בעקבות החלטה על הליך מזורז לחקיקת חוק החשמל, ראשי האופוזיציה החליטו היום (שלישי) שהם לא ישתתפו יותר במשחק המכור בכנסת, כהגדרתם. "הכנסת הפכה בכך למיותרת, ללא כל אפשרות לקיים דיונים מהותיים ובאופן שפוגע אנושות בדמוקרטיה הישראלית", נכתב בהודעת האופוזיציה. במחאה על זירוז הליך החקיקה, כל חברי האופוזיציה עזבו את הכנסת והלכו הביתה. יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו יכנס מחר את ראשי האופוזיציה לדיון חירום בנושא.

"היום נפל דבר בכנסת ישראל. בפעם הראשונה בתולדות הכנסת קיבלה ועדת הכנסת החלטה בניגוד לעמדה מפורשת של הייעוץ המשפטי והחליטה על הליך מזורז וחסר תקדים לאישור חוק החשמל של רע"ם בכנסת", נכתב בהודעה. "כדי להשתיק את ביקורת האופוזיציה נגד חוק החשמל של רע״ם, שמכשיר את גזל אדמות המדינה על ידי בנייה ערבית של עשרות אלפי מבנים בלתי חוקיים, ביטלה הקואליציה את זכות האופוזיציה לנמק ולהצביע על כל ההסתייגות שהגישה ואף קבעה דיון בחוקים נוספים ביום רביעי בניגוד לסיכום מפורש עם יו״ר הכנסת מיקי לוי. הכול מתוך כניעה לתכתיב של התנועה האיסלאמית שחקיקת החוק תסתיים עד מחר".

שר החוץ יאיר לפיד ויו"ר רע"ם מנסור עבאס בליל העברת התקציב (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
מנסור עבאס ויאיר לפיד בכנסת, ארכיון | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

עוד נכתב כי "זהו שיא חדש ושבירת הכלל האחרון שעוד נותר ממסורת ארוכת שנים בכנסת, לאחר שהקואליציה כבר העבירה חוק נורווגי עצום שהפסיק את נוכחות השרים בכנסת, לקחה מהאופוזיציה את הייצוג המגיע לה בוועדות הכנסת, הקימה באופן סיטונאי וועדות לצרכים פוליטיים ושינתה באופן חד צדדי את תקנון הכנסת. הכנסת הפכה בכך למיותרת, ללא כל אפשרות לקיים דיונים מהותיים ובאופן שפוגע אנושות בדמוקרטיה הישראלית".

"לפיכך החליטו ראשי מפלגות האופוזיציה שאין להם עניין להיות ניצבים במשחק המכור לרמיסת הדמוקרטיה, וזאת עד לשינוי ההחלטה השערורייתית הזאת כדי שהדיון יתקיים כפי שהיה נהוג עד היום", נכתב. בעקבות ההחלטה, ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) תקף את הקואליציה בוועדת הכנסת: "חבורת פרחחים, גנבים ונוכלים - מקומכם בכלא".

בעקבות הדברים של האופוזיציה, הקואליציה יצאה בתגובה: "זו אותה האופוזיציה שהפכה כל מי שלא מסכים איתה ללא לגיטימי. זו אותה האופוזיציה שכשהתחילו החקירות, הפכה את המשטרה ללא לגיטימית. זו אותה האופוזיציה שכאשר היועמ"ש החליט להגיש כתב אישום, הפכה אותו ללא לגיטימי. זו אותה האופוזיציה שכאשר החל המשפט, הפכה את מערכת המשפט ללא לגיטימית. זו אותה אופוזיציה שכאשר איבדה את הרוב בכנסת, הפכה את בית המחוקקים ללא לגיטימי".

"זו אותה האופוזיציה המחרימה את ועדות הכנסת, פוגעת בתפקוד התקין ובעבודה הפרלמנטרית, מחרימה את ישיבות נשיאות הכנסת, את ישיבות ההסכמות הנהוגות עם ראשי הקואליציה ומזלזלת ומטנפת באופן קבוע ביושב ראש הכנסת'', נכתב בהודעת הקואליציה. "אנו נמשיך ונעמיד את העבודה עבור הציבור מעל הכל. נמשיך ונקרא לחברי האופוזיציה לחזור לעבודה שלשמה הם נבחרו ולשתף פעולה. אנו נמשיך לשמור על הדמוקרטיה ולשים את אזרחי ישראל בראש".