שבוע גורלי בכנסת: אף אחד במערכת הפוליטית לא יודע מה יקרה בשבוע הקרוב, כולם נערכים גם לתרחיש שבו הולכים לבחירות - ולכן שורר בקרב חברי המשכן בלבול עצום. בליכוד יש מחלוקת האם להעלות את החוק לפיזור הכנסת ביום רביעי הקרוב. ההערכה הנוכחית היא שחה"כ אורבך מעוניין בעוד כמה ימים כדי "לרכך את המכה" לרה"מ בנט ולסיים את הדברים באופן קצת יותר מכובד.

במפלגה שורר ויכוח אודות היחס לאורבך: יש כאלה הסוברים שאין שום בעיה לתת לו את ימי החסד האלה, מכיוון שהוא מתחיל עם הליכוד דרך חדשה ויש לאפשר לו לבוא בלב שלם – ולא יקרה דבר אם ההצבעה לפיזור הכנסת תתקיים בעוד שבוע או שבועיים. הם סוברים שהממשלה משותקת ונראית רע מאוד, ואם היא תגיע לסוף החודש ייתכן ויעברו גם תקנות יו"ש – מה שיכול להיות הישג פוליטי עבורם.

 

לכן, יש בליכוד מי שאומרים – "צריך ללכת בקצב של אורבך – הוא ממילא כבר חצה את הרוביקון והוא בצד שלנו". מנגד, יש כאלה שסבורים שצריך להכות בברזל כל עוד הוא חם, להפעיל לחץ על אורבך ולגרום לכך שהוא יצביע בעד פיזור הכנסת ביום רביעי. זאת, מחשש שהוא ישנה את דעתו ויחזור לקואליציה עם בנט.

כמו שזה נראה כרגע – בליכוד יצטרכו להחליט היום אם בכוונתם להעלות את פיזור הכנסת על סדר היום השבועי. ייתכן שאכן יעשו כך ואז אולי ימשכו את ההצעה ברגע האחרון, אבל כלל לא בטוח שהם יעלו את החוק להצבעה סופית ביום רביעי. בליכוד יקבלו את ההחלטה רק ברגע האחרון – ואך ורק אם יהיה לה רוב מובטח. במפלגה לא מתכוונים לקחת סיכון שההצעה תיפול ואז יתקשו להעלות אותה שוב במשך חצי שנה.

השר הנדל: "לא אשב עם נתניהו"

השר יועז הנדל אמר אמש (שבת) בריאיון ב"פגוש את העיתונות" שהוא דוחה כל הצעה לממשלה חלופית – ולא יישב בממשלה עם נתניהו, לא בכנסת הזאת ולא בשום מצב. לדבריו, הוא כבר ניסה לעשות כך – והניסוי נכשל בגלל נתניהו.

חה"כ עודה: "אנחנו נגד הממשלה הרעה הזו ורוצים להפיל אותה"

במקביל, יו"ר הרשימה המשותפת חה"כ איימן עודה התראיין אמש גם הוא לתוכנית ואמר ואמר כי בכוונתו להצביע בכל הקריאות בעד פיזור הכנסת. "אנחנו נגד הממשלה הרעה הזו ורוצים להפיל אותה".

עודה התייחס להצעת חוק שתאסור על נאשם בפלילים להרכיב ממשלה: "פניתי לגדעון סער ואמרתי לו תביא את החוק שאוסר על נאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה ואנחנו נצביע בעד. אנחנו מוכנים לעשות הכול כדי למנוע מנתניהו לחזור". 

 

יו"ר הרשימה המשותפת גם תקף את נתניהו: "אנחנו נגד הימין הקיצוני והפשיסטי של נתניהו וסמוטריץ. אני לא אהיה עם המתנחלים נגד העם שלי, זה לא המקום שלי. אין איתם שיתוף פעולה ברמה הפוליטית ולא יהיה, אנחנו מצביעים רק לפי טובת הציבור שלנו".

"אנחנו לא מוכנים להיות שבויים", הוסיף עודה. "היה לנו כיוון אחר לגמרי רק לפני שנתיים, אבל מי שברח היה גנץ. היינו אמיצים כדי להחליף את הכיוון לגמרי, אבל היום כולם נמצאים באותו הכיוון".

"הבאנו 15 מנדטים רק לפני שנה וחצי ואנחנו יכולים להניע את הציבור שלנו - בתנאי שיראה אופק", ציין עודה. "מה הציבור שלנו ראה? את נתניהו ועכשיו רואה את בנט. ביממה האחרונה נהרגו ארבעה אזרחים ערבים. מספר הנרצחים הערבים השנה זהה לחלוטין. בואי נדבר על הפגיעה בנגב - הריסת הבתים יותר משנה שעברה והמשטרה מתנפלת עליהם יותר מאי פעם".