"דמי ודם משפחתי נשפך ומי שיודע את האמת שותק - ונושך שפתיים" - כך אמר היום (רביעי) יו"ר ש"ס אריה דרעי במסיבת עיתונאים שכינס כיממה בלבד אחרי שבית המשפט אישר את הסדר הטיעון ואחרי שהוא שמע את גזר דינו. "כל אדם בישראל יודע שאם לא היה קוראים לי מכלוף דרעי הנושא היה נסגר מול הפקידים. לא נאשמתי בהעלמה של אגורה אחת מרשויות המס", הוסיף.

מסיבת העיתונאים שקיים יו"ר ש"ס, מגיעה לאחר שאתמול אישר בית המשפט את הסדר הטיעון, וקבע כי מדובר בעונש "מאוזן וראוי". לאחר שהתפטר מהכנסת, בש"ס מינו את דרעי ליועץ פרלמנטרי של הסיעה. "אני לא מאחל לאף אחד לעבור שבע שנים כפי שעברנו אני ומשפחתי", אמר דרעי בפתח דבריו. "תזכרו את הימים של התפוצצות הפרשה. בהתחלה יצא באיסור פרסום על 'דמות בכירה בממשלה' עם חשדות חמורים שנפתחה נגדה חקירה. אחר כך הותר לפרסום לבקשתי שמדובר באריה דרעי. החשדות היו שוחד, מרמה, הפרת אמונים, גניבה. נגדי ונגד אשתי ומשפחתי", הוסיף.

דרעי טען כי "ההדלפות במשטרה לא נתנו מקום לספק - אריה דרעי נתפס כחשוד. הכותרות כבר הרשיעו, הרחפנים היו באוויר לצלם מכל זווית בספסופה. כולם עולים לרגל מכל הארץ בסקרנות, מצלמים, מחפשים את הארמון או האחוזה המדוברת". הוא הבהיר כי "לפי מה שאנו יודעים היום בבירור, חודשים ספורים אחרי תחילת החקירה המשטרה ידעה בבירור שאין חשדות לשוחד ושהחשד יופרך מיסודו".

אריה דרעי מגיע לבית משפט השלום להקראת גזר הדין (צילום: N12)
"דמי ודם משפחתי נשפך". אריה דרעי ורעייתו במסדרונות בית המשפט בירושלים, אתמול | צילום: N12

יו"ר ש"ס התייחס לעניין הפוליטי המשיק לעניין המשפטי, וציין כי "לא רציתי לקחת את ש"ס למלחמות אין-סופיות ולבזבז את הזמן, במקום לעשות את הדברים שעבורם הציבור שלח אותנו. מכל העונשים שהוטלו עליי אתמול, הפרישה מהכנסת הוא הכבד ביותר".

"בנסיבות שנוצרו, הגעתי למסקנה שכדי לאפשר את הסדר הטיעון עליי להתפטר מהכנסת", הבהיר דרעי. "אני לא אדם פרטי, אני עומד בראש תנועה פוליטית גדולה. עברנו ארבע מערכות בחירות כשמעל ראשי ריחפו חשדות וקיבלנו תמיכה של מאות אלפי מצביעים". הוא הסביר כי "לאחר המון התלבטויות, למרות המחיר הכבד, הדבר הנכון עבורי היה ליטול אחריות ולהסיר את הדבר הזה מהשולחן. החלטתי להקדיש את זמני ואת זמן התנועה ואת כוחותינו לציבור שלנו". לדבריו, "אני לא הולך לשום מקום - אני ממשיך כיו"ר תנועת ש"ס וממשיך לסייע לציבור. אני וחבריי ממוקדים במטרה להפיל את הממשלה הזאת". 

אחרי התפטרותו מהכנסת, ש"ס מינתה את דרעי ליועץ פרלמנטרי של הסיעה. המפלגה ביקשה שיקבל אישור לכניסה למליאה. היועמ"שית של הכנסת דורשת כתנאי שימונה כיועץ בשכר, דבר שימנע ממנו השתכרות במקביל ויטיל עליו מגבלות שונות.

לאחר שחתם על הסדר טיעון עם הפרקליטות, שבמסגרתו הודה בעבירות המס שבהן הואשם – יו"ר ש"ס קיבל אתמול את גזר דינו מבית המשפט. מדובר בתקדים, מאחר שלראשונה הועבר המעמד בשידור ישיר מבית המשפט. השופט קיבל את גזר הדין, ואמר כי הוא "מאוזן וראוי". לאחר מתן גזר הדין, דרעי ורעייתו יצאו מבית המשפט - והוא בירך בקצרה על התוצאה: "אין שמחה גדולה מהתרת הספקות, ברוך השם".

דרעי התפטר מהכנסת לפני כשבוע, ובתמורה לכך שסעיף עבירות המס שבו נחשד ירוכך, והוא לא ירצה עונש מאסר בפועל או עבירות שירות. התפטרותו של דרעי נועדה לאפשר לו להיבחר לכנסת הבא, אם לא יוטל עליו קלון. סוגיה זו תתעורר מחדש אם יחליט להתמודד שוב. אם היה נשאר חבר כנסת – הוא היה עומד בפניו דיון משפטי בשאלה אם יש להטיל עליו קלון בגין מעשיו כבר כעת.