ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד צפוי להתמנות היום (חמישי) לראש הממשלה ה-14 של מדינת ישראל ובכך, יחליף את ראש הממשלה היוצא נפתלי בנט. לפיד צפוי להיכנס ללשכת ראש הממשלה עם כוורת מלוכדת של אנשים שמלווים אותו שנים רבות.

יאיר לפיד ראש הממשלה ה-14 | סיקור N12

מכיסא המנחה לראש הממשלה: יאיר לפיד נכנס ללשכה החשובה במדינה

בשמאל חוגגים: "בהצלחה לפיד, ראש הממשלה שלי"

יאיר לפיד מבקר ביד ושם (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
יאיר לפיד מבקר ב"יד ושם" לפני כניסתו לתפקיד ראש הממשלה | צילום: קובי גדעון , לע"מ

המקום הראשון אליו לפיד נסע עם התפזרות הכנסת ה-24 הוא "יד ושם". "מיד אחרי ההצבעה נסעתי ליד ושם כדי להבטיח לאבא שתמיד אשמור על ישראל חזקה, שתדע להגן על עצמה ולהבטיח את שלום ילדיה", אמר לפיד באוהל יזכור. זמן קצר לאחר מכן נערך טקס החילופים בינו לבין בנט, בהשתתפות בכירי שתי הלשכות ובני המשפחות של השניים. לאחר מכן התקיימה פגישת חפיפה ביניהם שבמסגרתה העביר ראש הממשלה היוצא את עיקרי הסוגיות הביטחוניות והמדיניות של מדינת ישראל.

רה"מ היוצא בנט ורה"מ הנכנס לפיד (צילום: חיים צח, לע"מ)
לפיד לבנט: זה לא טקס פרידה כי אין לי שום כוונות להיפרד ממך | צילום: חיים צח, לע"מ
רה"מ היוצא בנט ורה"מ הנכנס לפיד (צילום: חיים צח, לע"מ)
רה"מ היוצא בנט ורה"מ הנכנס לפיד | צילום: חיים צח, לע"מ

בטקס אמר לפיד: "באופן מופלא כלשהו אימא שלי אמרה לי את אותה ברכה, לפני 25 דקות. את מה שיש לי להגיד אני עוד אגיד. אני עבדתי תחת ראשי ממשלות, אני הכרתי ראשי ממשלות. אתה איש טוב וראש ממשלה מצוין, ואתה חבר טוב. זה לא טקס פרידה כי אין לי שום כוונות להיפרד ממך". בנט הודה למשפחתו ואמר ללפיד: יאיר, כל שבת אנחנו מברכים את הילדים: "ישימך ה' כאפרים וכמנשה, יברכך אדוני וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחנך, ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום. בהצלחה אחי". 

לוח הזמנים ליומו הראשון כראש ממשלת ישראל יחל רשמית ב-12:30. טקס חילופין קצר ייערך בלשכת ראש הממשלה שלאחריו, לפיד ובנט יישאו הצהרות ויערכו חפיפה מסודרת. משם, לפיד ורעייתו יגיעו לבית הנשיא, לפגישה עם נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל. בהמשך היום, צפוי לפיד להיפגש גם עם ראשי מערכת הביטחון – שב"כ, מוסד והמל"ל.

בנט ולפיד בכנסת  (צילום: AP)
זה שהולך וזה שבא. בנט ולפיד בכנסת | צילום: AP

אנשי הדרג המקצועי שהיו אצל בנט, ראש המל"ל איל חולתא, המזכיר הצבאי אלוף אבי גיל ומזכיר הממשלה שלום שלמה, יישארו בתפקידם. לצידם, יאיישו את שאר התפקידים הבכירים בלשכת רה"מ מקורביו של לפיד ובראשם נעמה שולץ, מנכ"לית משרד רה"מ החליפי שבתוך זמן קצר תהפוך למנכ"לית משרד ראש הממשלה.

הכוורת של לפיד: 

ראש הסגל - דני וסלי
ראשת המטה - גילי האושנר
מנכ"לית משרד רה"מ - נעמה שולץ
מנכ"לית מפלגת יש עתיד- אטל הובן
ראשת מערך התקשורת- יעל בר
דובר רה״מ- רועי קונקול
יועץ מדיני- יאיר זיוון
יועצת בכירה לרה״מ- תמי נשיא
מנהלת קשרי כנסת ממשלה- דנה פיטליס כדורי
ראשת מערך הדיגיטל- נוי אלראי שניצר
מנהלת לשכה - חלי סיני

מזכיר הממשלה- שלום שלמה
מזכיר צבאי- האלוף אבי גיל
ראש המל״ל- איל חולתא

נעמה שולץ
מנכ"לית משרד ראש הממשלה החדשה נעמה שולץ

מי שעוד יכנס ללשכת רה"מ הוא יועצו הקרוב של לפיד, דני וסלי, האדם שהוא מתייעץ עימו על נושאים פוליטיים. גם ראש המטה הנוכחית שלו, גילי האושנר, תלווה אותו ללשכת ראש הממשלה. הדוברת הפוליטית של לפיד תהיה יעל בר ואת תפקיד הדובר המדיני ימלא רועי קונקול. את התפקיד הבכיר בדמות היועץ המדיני יאייש יאיר זיון, שמילא תפקיד זהה במשרד החוץ. תמי נשיא, שמקורבת ללפיד שנים רבות, תהיה מנהלת האירועים.

רועי קונקול
דני וסלי
דני וסלי

כבר בינואר 2013 אמר לפיד כי הוא מתמודד על ראשות הממשלה ו"מניח" שינצח את הבחירות הבאות - אחרי עשור זה מתממש. האיש שהגיע לפוליטיקה בלי תעודת בגרות או שירות צבאי משמעותי מלבד כתיבה בעיתון "במחנה", בלי ניסיון ניהולי או פוליטי, מתיישב על כס ראש ממשלת ישראל.

 דני וסלי
מנהלת האירועים תמי נשיא
גילי האושנר

לפיד מגיע ממשפחה מיוחסת: אביו, טומי לפיד ז"ל, עיתונאי בכיר וקולני, שהפך אחר כך לפוליטיקאי משפיע ושר משפטים, ואימו, שולמית לפיד, היא סופרת מוערכת. הוא נשוי לליהיא, סופרת, צלמת ועיתונאית לשעבר, ואב לשלושה ילדים. לפיד גם מיליונר שהונו הוערך בכ-25 מיליון שקלים.

כשלפיד עזב את חברת החדשות, כבר היה לו מאגר של אלפי פעילים ותומכים שרק חיכו ליום פקודה. בחירות 2013, הראשונות שבהן התמודד, היו מפגן כוח לא צפוי: 19 מנדטים. "ניצחנו", הוא הכריז אז.

יאיר זיון
דנה גיטליס כדורי

כבר בתחנה הראשונה שלו כפוליטיקאי לפיד התיישב על כורסת שר במשרד האוצר. לכאורה, צעד מתבקש מצד מי שהבטיח במהלך הקמפיין לדאוג למעמד הביניים, ומצד שני כפי שאמר פעם בטלוויזיה לנתניהו: "אני לא מבין כלום בכלכלה אז אתה צריך לתת לי תשובה קצרה, ושיבין אותה מישהו שלא מבין כלום בכלכלה".

מהקדנציה של לפיד כראש ממשלה חליפי ושר החוץ ייזקפו לזכותו בעיקר רוח החיים שהפיח במשרד החוץ וחיזוק הקשרים הבין-לאומיים של ישראל. אולם, מנגד - לא ישכחו לו גם את ההיעדרויות מקבינט הקורונה בימים שהמגפה הרימה ראש, ושורה של מינויים שנויים במחלוקת - כולל הניסיון להרחיק את חברת הכנסת המורדת ממרצ ג'ידא רינאוי זועבי עד לשגרירות בשנחאי, סין.

נוי אלרואי שניצר
_OBJ