פגישתם של שר החוץ יאיר לפיד וח"כ ממרצ ג'ידאא רינאווי זועבי התקיימה היום (ראשון) בשעות הצהריים ובה הודיעה האחרונה כי היא לא מתכוונת להתפטר מהכנסת. בפגישתה השתתפו גם השר עיסאווי פרג', חמד עמאר וראשי רשויות מהחברה הערבית - ובסופה שוחחו לפיד וזועבי בארבע עיניים. ההערכה היא כי לבסוף ח"כ זועבי תתמוך בקואליציה מבחוץ או תישאר חלק ממנה.

אחד הגורמים שהשתתפו בפגישה הסביר כי הדרישה שהציגה ח"כ זועבי בפגישה היא זירוז תהליכים והסרת חסמים וביורוקרטיה של התהליכים שאותם דורשים בחברה הערבית. ח"כ זועבי הדגישה כי היא מגיעה עם גיבוי מלא מהחברה הערבית שלא רוצים שתתפטר.

בתום הפגישה סיכם השר פריג': "הישיבה היתה באווירה טובה, כשברור שהשמירה על שלמות הממשלה והקואליציה היא אינטרס עליון של הציבור הישראלי בכלל והציבור הערבי בפרט. אנחנו נעשה הכל כדי להפוך את המשבר להזדמנות לחיזוק המחוייבות של הממשלה לחברה הערבית, עם הפנים קדימה להעברת התקציב". ראשי הרשויות הביעו את תמיכתם בהמשך קיומה של הממשלה והעבירו את המסר הזה לשרים לפיד, פריג', עמר ולח"כ רינאווי זועבי.

ח"כ רינאווי זועבי וראשי הרשויות מחכים לח"כ יאיר לפ
ח"כ רינאווי זועבי וראשי הרשויות מחכים לח"כ יאיר לפיד

אל-אקצא והפלסטינים

ח"כ זועבי ביקשה גם להעלות את שני הנושאים שדנו בהם בעבר: אל-אקצא והפלסטינים. ראשית, שמצעד הדגלים לא יעורר פרובוקציה ושנית - בנוגע להתכנסות הוועדה המשותפת של הישראלים והירדנים על אל-אקצא. ההחלטה העיקרית שצריכה זועבי לקבל: האם לפרוש מהקואליציה ולתמוך מבחוץ או להישאר חלק ממנה.

יו"ר מרצ ושר הבריאות ניצן הורוביץ התייחס למשבר בריאיון לחדשות סוף השבוע והבהיר כי מרצ לא מתכוונת לפרק את הממשלה. לדבריו, "אנו מחויבים באופן מלא לשלמותה של הממשלה. אנחנו לא נהיה אלה שנפרק אותה. הופתענו מאוד מהצעד של ח"כ רינאוי-זועבי. שוחחתי איתה וגם היא מבינה שאסור לתת יד להפלת הקואליציה. לא ניתן פרס לנתניהו ובן גביר".

השר פריג' קרא אתמול לח"כ רינאוי-זועבי לפרוש מהכנסת: "את נבחרת תחת האג'נדה הזו. מצביעי מרצ, בפער גדול, רוצים בהמשך קיום הממשלה והשארת מרצ בממשלה", אמר באירוע שבתרבות ברמת השרון. "את מחויבת לפעול על פי האג'נדה של הבוחרים ששלחו אותך. ואם לא, ההיגיון הפשוט. אני במקומה הייתי מתפטר, ככה הייתי נוהג".