אחרי כמה ימים מתוחים וסוערים, סאגת "ממדים ללימודים" הסתיימה הלילה (שלישי) אחרי שהצעת החוק עברה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. ההצבעה הסתיימה בצורה מוצלחת מבחינתה של הקואליציה, אך עד השעות הקטנות של הלילה כלל לא היה בטוח שהחוק יעבור - זאת לנוכח התעקשות הליכוד להתנגד אליו במתכונתו הראשונית, וכן בשל חילוקי דעות פנימיים בשורות הקואליציה.

מוקד החיכוך המרכזי היה מול סיעת רע"ם. אתמול לקראת ההצבעה הבהיר שר הביטחון בני גנץ שהוא מצפה גם מחברי סיעתו של מנסור עבאס להצביע בעד החוק, שמסדיר סיוע כלכלי לטובת לימודים אקדמיים לחיילים משוחררים. "לא אקבל השתמטות של אף מרכיב בקואליציה מההצבעה", אמר גנץ. "משמעת קואליציונית איננה מותרות, אלא תנאי בסיסי ליכולת המשילות וליכולת התפקוד שלנו".

נפתלי בנט ויאיר לפיד במליאה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בנט ולפיד במליאה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בנימין נתניהו במליאה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו במליאה. הליכוד לא התנגד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עם הזמן ברע"ם התרצו והסכימו לתמוך בהצעת החוק, אך הציבו תנאי - שגם ח"כ ג'ידא רינאוי-זועבי תצביע בעדו. אולם, חברת הכנסת - שעמדה בסוף השבוע במרכזה של סערה פוליטית כשהודיעה על פרישה מהקואליציה וחזרה בה - לא הסכימה להתחייב לתמוך בקואליציה בהצבעה.

פריצת הדרך הושגה לבסוף כשהשר גנץ הציע לליכוד פשרה: העלאת המימון לחיילים מ-66% ל-75%. בליכוד, שהתנגדו להעברת החוק במתכונתו הנוכחית ודרשו להעלות את המימון ל-100%, הסכימו לפשרה, החליטו לא להתנגד ואפשרו לחוק לעבור ברוב של 55 תומכים מול 6 מתנגדים בלבד מצד הרשימה המשותפת.

בני גנץ במליאה (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
שר הביטחון גנץ. מרוצה | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
יאיר לפיד וג'ידא רינאוי זועבי במליאה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
לפיד עם רינאוי-זועבי. לא התחייבה לתמוך | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מדוע רק 55 תומכים? אחרי שברע"ם הבינו שלהצבעה יש רוב והיא תעבור גם בלעדיהם, הם החליטו לא להגיע להצבעה. גם רינאוי-זועבי ועידית סילמן, שהודיעה לפני כחודשיים על פרישתה מהקואליציה, התנהגו באופן דומה ולא נכחו במליאה.

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

בקואליציה טענו הבוקר שהליכוד "נבהל" מהפרסום אמש של ההקלטות מישיבת הסיעה, שבהן נשמעו חברי הכנסת מתבטאים בחריפות על התנהלות המפלגה בסוגיית "ממדים ללימודים". בהקלטה נשמעה השרה לשעבר מירי רגב אומרת: "אנחנו כסיעה החלטנו שאנחנו אופוזיציה לוחמת והחלטנו להפיל את הממשלה, אז אין כאבי בטן על חיילים, על נשים מוכות או על מקרי אונס כי כולם מבינים שזה הרציונל". ח"כ יובל שטייניץ הוסיף ברוח זו: "מחר זה אלמנות, יתומים, פריפריה, מיליון ואחד נכים, חולים, קשישים וניצולי שואה, כל דבר".

יאיר לפיד, מנסור עבאס ווליד טאהא במליאה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
עבאס, לפיד וטאהא | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בין אם בליכוד נבהלו ובין אם לאו, ההצעה של גנץ להעלות את המימון לחיילים אפשרה לחוק לעבור במתכונת שהייתה מקובלת על שני הצדדים, שהתגמשו כל אחד בדרכו. שר הביטחון, שאף זכה למחיאות כפיים מצד האופוזיציה, בירך על תוצאות ההצבעה: "המנצחים של הלילה לא נמצאים בכנסת אלא במארבים, בסיורים, במטוסים, בספינות ובחדרי המודיעין. הם עושים בשבילנו הכול ואנחנו נמצא את הדרך לעשות הכל בשבילם בחזרה". רה"מ נפתלי בנט הוסיף: "עשינו את זה! 16,500 לוחמי צה"ל יקבלו באופן מיידי מלגות".