בלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט היו משוכנעים לאחר פרישתה של חה"כ ג'ידא רינאוי-זועבי מהקואליציה שהסיפור נגמר והבחירות בפתח, אך הבוקר (שישי) הם קמו קצת יותר אופטימיים - אם כי עדיין מעריכים שהקואליציה לא תשרוד יותר מדי זמן. במקביל, רינאוי-זועבי העבירה מסר שלפיו לא תתייצב מאחורי הקואליציה בהצבעה על חוק "ממדים ללימודים". אם לא יהיו שינויים בחוק, נראה שהחיילים יישארו ללא מלגה כבר בשנת הלימודים הקרובה.

אתמול היה יום די גרוע לקואליציה, אך היום משדרים בסביבת לפיד שיש מקום לאופטימיות. הכול תלוי ברינאוי-זועבי. גם אם חברת הכנסת תכריז על נאמנות מלאה, האפקט של הזעזוע שהיא חוללה - "זעזועבי" כפי שכינו זאת בקואליציה - כבר נשאר אתנו.

חברי כנסת בימינה ובתקווה חדשה כבר חידשו ביתר שאת את המשא ומתן לשריון בליכוד. החשודים המיידיים בימינה הם אביר קארה, ניר אורבך ואיילת שקד. כשהם התאגדו לשלישייה, פניהם לא היו לליכוד אלא לממשלה חלופית בכנסת הזאת שאליה יגיעו כסיעה. ביממה האחרונה התחדשו המגעים, שהסיכויים שלהם קלושים מאוד, להקמת ממשלה חלופית בכנסת הזאת כי הדבר עדיין כרוך בהכנסת סער, אולי בנט וגם נתניהו בממשלה אחת.

דווקא בגלל מצבה המעורער של הקואליציה, לא בטוח שבליכוד יסכימו לתת שריון לשלושה חברי כנסת בנוסף על עידית סילמן. ייתכן שדווקא הסירוב של הליכוד יהיה מה שיאריך עוד קצת את חיי הממשלה.

ג'ידא רינאוי זועבי (צילום: אוליבייה פיטוסי)
אפקט הזעזוע. רינאוי-זועבי | צילום: אוליבייה פיטוסי

האופטימיות היום נרשמה גם בסביבת בנט, גם בסביבת הורוביץ וגם בסביבת לפיד, אך לא ברור כל כך על מה היא נשענת. הפגישה של לפיד עם רינאוי-זועבי אומנם נקבעה ליום ראשון, אך עדיין לא התקיימה. גורמים בקואליציה אומרים כי "יש תחושה שיש על מה לדבר". עם זאת, לאור הדברים הנחרצים של אורבך למקורביו שלפיהם לא ישלים אפילו עם הצבעות של רינאוי-זועבי נגד הקואליציה, בממשלה יצטרכו למצוא דרך אחרת לפתור את הפלונטר.

רינאוי-זועבי מצדה כבר הודיעה שבחוק "ממדים ללימודים" שיובא להצבעה בשבוע הבא היא לא תתמוך ולכן הפתרון היחיד שרואים בקואליציה הוא התפטרותה והחלפתה בחבר כנסת אחר שמחויב לקואליציה לאור ההבנה שמשיכת החבל לאורך זמן תהיה קשה לתמרון.

עבאס לחה"כ זועבי: "בואי נעבוד יחד"

חברת הכנסת הסבירה שהיא מעוניינת ללכת בראש מורם בחברה הערבית והבינה שהמינוי בשנגחאי לא ייצא לפועל בקלות. למרות ההתחייבות למנותה, גם במרצ אומרים שציבורית כבר יהיה קשה מדי להכיל את המינוי לאחר התבטאויותיה. רינאוי-זועבי עצמה כבר לא רוצה במינוי ומבינה שמה שעשתה הוא כמעט בלתי הפיך במובן הציבורי הרחב. לכן היא מחפשת נקודת יציאה שתאפשר לה להסתובב בראש מורם בנוף הגליל ובנצרת.

רינאוי-זועבי נקרעת בין רע"ם שלוחצת עליה להישאר לבין המשותפת שרוצה בדיוק ההיפך, ולא פוסלת את האפשרות להתפטר מהכנסת אם לא תישאר לה שום אופציה אחרת. ברע"ם דנו אתמול בכוונה להציע לה שריון, אך היום האפשרות ירדה מהפרק לאחר שבתנועה האיסלאמית לא אישרו למנסור עבאס לקדם את הנושא.

לשר הבריאות ויו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, אין שום השפעה על רינאוי-זועבי ובשיחות עם מקורביה היא אומרת עליו דברים קשים: "הוא עובר במסדרון ולא אומר לי שלום, הוא לא סופר אותי בכלל. ביקשתי ממנו דברים שקשורים לאזור נצרת ולחברה הערבית, והוא לא נתן לי את זה". גם גורמים מסוימים במרצ טוענים שהכעס של חברת הכנסת על הורוביץ מוצדק.

בפגישה בביתה היום, אמר עבאס לרינאוי-זועבי: "בואי נעבוד ביחד בכנסת. ניתן לך קרדיט על התקציבים שיש לנו, נשתף איתך פעולה ונציג אותך בצורה טובה יותר". חברת הכנסת עצמה הבינה שהיא איננה יכולה להסתמך על ההבטחות הללו כי אין לדעת כמה זמן הקואליציה תשרוד.

מנגד, ברשימה משותפת מחבקים את רינאוי-זועבי. איימן עודה אמר שהיא "עשתה צעד נכון" וחברי המשותפת אמרו שהיא "חזרה לחיק החברה הערבית". עם זאת, גורם בכיר במשותפת הבהיר: "אנחנו לא יכולים לסמוך עליה".