דיון סוער התפתח היום (ראשון) בישיבת הממשלה על רקע אישור ההחלטה על הקמת חמישה יישובים חדשים בנגב, שקידמו השרים שקד ואלקין יחד עם ראש הממשלה בנט.  במהלך הוויכוח  בין שר המשפטים גדעון סער לשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, הטיח סער בזנדברג: "יש לכם שנאה להתיישבות היהודית, זה חולני", וזנדברג השיבה: "לא אקבל ממך ציונים בציונות,  איזה מן סגנון זה? גועל נפש, תתבייש"

סער: "אני אתן לך ציונים, בזה ובתחומים אחרים"
זנדברג: "אל תרים עליי את הקול. איזה מין סגנון זה? גועל נפש, תתבייש לך. אתה גם טועה וגם מטעה, מחלקים פה ציונים וזה חוצפה. הקמנו את הממשלה הזו בין היתר כדי להיפתר מליבוי שיח של שנאה והסתה בין אוכלוסיות ומגזרים, ובין ימין לשמאל. הצטערתי מאוד , שר המשפטים, למצוא הד בדבריך לרוחות האלה. בנגב יש חיים משותפים, אף אחד לא נגד השני, אזרחים חיים ביחד, חיים בני קיימא באיכות חיים, לא התמודדת עם הטיעונים הענייניים שאני שהעלינו. אתה יכול לא להסכים, האזנתי בקשב לדבריך. לא לעניין ולא מתאים שנחלק ציונים בציונות".

 

שרת הפנים איילת שקד בנתב"ג (צילום: רוי אלימה, פלאש 90)
החלטה שקידמה יחד עם אלקין, שרת הפנים איילת שקד | צילום: רוי אלימה, פלאש 90

 

 

 לאחר העימות בין השרים, הגיבה זנדברג בטוויטר וכתבה: "ההתנפלות של שר המשפטים בנושא לא ראויה ולא עניינית. היה בה הד לשיח ליבוי שנאה והסתה שחשבנו שנפטרנו ממנה בממשלה הזו. הנגב הוא של כל אזרחיו וצריך לקיים חיים ראויים לכולם. התחרות על ציונות לא ממן העניין. הציונות האחראית והמעודכנת היא לא תפיסת שטח מקסימלית אלא חיים טובים ליושבי הארץ".

הרקע לויכוח הסוער הוא אישור ההחלטה להקים 5 ישובים בנגב, כפי שקידמו שרת הפנים איילת שקד ושר הבינוי והשיכון זאב אלקין. במסגרת ההחלטה, חמשת הישובים יוגדרו כפריים קהילתיים, ויוקמו בחלקו הדרום מזרחי של חבל מבואות ערד. בנוסף, ובהתאם להמלצת המועצה הארצית לתכנון ובניה - אחד מישובי מבואות ערד יוקם עבור האוכלוסיה הבדואית. 

רה"מ בנט בדיון בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
"ציונות 2022", רה"מ בנט. | צילום: ערוץ הכנסת

רה"מ בנט מסר עם אישור ההחלטה:"זוהי בשורה חשובה לכל יושבי האזור וחלק מתהליך ההסדרה של חבל הארץ הזה, שהוזנח משך כל-כך הרבה שנים. המטרה שלנו היא להחזיר את המדינה לנגב - ציונות 2022. לא אקס טריטוריה ולא מערב פרוע, אלא מקום שמדינת ישראל נוכחת בו - גם במשילות וגם במשאבים. החובה העליונה שלנו היא לספק ביטחון אישי לתושבי הדרום, התחלנו במסע הזה, ולא נעצור. במקביל – אנחנו ממשיכים ליישב את הנגב ולפתח אותו. אני מודה לשרת הפנים, איילת שקד, ולשר השיכון, זאב אלקין, על העבודה הטובה".

שרת הפנים, איילת שקד הוסיפה: "העברנו היום בממשלה את חלקה השני של אחת מההחלטות הכי מרגשות והיסטוריות שהעברנו בכל שנותיי כשרה בממשלות ישראל. בן גוריון אמר 'שבנגב ייבחן העם בישראל' - ובכן, אנחנו בהחלט מיישמים את חזונו. ליישוב הנגב ותפיסת הקרקע יש חשיבות ציונית גדולה אך יותר מזה, יש להחלטה הזו חשיבות אסטרטגית אדירה לחיזוק המשילות בנגב. ליישובים החדשים תהיה תרומה גדולה למפעל הציוני ולעידוד התיישבות חדשה וצעירה. ברכות לנגב ולמדינת ישראל".

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין אמר: "קידום הקמת יישובים חדשים בנגב הינו חזון ההתיישבות הציונית. הקמת יישובים חדשים תניע תושבים ממרכז הארץ דרומה, תחזק את כלכלת הנגב ותגביר את בטחון התושבים באזור כולו. הנחיתי את אנשי משרד הבינוי והשיכון לפועל למען פיתוח הפריפריה הן במטרה לפתח יישובים חדשים, עליהם אנו עומלים ממש בימים אלה, והן לחזק את היישובים הקיימים".

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין בפסגת הנדל"ן של מרכז הנדל"ן (צילום: יוסי אלטרמן)
הקמת יישובים חדשים תניע תושבים ממרכז הארץ דרומה", השר אלקין | צילום: יוסי אלטרמן

יו"ר החטיבה להתיישבות, ישי מרלינג: "אני מברך את ממשלת ישראל על העברת ההחלטה החשובה שנוגעת ליישובי מבואות ערד. אנשי החטיבה להתיישבות פעלו לגיבוש והעברת התכנית משנת 2006, דרך החלטת הממשלה הראשונה ב-2011, יחד עם גורמי המקצוע בממשלות ישראל ובמשרדים השונים. בשנה האחרונה עברנו והצגנו את התכנית לכלל הגורמים הרלוונטיים ואני מברך את ראש הממשלה, השרים ואנשי המקצוע על העברת החלטת הממשלה היום, זו אמירה ציונית-אסטרטגית חשובה ביותר. החטיבה להתיישבות ערוכה לביצוע מיידי של התכנית, לטובת חיזוק ההתיישבות בנגב בפרט ובמדינת ישראל בכלל".