המהומות בנגב – והמהלומות הפוליטיות: נטיעות קק"ל בנגב התחדשו הבוקר (רביעי) תחת אבטחה כבדה, ולפי שעה אין דיווחים על מהומות. אמש קרא שר החוץ יאיר לפיד לעצור את הנטיעות בנגב באופן זמני, בעקבות ההתפרעויות שפרצו ברחבי האזור. "כמו שממשלת נתניהו עצרה את הנטיעות ב-2020 אפשר לעצור גם עכשיו להיערכות מחדש", מסר לפיד. מנגד, ראש האופוזיציה בנימין נתניהו הבהיר: "אף אחד לא יעצור נטיעת עצים בארץ ישראל".

מהומות קשות בנגב אחרי נטיעות קק"ל: אבנים על מסילת הרכבת, כביש 25 נסגר לתנועת אזרחים

המהומות מגיעות לאחר כשבועיים שבהם מובילה קק"ל פרויקט נטיעות בנגב, שגרר את זעמם של תושבים בדואים מהאזור בדרישה לבטלו. הנטיעות המדוברות נעשות לקראת ט"ו בשבט שיחול בעוד שבוע ומבוצעות על ידי קק"ל בשליחות מנהל מקרקעי ישראל. נטיעת העצים מבוצעת כחלק משמירה על הנוף והמערך האקולוגי באזור, אך יש מי שסבור שגם כדי לבטא ולקבע בעלות של המדינה על הקרקע ולמנוע השתלטות בפועל של בדואים.

הנטיעות אמורות היו להיות מבוצעות על אדמות מדינה שנמצאות במוקד מחלוקת שאף הגיעה לבית המשפט. אחד השבטים המקומיים מהפזורה טוען לבעלות על הקרקע בשטח של יותר ממאה דונמים, בעוד המדינה הודפת את הטענות ומסרבת לעצור את הליך הנטיעות עד להשלמת ההליך המשפטי. בעקבות הנטיעות אף נרשם משבר קואליציוני, כאשר חברי הכנסת של רע"ם החליטו להחרים את מליאת הכנסת.

בעקבות האירועים קרא לפיד לעצירת הנטיעות. "12 שנה של הפקרת הנגב והזנחת הבעיה הבדואית לא יבואו לפתרון ביום אחד. מדינת ישראל צריכה לטעת עצים על אדמות המדינה, אבל לא חייבים לפגוע בפרנסתם של תושבי האזור", כתב לפיד בטוויטר.

הוא הוסיף כי "כמו שממשלת נתניהו עצרה את הנטיעות ב-2020 אפשר לעצור גם עכשיו להיערכות מחדש. ממשלת השינוי מחויבת לפתור את בעיית הבדואים ולהביא להסדרה בנגב. פוליטיקאים מכל הצדדים צריכים להרגיע במקום ללבות את האש. אני מגנה את האלימות בשטח ומגבה את פעילות המשטרה להחזרת הסדר הציבורי".

מנגד, ראש האופוזיציה בנימין נתניהו גיבה את כוחות הביטחון שפעלו לפיזור המהומות. "אף אחד לא יעצור נטיעת עצים בארץ ישראל", כתב נתניהו. "אני נותן גיבוי מלא לכוחות הביטחון ודורש מבנט לגנות מיד את ההסתה של רע"ם, שותפתו הבכירה לממשלה".

הפרות סדר בנגב (צילום: מנדי ריזל)
הפרות הסדר בנגב, הערב | צילום: מנדי ריזל
מנסור עבאס מוחה על פרויקט הנטיעות בנגב (צילום: הרשימה המשותפת)
עבאס במחאה נגד הנטיעות בנגב, השבוע | צילום: הרשימה המשותפת

יו"ר רע"ם מנסור עבאס מסר בתגובה על דברי נתניהו: "'אבו יאיר', לא רק שהסכמת להפסקת הנטיעות בנגב, גם הסכמת להכיר בשלושת היישובים בנגב, וגם נענית לבקשתי באחת הישיבות בבלפור לדחות את הפינוי של המשפחות הפלסטיניות מבתיהם בשייח' ג'ראח". הוא הוסיף: "ח"כ נתניהו, תנשום, תפנים ואולי תתקדם".

בניגוד לדברי לפיד, שר התקשורת יועז הנדל קרא להחזיר את הריבונות לנגב. "אסור שתהיה סלחנות להתפרעויות בנגב", צייץ בטוויטר. "השקר הגדול שהתחולל פה בעשור האחרון, אובדן המשילות בנגב ובגליל והרפיסות תחת שלטון הליכוד, אינם תירוץ. אנחנו בשלטון ואין לנו אפשרות אחרת מלבד החזרת הריבונות לנגב". 

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' מסר: "מי שיתקפל בפני איומי רע"ם לאחר הפרעות הלילה בנגב וניסיון הרצח של נוסעי רכבת ישראל סמוך לרהט בידי תומכי התנועה האיסלמית, ישים חותמת סופית על מכירת הנגב ואיבוד המשילות של מדינת ישראל". הוא הוסיף כי "ממשלת בנט-עבאס מסוכנת להמשך המפעל הציוני".

חה"כ יריב לוין (הליכוד) מסר כי "ממשלת בנט נמצאת באובדן שליטה מוחלט. היא איבדה שליטה על ההדבקה ועל ניהול משבר הקורונה, ועכשיו מאבדת את השליטה בנגב". לדבריו, "לאירועים בנגב יש שם אחד: טרור. טרור שמתודלק באיומי רע"ם, שותפתו הבכירה של בנט בממשלה. הכניעה המיידית של לפיד לטרור היא מפגן מדהים של חולשה ושל חוסר הבנה בסיסי של המציאות בה אנו חיים".

מנגד, האשים ממלא מקום יו"ר הקואליציה, חה"כ בועז טופורובסקי, את חברי הכנסת מהליכוד בתדלוק הרגשות הקשים בדרום. "בירידתם לנגב, השיגו היום חברי הליכוד בדיוק את מה שרצו - להבעיר את השטח, להקצין עוד את הפילוג והשנאה ולנסות להמשיך את ההזנחה הפושעת של תושבי הדרום שהיו מופקרים במשך 12 שנות שלטון נתניהו". 

מתנועת רגבים נמסר בתגובה על הפרות הסדר: "התרענו והזהרנו ערב הקמת הממשלה מול כל המפלגות הציוניות, כי אסור להקים ממשלה הנשענת על מפלגה אנטי ציונית ותומכת טרור. התרענו לפני חברי הממשלה עוד לפני העברת תקציב המדינה, כי רע"ם לא יסתפקו בהקפאת חוק קמיניץ, ב-50 מיליארד שקלים ובחוק החשמל וכי לאחר העברת חוק החשמל הם יפרסמו את רשימת הדרישות החדשה שלהם". בארגון הבהירו כי "רשימת הדרישות נכתבה הערב על כבישי הנגב בסלעים ובצמיגים בוערים".

שלשום הגיעו לדרום חברי כנסת מרע"ם ומהרשימה המשותפת, הצטרפו לתושבים המקומיים ומחו נגד הנטיעות בנגב. במהלך ההפגנה התגלעו עימותים בין הנוכחים לבין כוחות המשטרה, ובתיעוד מהמקום נראה ניסיון מעצר של אחד המפגינים שנמלט משוטר ונתפס מיד בידי שוטרים רכובים על רכב שטח.

יו"ר רע"ם מנסור עבאס קרא לרשויות לפעול לעצירת הנטיעות: "צריכים להתעשת ולהכיר שיש כאן אנשים שיש להם זכויות על הקרקע הזו". לעבאס גם היה מסר לממשלה אם הסוגיה לא תיפתר: "ברגע שנגיע למצב שבו אין ברירה - רע"ם תדע לקבל את ההחלטה הנכונה".