השיחה בין בנט ופוטין היום (ראשון) העלתה שוב את האפשרות שישראל תהווה ציר מרכזי בשיחות הפיוס בין אוקראינה ורוסיה. מתברר, שאת השיחה יזם דווקא ראש הממשלה הישראלי, בעקבות שיחה עם זלנסקי ואחרי שהבין שיש התקדמות במגעים בבלארוס. עם זאת, נראה שהמטרה של ישראל באירוע היא לאו דווקא להיות מתווכת, אלא להראות שיש לה היכולת לדבר עם שני הצדדים.

סיקור המלחמה באוקראינה ב-N12:

בעיני בנט, המצב עלול להחמיר מהר מאוד. בשיחה הוא אמר שהוא מודאג מהמצב שעלול להידרדר והוסיף: "זו שעה אחת לפני חצות". לדעתו, השיחות בבלארוס הן הזדמנות טובה שיש למצות אותה. במקביל, ישראל מנסה לשמור על היכולת שלה לחלץ ישראלים, לוודא שהיהודים בסדר, ולאפשר למי מהם שרוצה להגיע לארץ. ישראל גם רוצה לשמור על היכולת להעניק סיוע הומניטרי.

וולודימיר זלנסקי היום בקייב
ביקש מבנט לתווך בשיחות. זלנסקי

הבית הלבן עודכן לגבי כוונת בנט לשוחח עם פוטין, ואישר אותה. בממשל ביידן קיבלו גם עדכון אחרי השיחה. כאמור, נראה שלא מדובר ב"יוזמת ירושלים" או בכך שגורם ישראלי יתווך בין הצדדים, אלא בניסיון להציע את היכולת לדבר עם כולם ולהאיץ בצדדים למצוא פתרון ולא לפספס את שעת הכושר הזו לפני שהמצב יידרדר.

שגרירות רוסיה בישראל: התיאום בסוריה יימשך

שגרירות רוסיה בישראל פרסמה פוסט שאלות-תשובות בעקבות המחאות מול משכנה, ובו ציינה שהתיאום הביטחוני של ישראל עם רוסיה לגבי פעולות בשטחי סוריה ימשיך כרגיל. "אנו מקיימים קשרים הדוקים עם עמיתינו הישראלים, הן בדרגים הגבוהים והן בדרג של משרדי החוץ", נכתב בפוסט. "אנחנו לוקחים בחשבון את הדאגות הביטחוניות הלגיטימיות של ישראל, ולא רוצים ששטח סוריה ישמש לפעולות נגד ישראל. פקידי הצבא שלנו דנים בסוגיות המעשיות של הנושא באופן מהותי על בסיס יומי. מנגנון זה הוכח כיעיל וימשיך לעבוד".

מוקדם יותר היום דווח על השיחה של פוטין ובנט. מלשכת ראש הממשלה נמסר רק שהשניים "שוחחו על המצב באוקראינה". ברוסיה דווח אחרי השיחה שישראל הציעה לתווך בין הצדדים. גורם מדיני בישראל אמר שבנט הביע את דאגתו מהמצב באוקראינה ומהאפשרות שהלחימה תחריף ותביא לנזק הומניטרי רב.

תושבי קייב מעבירים את הלילה ברכבת התחתית  (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
"חשש מנזק הומניטרי". תושבי קייב מעבירים את הלילה ברכבת התחתית | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

השיחה בין שני המנהיגים באה יום אחרי ששגריר אוקראינה בישראל, יבגן קורנייצ'וק, אמר שזלנסקי ביקש מבנט לתווך בשיחות הפיוס עם רוסיה. קורנייצ'וק הוסיף שזלנסקי אמר לבנט שישראל היא המדינה היחידה עם "יחסים מצוינים" עם שתי המדינות, והיא היחידה שיכולה לתווך ביניהן. הוא גם אמר שהמקום העדיף לשיחות הוא ירושלים.