לאחר דחיות חוזרות ונשנות לאורך השנים, חאן אל אחמר, המתחם הבדואי הבלתי חוקי שנמצא סמוך לכביש 1, יפונה באופן סופי – כך פרסמנו הערב (שלישי) ב"מהדורה המרכזית". על פי הפתרון שגובש במערכת הביטחון ובמל"ל לקראת הדיון המכריע בבג"ץ בתחילת מרץ, המבנים ייהרסו – וייבנו מחדש כ-300 מטרים מהמקום שבו הם נמצאים כרגע.

חאן אל אחמר, מתחם מגורים שנמצא בין כפר אדומים למישור אדומים ובו גרים בדואים בני שבט הג'האלין, עומד כקוץ בבשרן של הממשלות האחרונות. בג"ץ אומנם קבע שהמבנים במקום אינם חוקיים ואישר צווי הריסה נגדם, אך זה לא נעשה עד כה בשל התמהמהות של הממשלות השונות ולחץ של מדינות זרות. בספטמבר אישר בג"ץ דחייה נוספת של חצי שנה בהכרעה על הפינוי, תוך שהוא מבקר את העובדה שהסוגיה טרם נפתרה: "שוב חוזר הניגון – והוא צורם".

חאן אל אחמר (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
חאן אל אחמר | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

כעת, לקראת הדיון המכריע שיתקיים ב-6 במרץ, התגבש במערכת הביטחון ובמטה לביטחון לאומי פתרון שיאפשר לסיים את הסוגיה: חאן אל אחמר יפונה, ויוקם מחדש כ-300 מטרים מהמקום שבו הוא נמצא כיום. הוא ייבנה על אדמות מדינה ויתרחק מהכביש הסמוך, והמתווה בעצם יפתור את המורכבות מול בג"ץ.

הפתרון שגובש יועבר לאישור הקבינט, שם נמצאים אנשים שביקרו בעבר את בנימין נתניהו וממשלתו על חוסר המעש שלהם בסוגיה. ראש הממשלה בנט, למשל, טען לפני הבחירות האחרונות ש"נתניהו נשבע שיפנה את חאן אל אחמר, והיום זו כבר עיר קטנה". שר המשפטים גדעון סער סייר במקום בעבר וטען: "בחאן אל אחמר, כמו בשטחי C בכלל, השאלה היא פשוטה: מי בעל הבית? ישראל או הרשות הפלסטינית, הפועלת בסיוע האיחוד האירופי כדי לקבוע עובדות בשטח?".

בצלאל סמוטריץ' לא אהב את המתווה: "איוולת"