כפי שפרסמנו הבוקר לראשונה: רה"מ בנט וחברי סיעת ימינה החליטו להכריז על ח"כ עמיחי שיקלי כפורש. המשמעות: שיקלי לא יוכל להתמודד בבחירות הבאות לכנסת דרך מפלגה קיימת, וייאלץ להקים מפלגה חדשה. ההחלטה התקבלה יממה בלבד לאחר פרישת ח"כ עידית סילמן מהקואליציה, ככל הנראה כדי להרתיע אותה וח"כים אחרים מהמפלגה מלנקוט צעד דומה.

ההחלטה טעונה אישור של ועדת הכנסת, וכבר נקבע מועד לדיון בנושא ב-24 באפריל - אחרי פסח. בראש הוועדה עומד ח"כ ניר אורבך, שרק ביממה האחרונה הציב רשימת דרישות לרה"מ בנט כתנאי להמשך הישארותו בקואליציה. בוועדה חברה גם ח"כ עידית סילמן, שהודיעה אתמול על פרישה מהקואליציה. למרות זאת, ההחלטה אמורה לעבור בוועדה ללא קשיים.

בהודעה מטעם מפלגת ימינה שבה הודיעו על המהלך, האשימו את ח"כ שיקלי בכך מאז הקמת הממשלה בחר "לתת גט כריתות לסיעה ולפעול בניגוד מוחלט לעמדותיה, תוך פעילות אקטיבית ומכוונת על מנת להכשיל את הסיעה, את הקואליציה ואת ממשלת ישראל".

בימינה הוסיפו וטענו כי טרם ההצבעה על הקמת הממשלה ולאחריה פעלו כל חברי הסיעה ושריה במטרה לקיים שיח "פתוח והוגן" עם שיקלי, "מתוך רצון לאפשר לו ליטול חלק בפעילות הסיעה - תוך הקשבה ומתן כבוד לעמדותיו העצמאיות. אולם, מההתחלה ברור היה כי ח"כ שיקלי פועל בניגוד מוחלט לעמדות הסיעה ומתוך כוונה להכשיל את הקואליציה".

סיעת ימינה (צילום: מתוך הטוויטר של ניר אורבך)
סיעת ימינה | צילום: מתוך הטוויטר של ניר אורבך

"ח"כ שיקלי פעל באופן מקומם, על מנת להכשיל את פעילות הסיעה והקואליציה, כאשר לא נכח ברובן המוחלט של הצבעות הכנסת, בכדי להימנע מהצבעה כנגד עמדת הסיעה", הדגישו בימינה. "בראיונות חוזרים בתקשורת הודה ח"כ שיקלי כי התנהלותו זו הינה מכוונת וטקטית במטרה לנסות להימנע מהכרזה עליו כפורש מסיעתו".

בימינה גם ציינו כי במהלך כנס החורף של הכנסת "שיקלי החל להצביע פעם אחר פעם נגד עמדת הסיעה - כולל בהצבעה על חוק האזרחות שהוכרזה ע"י האופוזיציה כהצבעת אי אמון בממשלה". בימינה אף האשימו את שיקלי ב"פגיעה בביטחון מדינת ישראל ובערכים הציוניים של מדינת ישראל" בכך שהוא הצביע נגד חוק האזרחות. "ח"כ שיקלי אף לקח חלק אקטיבי באירועים, הפגנות ובפעילויות מחאה כנגד הממשלה, סיעת ימינה וכנגד ראש הממשלה ויו"ר סיעתו, נפתלי בנט", נכתב בהודעה שפרסמה המפלגה.

חוק האזרחות במליאת הכנסת (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
ההצבעה במליאה על חוק האזרחות | בימינה מאשימים: "שיקלי הצביע נגד החוק ופגע בביטחון המדינה" | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

בליכוד ביקרו את המהלך של ימינה והבטיחו להילחם בכל דרך בהחלטה. כ"שממשלת החולשה של בנט קורסת הוא לא בוחל באמצעים ומנסה לנקום בעמיחי שיקלי, חבר הכנסת ברשימתו שנבחר בקולות הימין ונותר נאמן לערכים שלשמם הוא נבחר", נכתב בהודעה מטעם הליכוד. "התרגיל של בנט לא יעבוד ואנו נילחם בו בכל דרך ציבורית ומשפטית. עוד לפני הדיון שבנט מכנס - ממשלת החולשה שלו כבר תיפול".

לפיד: "נעבור את המשבר", ליברמן: "אין מה לבנות על בחירות חדשות"

שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד התייחס לראשונה למשבר הקואליציוני והצהיר כי "נעשה הכול כדי שהממשלה תחזיק מעמד עוד זמן רב". בפוסט שפרסם בפייסבוק, ציין לפיד כי הממשלה הוקמה סביב הרעיון שאנשים עם דעות שונות מימין ומשמאל - "יכולים להתכנס סביב טוב משותף". לדבריו, "הקיצוניות לא תנצח את מדינת ישראל. בן גביר וסמוטריץ' לא יקחו מאתנו בכוח הזרוע את המדינה שלנו, השחיתות לא תנצח את השפיות ונקיון הכפיים. מי שמנסה להפריד בינינו, לגרום לנו לשנוא ולכעוס אחד על השני, תמיד יפסיד בסוף".

"בימים אלה אנחנו מטפלים במשבר קואליציוני לא פשוט, הוא לא הראשון וכנראה שלא האחרון", הוסיף לפיד. "דיברתי ביומיים האחרונים עם כל מנהיגי המפלגות יותר מפעם אחת, וכולם מגוייסים כדי שנעבור את זה בלי זעזועים נוספים. נעשה הכול כדי שהממשלה תחזיק מעמד עוד זמן רב. נעשה הכל כדי לא לדרדר את המדינה לבחירות נוספות, רעילות ומשסעות".

בתוך כך, גם שר האוצר אביגדור ליברמן משדר "עסקים כרגיל" והצהיר בוועידת מפלגת ישראל ביתנו כי הוא לא רואה באופק בחירות חדשות. "הכול עוד לפנינו, אנחנו רק בוועידה החמישית", אמר לתומכיו. "אני מראש אומר - מי שבונה על בחירות חדשות, אין לכם על מה לבנות".

ליברמן הקדיש חלק מדבריו לפנייה אישית לח"כ עידית סילמן, אותה כינה "חברה טובה שאני מאוד מעריך אותה, אישה טובה, אולי קצת נאיבית", והפציר בה לחזור בה מהחלטתה לפרוש מהקואליציה. "עשית טעות אבל תמיד אפשר לתקן טעויות", אמר ליברמן. "כל ההבטחות של נתניהו - אני מציע להסתכל על ההיסטוריה הלא רחוקה שלה. אני כבר זוכר את ההסכם של פייגלין שהוא חתם על במה קבל עם ועדה". בהמשך הוסיף: "אני אומר לח"כית עידית סילמן, תאמיני - אני מכיר את האיש (נתניהו), אל תבני שם יותר מדי, תחשבי היטב מה את עושה".

שר הבריאות ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ הביע גם הוא כוונה לפתור את המשבר הפוליטי ולמנוע בחירות. "נעשה הכל לשמור על הממשלה", צייץ בטוויטר. "שוחחתי עם שרים וח"כים רבים. ימין שמאל מרכז, חילונים ודתיים, יהודים וערבים. כולנו רוצים שהממשלה תמשיך. יש בינינו מחלוקות. אבל הרצון שלנו בשלטון ישר, ממלכתי ואחראי, גובר על המפריד ומחייב אותנו להיות שקולים ופרגמטיים. הממשלה הזו הצילה את הדמוקרטיה הישראלית".