המערכת הפוליטית ממשיכה לסעור סביב הצעת חוק "ממדים ללימודים" שתעלה הלילה (בין שני לשלישי) להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. אחרי שבליכוד הוחלט להצביע נגד הצעת החוק במתכונתה הנוכחית, ח"כ מירי רגב ביקרה בישיבת הסיעה את התנהלות המפלגה סביב הצעת החוק, לנוכח התנגדות כמה מעמיתיה לקו של המפלגה: "החלטנו שאנחנו אופוזיציה לוחמת? אז אין כאבי בטן על חיילים, על נשים מוכות או על מקרי אונס".

במהלך ישיבת הסיעה קיבלה רגב את זכות הדיבור, והתמקדה באופן שבו הליכוד התנהל בנושא הצעת חוק, שעוסקת במלגה שמסייעת כלכלית במימון לימודים אקדמיים לחיילים משוחררים. השרה לשעבר שיתפה תחילה בתסכול שלה על הביקורת שמופנית כלפי הליכוד: "שואלים אותי אם אני נגד חיילים. אני נגד חיילים? ברור שלא, אבל מה קורה? כשיש משא ומתן, ויוצאים 6-5 ח"כים מהליכוד ואומרים שיצביעו בעד החוק ונגד הליכוד, מרגע זה כל מה שלא נגיד - הפסדנו. החיילים כועסים עלינו, כל מה שנסביר לא יעזור".

העימות בישיבת הסיעה:

לדבריה, מדובר בכישלון הסברתי של הליכוד: "בכל מה שקשור לתעמולה, לפייק ניוז ולהסברה אנחנו לא מצליחים. למה? בואו נביא נתונים, את הנתונים שהבאתם היום יכולנו להביא לפני שבוע ולראות מי הם אותם חיילים". רגב הביאה כדוגמה את החיילים שמעוניינים ללמוד מקצוע ולא להתקבל לאוניברסיטה, דבר שמונע מהם לקבל את המלגה.

"ברגע שיש חוק שקשור לחיילים, לנכים, לבטן הרכה של כולנו, צריך להיערך נכון", הסבירה. "אין בעיה, קיבלנו החלטה כאופוזיציה שבאף חוק לא מצביעים בעד. באף חוק, רק אם יש מלחמה או מבצע. אבל מה קורה? החלטנו להצביע בעד החוק של השר הזה או הח"כית ההיא, אז אל תבואו לעצמנו בטענות. אני אומרת חד וחלק - אנחנו כסיעה החלטנו שאנחנו אופוזיציה לוחמת והחלטנו להפיל את הממשלה, אז אין כאבי בטן על חיילים, על נשים מוכות או על מקרי אונס כי כולם מבינים שזה הרציונל. אבל כל הזמן מקבלים החלטה, ואז שואלים 'עם החיילים למה לא?'".

ח"כ יובל שטייניץ הוסיף ברוח זו: "מחר זה אלמנות, יתומים, פריפריה, מיליון ואחד נכים, חולים, קשישים וניצולי שואה, כל דבר".

בהמשך שפכה רגב אור על הנעשה מאחורי הקלעים של החוק, והדגימה עד כמה, לדעתה, חילוקי הדעות בליכוד פגעו במאמצים הפוליטיים: "מה קרה עם הח"כים בליכוד שרצו להצביע נגד הסיעה? נתניהו כבר היה בתהליך משא ומתן, כמעט הבאנו 100% מימון, הישג אדיר. אבל אז ליברמן ראה שיש התנגדות, אמר שלחוק לא יהיו 60 תומכים והקפיא את המו"מ".

"חייבים להבין את הערך הציבורי", הוסיפה. "מבחינה ציבורית נצביע בעד ה-100% מימון ונגד ה-60% ונחטוף מהציבור ומהחיילים כי לא הסברנו את עצמנו טוב, ונמשיך להתנהל כמו אופוזיציה שרוצה להפיל את הקואליציה. יודעים שיש חוקים ציבוריים רגישים? בואו נשב עליהם, נביא את החומר ואת הנתונים. אנחנו לא משקרים לציבור, אומרים להם תמיד את האמת. לפיד הוא השקרן הכי גדול יחד עם בנט, הם לא באו לשנות, הם באו לשחד. אנחנו צריכים להסביר את הדברים בצורה נכונה וכשיש נתונים, כמו שיש הרבה לוחמים שרוצים ללמוד מקצוע ולא ללכת לאקדמיה. יש לנו נתונים טובים, אבל מה לעשות שבאופירה וברקו לא מביאים את התגובה של הליכוד?".

לטענת רגב, המפתח למשברים מהסוג הזה טמון בהסברה של הליכוד: "צריך שתהיה באופירה וברקו תגובה של הליכוד. הציבור נמצא במיינסטרים מדיה ואנחנו לא שם. החלטנו שלא הולכים לגל"צ, לא הולכים לאופירה וברקו? אז אל תתפלאו שלא שומעים אותנו. צריך לעשות בזה סדר. בסוף יש החלטה סיעתית ומשמעת סיעתית וכולנו מחויבים לה, נתניהו מוביל את זה, זו הדרך להפיל את הקואליציה".

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית