'ידא רינאוי-זועבי ממרצ, הקונסולית המיועדת לשנחאי, הודיעה במכתב לבנט-לפיד שהיא פורשת מהקואליציה. מה קרה, עיכוב באישור ועדת המינויים? עכשיו לפיד יכנס בדחיפות את הועדה ויאשר אותה לשנחאי וגם לבייג’ין". 

חה"כ אלי אבידר מישראל ביתנו, מי שבעצמו לא מחויב למשמעת הקואליציונית, תקף את ראשי מפלגות הקואליציה: "ראשי קואליציית השינוי, חודשים שאני דורש להעביר את חוקי הנאשם. אמרתם 'יש זמן', 'למה עכשיו?', 'אנחנו יודעים מה לעשות', ותראו לאן הגענו. חברת כנסת ממרצ! מהצד שלנו! עומדת להחזיר את נתניהו. כמו שאמרתי: אכלנו את הדגים המסריחים, אבדנו את אמון הציבור וגורשנו מהעיר. אנו נקח את זה מכאן".

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, שבקואליציה בנו עליו ועל חבריו לסיעה לתמוך בהישרדותה, תקף בחריפות את הממשלה: "אין קיום לקואליציה שתוקפת לוויות, נותנת לכהניסטים לצעוד בירושלים המזרחית, מעמיקה את הכיבוש ומתעמרת בערבים בנגב. רוב הציבור רוצה שותפות אבל בשביל שזה יקרה הרוב השפוי חייב להיפרד מהימין הקיצוני ולבנות עם החברה שלנו שותפות אמיתית שמבוססת על שלום ושוויון. לא נהיה שותפים סוג ב'".

ברוח ל"ג בעומר, חה"כ איתמר בן גביר "ממשיך להתפלל": "זה לא נגמר עד שזה לא נגמר".

מירי רגב בחרה לרמוז לחברי "תקווה חדשה": זועבי הבינה שהממשלה הזאת מכרה את כל הערכים שלה והכיסא לא שווה את המחיר הזה. לצערי אנשי הפייק ימין איילת, סער ואלקין לא השכילו להבין זאת קודם וממשיכים להחזיק חזק חזק בכיסא".

חה"כ יואב קיש צייץ: "אסור לשתף איתם פעולה. הם מתפרקים.נתנגד לכל הצעה שלהם. נחזור במהרה ונעשה פי 100 יותר טוב".

אריה דרעי, האיש החזק בש"ס, בירך על פרישתה של זועבי: "זכותו של רשב״י הקדוש תעמוד לנו, להעביר ממשלת זדון מן הארץ".

חה"כ שלמה קרעי, שידוע במתקפות החוזרות ונשנות שלו על ראשי הקואליציה צייץ: "יש אנטי ציוניים כמו זועבי, שאפילו כשיש בידיהם ממשלה אנטי ציונית על מלא, קשה להם. האמת, היא צודקת. זו ממשלה בלי שום ערכים. מכרו את הכל, מימין ומשמאל, בשביל כבוד ושררה. בזכות רשב"י, מגיעים אלינו ימים שבהם אנטי ציוניים עוזרים ליהודים להיפטר מהממשלה הרעה הזו. הרבה שלוחים למקום".

מי שלא שמחה לשמוע את הבשורה היא חברת הכנסת אפרת רייטן: "ח"כ זועבי, מתוך הידידות שהתפתחה בינינו אני יודעת שלא הגעת לפוליטיקה בשביל להיות זאת שחתומה על הקמת ממשלה שמרנית קיצונית. החלטת להצטרף לליכוד? במידה ולא - אני מציעה לך בחום להתפטר ולהמשיך את המאבקים שלך מחוץ לכנסת".

מיקי זוהר מיהר להגיב עם קבלת הבשורה: "חברת כנסת נוספת פורשת מהקואליציה ההזויה הזו. זה הזמן לשמור על אחדות ולכידות כדי להפיל את הממשלה הזו".

הפורש הטרי, חה"כ עמיחי שיקלי, צייץ ברוח ל"ג בעומר: "כדאי הוא רבי שמעון".

בדומה לשיקלי, גם יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', הודה לרבי שמעון: "כדאי הוא רבי שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק".

חה"כ אמילי מואטי ממפלגת העבודה רמזה לזועבי להתפטר: "השיטה הכי ראויה להגיע דרכה לכנסת היא פריימריז, עם כל המורכבות שבה. לבני אדם שלא נתקלו בהתנגדויות, לא התעמתו ולא חזרו ושיננו והעמיקו את תפיסת עולמם **כדי להבחר** - אין מה לחפש בזירה, נהדרים וראויים ככל שיהיו".

אופיר סופר מהציונות הדתית: "לקואליציה עם 59 חברים אין זכות קיום".

חברתו לסיעה של סופר, חה"כ מיכל וולדיגר צייצה בהומור, רמז לפרישתם של סילמן ושיקלי: "פעם שלישית גלידה".

חה"כ אורית סטורק שיבחה את הצעד של זועבי: "שליחת ציבור אמיתית. פוליטיקאית עם יושרה! מציבה מראה אמיתית ועצובה מול האחרים".

חברה נוספת בסיעת הליכוד, חה"כ מאי גולן, תקפה וכינתה את הממשלה "הממשלה הישראלית-פלסטינית הראשונה".

חה"כ גדי יברקן: "59 אנשים חטפו את מדינת ישראל כבת ערובה. אפילו לחה"כ זועבי ברור שמדובר ברמאים ושקרנים. כל יום שהממשלה הזו קיימת זו פגיעה בדמוקרטיה ובמדינת ישראל".