מי שתולה תקוות בהתפטרות חברי הכנסת מאזן גנאים מרע"ם וג'ידא רינאוי-זועבי ממרצ צפוי להתאכזב. ברע"ם הקפיאו את הדרישה מגנאים להתפטר ורינאוי-זועבי אמרה למקורביה: "אני לא אתפטר - אני אעניש את הממשלה". במקביל, גורמים בכנסת כבר בוחנים באופן ראשוני להוריד את אחוז החסימה כדי להציל כמה מפלגות ואולי את כל הגוש שמתנגד לבנימין נתניהו.

בשיחות עם מקורביה שפורסמו הערב (שישי) ב"אולפן שישי", אמרה חה"כ רינאוי-זועבי כי רצתה לחזור לקואליציה - אך שר החוץ יאיר לפיד לא קיים את הבטחותיו: "אם עד עכשיו שקלתי את זה, עכשיו בוודאות זה לא יקרה. אני לא הולכת להתפטר".

"הקואליציה הזאת חצתה קווים אדומים", המשיכה רינאוי-זועבי. "להעניש את החברה הערבית בגלל ההצבעה שלי ולהקפיא תקציבים של בתי חולים? נראה מי ייענש עכשיו, זאת רק ההתחלה". בעקבות התנהלותה, מרצ תחל השבוע בהטלת סנקציות על חברת הכנסת המורדת.

ברע"ם הציעו לחה"כ מאזן גנאים לממן את משכורתו עד לבחירות המוניציפאליות באוקטובר 2023 תמורת פרישתו מהכנסת, ככל הנראה מקופת המפלגה. ברע"ם מכחישים וטוענים שלא יבקשו את התפטרותו כפי שימינה לא ביקשה מחה"כ עידית סילמן לפרוש.

בינתיים, ניר אורבך מתקשה לקבל החלטה אם להישאר או לפרוש. הפגישה אתמול בינו לבין ראש הממשלה נפתלי בנט אומנם הסתיימה בהודעה משותפת, אך הייתה קשה יותר ממה שדווח בהודעות לעיתונות. אם הממשלה תשרוד עד 21 ביוני, הבחירות יידחו עד אחרי החגים. בנוסף, בנט רוצה למשוך בראשות הממשלה לפחות עד 11 בפברואר כדי לא לכהן פחות מאהוד ברק. 

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

 בתוך כך, גורמים בכנסת מנהלים גישושים ראשונים לגיבוש רוב להעברת חוק שיוריד את אחוז החסימה עוד לפני פיזור הכנסת. הצעות חוק ברוח זו הוגשו כבר בתחילת המושב ולכן אפשר לקדם אותן מיידית במידה ויימצא הרוב.

גם מספר 2 של בנט, שרת הפנים איילת שקד, סבורה שהקואליציה בסוף דרכה ופועלת להקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו בכנסת הנוכחית. גם אם כל בלוק הימין יצטרף למהלך, עדיין יחסרו 4-3 אצבעות של חברים מתקווה חדשה וימינה לצורך השבעת ממשלה. במערכת הפוליטית מעריכים שבליכוד דווקא מעדיפים בחירות על פני ממשלה חלופית.

לפיד: מי שיסכן את הממשלה ישלם מחיר

שר החוץ יאיר לפיד כתב היום בפייסבוק כי "כל מי שמסכן את הממשלה הזו מבפנים, צריך לדעת שהוא ישלם על זה מחיר. אני מציע לכם עסקה טובה יותר: להילחם יחד על הממשלה הזו. להחזיק אותה. להחליט שאתם חלק מנבחרת מנצחת, לא מקבוצה שהפסידה לעצמה".

"אני מאמין בממשלה הזו, ואני אלחם עליה", המשיך לפיד. "מפני שהיא הדבר הנכון למדינת ישראל, מפני שייאוש הוא מצב רוח מטומטם. מפני שהאמת צריכה לנצח את השקר. אם הממשלה הזו תיפול, הלקח יהיה שהפוליטיקה שעובדת היא זו של הרעל וההסתה. אני מסרב להסכים לזה. אני מסרב להפסיק להיאבק על הזכות לחיות במדינה שבה אנשים שחושבים אחרת יודעים לעבוד יחד, לחיות יחד, לאהוב את ישראל ביחד".

בתוך כך, סגן השר אביר קארה טען היום כי "אם החוק להארכת תקנות יהודה ושומרון יפול פעם נוספת – נביא חוק גדול יותר להחיל את הריבונות ביהודה ושומרון". את הדברים אמר בריאיון ל"שישי בחמש". "צריך להפעיל סנקציות גם על רע"ם וגם על מרצ", הוסיף קארה. "לא לקדם חקיקה לא של רע"ם, לא של מרצ. האינטרסים של שתי המפלגות האלה כרגע לא יכולים להתקדם קדימה. חברי כנסת שלא נשמעים למשמעת קואליציונית – צריך להפעיל עליהם סנקציות".