תיעוד מקומם: בימים האחרונים המשטרה פועלת לשמירת הסדר הציבורי במרחב ירושלים ובאזור בית חנינא, שם היו הפרות סדר, כולל אירועי ידויי אבנים ואלימות כלפי שוטרים. בעת פעילות משטרתית אמש (חמישי) בבית חנינא עוכב צעיר לבירור בשטח בעקבות חשד כי הפר את הסדר הציבורי והשחית דגל. בעת העיכוב של הצעיר, הגיע ח"כ אחמד טיבי והפריע לשוטרים בביצוע העיכוב, ולבסוף סיכל את העיכוב בכך שאיפשר לצעיר לברוח - תוך שהוא מנצל את חסינותו. החשוד נמלט, ונתפס על ידי כוחות הביטחון בתום מרדף רגלי - ונלקח לחקירה.

גורמים במשטרה ציינו כי הם רואים בחומרה כל ניצול לרעה של חסינות על ידי נבחרי ציבור, וכי "הפרעה לשוטר בביצוע תפקידו, סיכול עיכוב או מעצר, הוא מעשה חמור שאסור להשלים עימו". גורם במשטרה אמר ל-N12 כי "כל אזרח אחר, אם הוא לא היה חבר כנסת, היה נעצר היום אחר הצוהריים ומובל באזיקים לחקירה אחרי שעשה את מה שח"כ טיבי עשה".

אחמד טיבי בעימות (צילום: לפי סעיף 27 א')
אחמד טיבי בעימות | צילום: לפי סעיף 27 א'

מלשכת יושב ראש הכנסת נמסר כי החומרים הועברו ללשכה המשפטית ולקצין הכנסת לבדיקה. השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אמר כי הוא "רואה בחומרה את התנהגותו של ח"כ אחמד טיבי, שפגע בפעילותם של שוטרים בירושלים בביצוע תפקידם". לדברי בר-לב, "שוטרי ושוטרות משטרת ישראל פועלים במציאות מורכבת, והניסיון לשבש את עבודתם הוא בלתי נסבל - בוודאי כאשר מדובר בחבר כנסת שמנצל לרעה את חסינותו. ח"כ טיבי יודע שבמקרה ויש לו טענות כלפי המשטרה - הוא יכול לפנות ישירות אליי".

ממשטרת ישראל נמסר כי "היום אחר הצוהריים עיכבו השוטרים צעיר לאחר שעלה חשד לגביו שהשליך חפץ חשוד מידיו. במהלך עיכובו בשטח הגיע נבחר ציבור, הפריע בביצוע העיכוב, דחף, התלהם ואף אפשר את בריחתו של החשוד בכוח. לאחר מרדף רגלי קצר, החשוד נתפס ונעצר לחקירה במשטרה".

במשטרה הוסיפו: "אנו רואים בחומרה את התנהלותו של נבחר הציבור, שניצל את חסינותו לרעה ואפשר בריחה של חשוד במהלך עיכובו (ללא הצלחה כאמור). הפרעה לפעילות משטרתית לשמירת החוק והסדר הוא מעשה פסול, בפרט כשהוא מבוצע ע״י נבחר ציבור שאמור לשמש דוגמא אישית ולא לסכל פעילות משטרתית".

מהרשימה המשותפת נמסר בתגובה: "נוכחות השוטרים ליד הכנסייה הייתה נוכחות מתגרה. ניסו להכות צעירים ולבצע מעצרי שווא של צעירים בכנסייה בעת ניחום אבלים. אתמול פרצו לבית שירין אבו עאקלה בגלל דגל פלסטין. כך יוצרים כעס ותסיסה. יש לשחרר את שני הצעירים שנעצרו ולהתרחק מהכנסייה".

ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) פנה ליועמ"שית גלי בהרב-מיארה וביקש לחקור את ח"כ טיבי בחשד להפרעה לשוטרים בעת מילוי תפקיד. במכתב הפנייה ששלח, ציין בן גביר כי "מהסרטון עולה באופן ברור שח"כ טיבי תוקף שוטרים ומסייע לחשוד להימלט ממעצר".

בן גביר הוסיף: "לטיבי אין חסינות לעשות מעשים שכאלה וחסינות חברי הכנסת לא נועדה לאפשר להם לעשות עבירות פליליות ולא ברורה לי ההתנהלות, גם כלפי טיבי וגם כלפי עודה וחברי כנסת נוספים מהרשימה המשותפת, שהם מתועדים כאשר הם מבצעים עבירות פליליות, אך משום הדין לא ממוצה איתם".

יו"ר תנועת אם תרצו מתן פלג מסר: "לא ייאמן שהאיש הזה לא יושב בכלא. כל דקה שיאיר לפיד מדבר על שותפות איתו ועם המסית עודה שדרש משוטרים ערבים להשליך את הנשק בפרצוף שלנו, היא ביזיון למדינת ישראל ולמפעל הציוני. אנו קוראים למדיניות של אפס סבלנות כלפי תומכי טרור ותוקפי שוטרים".