שעות אחרי הודעת שר הביטחון בני גנץ וראש האופוזיציה בנימין נתניהו כי שוחחו על הצעת החוק "ממדים ללימודים", ובהמשך להצהרות של חברים בליכוד כי יתמכו באישור הצעת החוק, אמש (רביעי) טען נתניהו כי בעקבות אמירות של חברי סיעתו, הקואליציה הפסיקה לשאת ולתת בעניין העלאת המלגות.

"נתניהו פנה לגנץ כדי להעלות את המלגות ללוחמים מ-66% ל-100% - וגנץ סירב", נכתב בהודעת הליכוד. לדברי המפלגה, במקביל לפניית נתניהו לגנץ, פנה גורם בכיר בקואליציה למנהל סיעות האופוזיציה, חה"כ יריב לוין, כדי לפתוח במו"מ על העלאת סכום התמיכה לחיילים.

"בעקבות אמירות של חברי כנסת בליכוד על תמיכה בחוק במתכונתו הנוכחית, הפסיקה הקואליציה את המשא ומתן להעלאת המלגות", המשיכו בליכוד. "בצל החלטת הקואליציה להפסיק את המו"מ עם הליכוד, ראש הממשלה לשעבר נתניהו יקיים דיון עם ראשי מפלגות האופוזיציה".

הצעת החוק תעלה במליאה ביום שני

בעקבות הודעת נתניהו, גנץ צייץ מביקורו בארה"ב כי "16,500 לוחמים וחיילים משוחררים מחכים לאישור החוק 'ממדים ללימודים' בשביל לקבל סיוע בשכר הלימוד. אני קורא לנתניהו ולחברי האופוזיציה לשים את הפוליטיקה בצד ולתמוך בהצעה. אל תפגעו בלוחמי צה"ל בשם הפוליטיקה".

בהמשך הודיעו במשותף ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד כי ביום שני יביאו למליאת הכנסת את הצעת החוק להצבעה שמית. "כל הלוחמים המשוחררים ובני משפחותיהם יוכלו לצפות בשידור חי בחברי הכנסת של הליכוד", מסרו. "אנחנו קוראים לחברי האופוזיציה, שימו את הפוליטיקה בצד, למען החיילים והחיילות שלנו". 

חברי הליכוד שיפעלו לקידום החוק - והביקורת מהימין

מוקדם יותר אמש דיווחנו כי ח"כים בליכוד, ובהם השר לשעבר יואב גלנט ופטין מולא, הודיעו כי יפעלו כדי שחברתי סיעת הליכוד יתמכו בהצעת החוק. "אתמוך בהצעת החוק 'ממדים ללימודים' ובכל חוק בעתיד שמיטיב עם חיילינו העושים רבות למען שמירת ביטחוננו. אעשה כל שביכולתי שהחוק הזה יעבור", צייץ מולא.

"לקראת ההצבעה בכנסת בנושא סיוע ממלכתי בשכר לימוד לחיילים משוחררים, אמשיך ואוביל את המאמץ לשכנע את חבריי לסיעת הליכוד לתמוך פה אחד בהצעה", כתב חה"כ יואב גלנט. חה"כ ניר ברקת הוסיף: "קורא ליו"ר הליכוד בנימין נתניהו להביא לאישור הסיעה את חוק ממדים ללימודים".

יואב גלנט במדים (צילום: פלאש 90, אדי ישראל)
יפעל לקידום החוק, השר לשעבר גלנט | צילום: פלאש 90, אדי ישראל

גם השרה לשעבר גילה גמליאל הודיעה כי תתמוך בהצעת החוק: "מקווה שאצליח לשכנע חברי כנסת נוספים לקראת ההצבעה ביום שני. כפי שאנחנו דואגים לצה"ל ולמשרתיו לאורך כל השנים, כך עלינו לדאוג כעת לרווחת החיילים הזקוקים לסיוע במימון הלימודים".

גורמים באופוזיציה טענו: "מה שקורה עכשיו בליכוד זו בדיוק הסיבה שבגללה הימין לא שלט במשך שנים ארוכות. בליכוד עומדים דום לקמפיין צבוע של אנשים חסרי אחריות שהפכו את חיילי צה"ל לבני ערובה של תומכי טרור ועכשיו מטיפים לנו מוסר בצביעות ומנסים להציג את עצמם כמי שדואגים לחיילים, ובמקום להחזיר מלחמה ולחשוף את הצביעות בליכוד מתקפלים כדי להוכיח שהם מספיק ציונים".

"כל זה בזמן שהשמאל מצופף שורות כבר כמעט שנה ולא מתנצל לרגע על מכירת המדינה לתומכי טרור", המשיכו. "הגיע הזמן שהליכוד יפנימו שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. בלי לגדל עמוד שדרה ויכולת עמידה מול הצביעות של השמאל לא נוכל לקבל את אמון הציבור ולחזור להנהיג את ישראל".

סמוטריץ': "בנט ושקד לא למדו את הלקח" (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
יצא נגד הממשלה, סמוטריץ' | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

במקביל לדברים, יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' תקף את חברי הקואליציה: "מעדיפים להמשיך לשבת עם עבאס ואיימן עודה שמסרבים להעביר כל חקיקה כזו ואז לבוא בטענות לאופוזיציה, אף אחד מאיתנו לא צריך להוכיח את דאגתו לחיילים".