אחרי שיו"ר ועדת הכלכלה חה"כ מיכאל ביטון איים היום (רביעי) כי לא יצביע עם הקואליציה במחאה על הרפורמה בתחבורה הציבורית ובחקלאות, גם בגוש הימין שבאופוזיציה נרשמים סדקים, עם הודעתו של חה"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה. הסיבה - הליכוד שוקל להצביע בעד הצעת החוק של יו"ר השדולה הסביבתית בכנסת חה"כ יוראי להב הרצנו להעלאת המחיר של שקיות חד-פעמיות. נציין כי בסופו של דבר הצעת החוק עברה בקריאה טרומית ברוב של 24 חברי כנסת. 

חה"כ אייכלר טען כי הצעת החוק שלפיה יעלו מחירי השקיות, "מהווה פגיעה קשה בעניים ובמשפחות ברוכות ילדים". לדבריו, הצעד "נעשה כחלק מהטרור הגלובלי של דת הסביבה".

"שיהיה ברור - אם בליכוד יעניקו חופש הצבעה על העלאת מחירי השקיות, חברים ביהדות התורה יראו בכך אישור רשמי להצביע על כל חוק שיעלה בכנסת לפי שיקול דעת ולא לפי הוראות הליכוד", איים חה"כ אייכלר.

ח"כ ישראל אייכלר (צילום: אורי לנץ, פלאש/90 )
ח"כ ישראל אייכלר | צילום: אורי לנץ, פלאש/90

יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה משה גפני רתחו על הודעת הליכוד. גפני איים שיהיו להחלטה השלכות רוחביות, ולאחר ניסיונות הליכוד לדחות את ההצבעה בתקווה לפתור את המשבר, נתניהו הבטיח לדרעי: נצביע נגד חוק השקיות אם יעלה להצבעה.

על פי הצעת החוק של חה"כ להב הרצנו מיש עתיד, תורחב החובה לגבות 10 אגורות עבור שקית נשיאה חד-פעמית גם בעסקים בינוניים וקטנים. "ישראל מוכרחה להפסיק להשתמש בשקיות ניילון חד-פעמיות, שמזהמות את הסביבה שלנו. הצעת החוק שאני מקדם בימים אלה היא צעד של ממש בדרך לשם, וחלק מהתמודדותה של ישראל עם משבר האקלים", טען להב הרצנו.

"ההצעה היא צודקת, חברתית וסביבתית, שתביא להגברת ההגנה על הסביבה שלנו וגם תקל כלכלית ורגולטורית על בעלי העסקים הקטנים. מדינת ישראל מוכרחה להצטרף לשורת המדינות המפותחות בעולם שכבר אימצו הצעות דומות, ולהביא לשינוי הרגלים. זה הזמן להפסיק לזהם את חופי הים ושמורות הטבע שלנו, ולהתחיל לעשות קניות עם שקיות רב-פעמיות".