"השרידות לכשעצמה איננה ערך" - כך אמר היום (שישי) שר המשפטים גדעון סער בשיחה עם פעילי מפלגת "תקווה חדשה" שבראשה הוא עומד. סער, שמנסה לקדם את חוק יהודה ושומרון - שבינתיים לא זוכה לרוב - שב ודורש מכל הקואליציה כולל רע"ם ליישר קו ולתמוך בחקיקה. עם זאת, סער גם החריף את הטון כלפי נתניהו, בצל הדיווחים על מגעים: "ההתנהגות של ראש הליכוד היא צינית וחסרת אחריות".

עוד תקף: "לא רק שלא החיל ריבונות על יהודה ושומרון, כעת הוא רוצה לפגוע ביכולת שלנו לקיים את השלטון שם". לדבריו, "האופוזיציה בשיטה של 'אם אני לא בשלטון, שתישרף המדינה'. הנכונות שלהם לשחק באש היא חמורה. מקווה שהאופוזיציה תתעשת, מי שחושב שהפלת החוק תניב לו רווח הוא לא קורא נכון את המפה".

עוד הבהיר: "אין משא ומתן עם הליכוד ולא התקיים כזה. במשך למעלה משנה יש פניות בלתי פוסקות אלי ולחברי הסיעה כולל הצעה לראשות ממשלה וסירבתי. כל הספקולציות הן חסרות יסוד. התנהלות ראש הליכוד להעדפת אינטרס אישי פוליטי על האינטרס הממלכתי היא זאת שגרמה לי להקים את תקווה חדשה. ההתנהלות הזאת ממשיכה ואף מחריפה. אני לא מתכוון לחזור לליכוד. אמשיך להוביל את תקווה חדשה. התמיכה בנו הולכת וגדלה וגם הסקרים משתפרים. העשייה שלנו חזקה יותר מכל סיעה אחרת בכנסת ובממשלה".

במסר לבנט הוסיף: "אם הקואליציה לא תתעשת, יהיו לדברים האלה משמעויות. חברים בקואליציה צריכים להתעשת. אנחנו רוצים ממשלה מתפקדת", הבהיר סער בשיחה עם הפעילים - במסר שמופנה לשאר חברי הקואליציה ולראש הממשלה נפתלי בנט. סער הכחיש השבוע את הדיווח על מגעים עם הליכוד, אך סירב להצהיר במפורש כי לא יישב עם נתניהו והסתפק בהצהרה: "דעתי לא השתנתה".

דבריו של סער נאמרים בצל המתיחות בממשלה, והחשש שחוק שחשוב במיוחד לסער - "תקנות חוק יהודה ושומרון" - יפקע ולא יאושר שוב בכנסת. בשלב זה עדיין אין רוב לחוק. ראש הממשלה נפתלי בנט פרסם הבוקר איגרת מיוחדת לציבור, ובה התייחס למצב הפוליטי, להישגי הממשלה, ולמתקפות שהוא סופג מימין. "שוב כולנו עומדים בפני רגע גורלי – המשך תפקוד המדינה או חזרה לתוהו ובוהו", כתב - במסר ברור לשותפיו לממשלה.

האיגרת המלאה של ראש הממשלה בנט

"בימים אלו, כמעט שנה אחרי הקמת הממשלה, אנחנו, אזרחי ישראל כולם, עומדים שוב בפני צומת דרכים היסטורית: להמשיך קדימה עם מדינה מתפקדת או להידרדר אחורה לכאוס, לשנאה פנימית, לחולשה חיצונית ולשעבוד המדינה לצרכי איש אחד", הוסיף בנט.

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

 יו"ר רע"ם מנסור עבאס התראיין אתמול לרדיו נאס והתייחס לדרישה של סער שכל סיעות הקואליציה יתמכו בחוק. "רע"ם מתנגדת לכל חוק שמנציח את הכיבוש. יחד עם זאת, אנחנו בדיונים לגבי ההצבעה על חידוש התקנות בשבוע הבא ונחליט בהתאם", אמר. "יכולתי מזמן לפרק את הקואליציה ולצאת גיבור לאומי פלסטיני, אבל אני מנהיג אחראי שדואג לעתיד החברה הערבית וכלל החברה הישראלית".

אחר הדיווחים על המגעים להקמת ממשלה חלופית וההכחשות הנמרצות, מתגבר הלחץ על יו"ר תקווה חדשה גדעון סער. במכתב ששיגרו אתמול ראשי הסניפים בליכוד, הם קוראים לסער להצטרף לממשלה חלופית בראשות הליכוד ולהפיל את הקיימת - גם במחיר של אי העברה של הארכת תקנות החירום ביהודה ושומרון. הבוקר הצטרפו לקריאה הזו גם ארבעה ראשי רשויות ביהודה ושומרון, שקראו לסער לפרק את הממשלה.