"חוסן לישראל", המפלגה שהקים בני גנץ ב-2019 ושלימים הפכה ל"כחול לבן", חגגה הערב (שני) 3 שנים להקמתה - ויושב הראש, שר הביטחון גנץ, ניצל את הנאום שנשא כדי לשגר מסרים פוליטיים.

את נאומו פתח גנץ עם המשפט שאיתו פתח את מסיבת העיתונאים החגיגית שבה השיק את מפלגתו: "'באתי לכאן הערב מפני שפרט למשפחתי אין דבר יקר לי בעולם יותר ממדינת ישראל. אני אוהב את ישראל, גאה בה ומחויב לה. בשבילי ישראל באמת לפני הכול'. בשני המשפטים האלו פתחתי את הנאום הראשון שלי כפוליטיקאי לפני שלוש שנים, 100 מטר מאחורינו בביתן 10, והם האמת שלי גם הערב".

על ממשלת האחדות עם נתניהו אמר גנץ: "בשלב הראשון, מנענו מנתניהו להקים 'ממשלת אסון' שלוש פעמים. בשלב השני, הצלנו את הדמוקרטיה, לקחנו חצי מהממשלה אחרי יותר מעשור, והתגייסנו עם כל הקשיים וההתלבטויות בצל מגיפה קשה. התגייסנו עם כל הסיכונים כי זה נקרא לשים את ישראל לפני הכול - גם לפני האינטרסים הפוליטיים, גם אם ידענו שסביר שנתניהו לא יקיים את הרוטציה".

בני גנץ ויאיר לפיד (צילום: החדשות12)
גנץ ולפיד, ארכיון. עקיצה לעבר יו"ר יש עתיד? | צילום: החדשות12

בשלב זה גנץ מתח ביקורת על לפיד מבלי לציין את שמו של האחרון, בעקבות הוויכוח בין השניים להיכנס בשעתו לממשלת נתניהו: "כשהמדינה בצרה - אני מתגייס, כך נהגתי כל חיי - בניגוד למי שהסתכלו כל הזמן על עצמם, שהיו מוכנים להפקיר את הדמוקרטיה הישראלית בשיא מגפה קשה שאיימה ועוד מאיימת עלינו, שלא הבינו את גודל השעה ואת ההזדמנות לשינוי, שהגיע בעקבות הצעד הזה".

שר הביטחון התייחס לחריקות בקואליציה והצהיר שיפעל נגד כל מי שינסה לפרק את הממשלה: "בשלב השלישי, שבו אנחנו נמצאים - אנחנו חלק מרכזי בהובלת המדינה, בייצוב ובעיצוב המערכת. ואנחנו נהיה שם כל עוד הדרך הזו תימשך, נחזק אותה ונפעל נגד כל מי שמנסה לפרק את הממשלה מהקצוות - בחופש הצבעה, בהתבטאויות ובמעשים לא אחראיים חברתית ומדינית".

על המלחמה באוקראינה אמר לנוכחים כי "רבים מכם היו אצלי במשרד, ומכירים את שתי התמונות שניצבות זו מול זו - יונה עם שני עלי זית, ושלושה חיילים. והם מסמלים יותר מכל את מה שהחברה הישראלית זקוקה לו - ביטחון, שלום שיבוא מתוך הביטחון, ועלה נוסף של זית  - מסמל את השלום בתוכנו שהוא הבסיס ליכולת לספק ביטחון ולהביא שלום".

"אנחנו רואים את המלחמה באוקראינה, שממנה חובה עלינו ללמוד שני דברים - להיות חזקים ולדעת להגן על עצמנו בכוחות עצמנו, לצד חיזוק הבריתות עם ידידותינו. וגם שמלחמות הן לא תיאוריה או שיעור היסטוריה - הן קורות, בחזיתות שונות, ובעוצמות שונות. ולנו אין תוכנית ב' - עלינו להיות מוכנים וחזקים מול כל אויבינו - בדרום ובצפון - על גבולנו, ואלפי קילומטר ממנו".

"זה הבסיס לקיומנו, זה הבסיס שעליו נבנה החוסן שלנו. ועל הבסיס הזה אפשר להביא שלום, ואפשר לחזק יחסים עם בעלי ברית".