הצעת החוק להחמרת הענישה למתעללות בפעוטות עברה היום (חמישי) בקריאה שנייה ושלישית בכנסת – ונכנסה לספר החוקים של מדינת ישראל.

ההצעה, שאותה העלה חה"כ אופיר כץ מהליכוד, מוזגה עם הצעת חוק ממשלתית והצעת חוק פרטית של חה"כ מירב בן ארי מיש עתיד. החוק החדש קובע עונש מינימום של חמישית מהעונש המרבי לעבירת ההתעללות בחסר ישע, שעומד על תשע שנים.

על פי החוק החדש, ייגזר עונש מינימום של מאסר בפועל למשך כשנתיים על מי שיורשע בהתעללות בקטינים או בחסרי ישע במסגרת חינוכית או טיפולית.

הצעת החוק מגיעה אחרי העלייה החדה במקרי ההתעללות בגנים בשנים האחרונות. על פי נתוני המשטרה, רק בשנה האחרונה נרשמה עלייה של כ-400% בתיקים אלו. מטרת החוק היא להביא להתקדמות משמעותית במיגור התופעה ולהגביר את השמירה על ביטחונם של הילדים.

ח"כ אופיר כץ (צילום: דוברות הכנסת)
"צעד היסטורי בהגנה על הילדים של כולנו", חה"כ אופיר כץ | צילום: דוברות הכנסת

חה"כ אופיר כץ מסר: "התחייבתי - וקיימתי. אחרי מלחמה קשה של שלוש שנים, עשינו היום צעד היסטורי בהגנה על הילדים של כולנו, כל מתעללת תשב בכלא. יחד עם ההורים נאבקנו והבאנו שינוי אמיתי כנגד כל הסיכויים, המשרדים והרשויות שעמדו בדרך".

עוד הוסיף כי הוא גאה ומתרגש שהצליח להעביר את הצעת החוק, והתחייב "להמשיך לזעוק את זעקתם של הילדים וההורים ולהילחם למענם". "אני מודה ליו"ר ועדת החוקה, חה"כ גלעד קריב, על הסיוע הרב להעברת החוק ולשר המשפטים על התמיכה", הוסיף כץ.

אלונה דניאל, ממטה המאבק נגד התעללות בגיל הרך מסרה: "זכינו להגיע לרגע שאליו חתרנו שלוש שנים. ממערכת משפט שהסתכלה עלינו בתמיהה, למערכת משפטית שמכירה במכת המדינה ומתגייסת בהסכמה לענישת מינימום תקדימית למתעללות בילדים. מהיום יזכו הפעוטות שנפגעו לצדק. מודים מכל הלב לחבר הכנסת אופיר כץ, שהולך איתנו יד ביד ונלחם עבור הילדים".