הנשיא לשעבר – והבקשה החריגה מישראל: נשיא הונדורס לשעבר, חואן אורלנדו הרננדז, נעצר בביתו בחשד שהיה המנוע העיקרי מאחורי עסקאות סמים בקנה מידה גדול מאוד - שמוערכים בחצי טון קוקאין. לישראלים הוא דווקא זכור לטובה בעקבות העברת השגרירות לירושלים. הערב (רביעי) חשפנו את הבקשה של הנשיא לשעבר מישראל בתמורה להעברת השגרירות. לטענתו, ישראל הבטיחה שבתמורה היא תעשה כל מה שהיא יכולה כדי למנוע את הסגרתו לארצות הברית.

מי שעקב אחר חדשות החוץ ביממה האחרונה לא יכל להחמיץ את התמונות של הנשיא לשעבר הרננדז מובל באזיקים בדרך להסגרתו ככל הנראה לארה"ב. לישראלים אותו נשיא לשעבר זכור כמי שהעביר את השגרירות לירושלים ואף כמי שכמעט הדליק משואה ביום העצמאות ה-70 לישראל.

חואן אורלנדו הרננדז (צילום: לעמ)
נשיא הונדורס לשעבר חואן הרננדז ויו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, ארכיון | צילום: לעמ

מה שמסתבר הוא שישראל הבטיחה לנסות למנוע את הסגרתו בתמורה להעברת השגרירות. שתנסה למנוע את הסגרתו. הרננדז הגיע לארץ ב-24 ביוני, קצת אחרי הקמת ממשלת השינוי. כשהוא הגיע להעביר את השגרירות לירושלים, הוא העביר לבני שיחו כי בממשלה הקודמת הובטח לו שאם הוא יעביר את השגרירות לירושלים – ישראל תעשה מה שהיא יכולה כדי למנוע את הסגרתו לארצות הברית.

אחרי הדברים האלה, בנומבר ישראל פתחה את השגרירות שלה בהונדורס. השר אלי אבידר, שהגיע לפתיחת השגרירות בהונדורס, שמע את אותם הטענות מהרננדז על ההבטחה הישראלית גם שם.

נשיא הונדורס לשעבר, חואן אורלנדו הרננדז, מובל באזיקים (צילום: רויטרס)
נשיא הונדורס לשעבר, חואן אורלנדו הרננדז, מובל באזיקים | צילום: רויטרס

עם זאת, לישראל לא היה דרך של ממש לעזור, והרננדז נעצר הלילה והובל באזיקים. גורמים שהיו עד לאחרונה בתפקיד מסרו: מנהיגים רבים פנו בבקשות, בין היתר לרה"מ לשעבר נתניהו, אבל כזאת בקשה למניעת הסגרה אף פעם לא עלתה.