אחרי גל הפיגועים הרצחניים האחרונים: שרת הפנים איילת שקד בוחנת את האפשרות לשלילת אזרחותם של פעילי דאעש בארץ, כך פרסמנו הערב (שני) ב"מהדורה המרכזית".

השרה פועלת בשני מישורים עיקריים: הראשון, פניה ליועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בהרב מיארה, בבקשה לקדם את שלילת אזרחותם של כ-10 פעילי דאעש ישראלים שנמצאים בסוריה, וסומנו על ידי מערכת הביטחון לפני מספר שנים ככאלה שכדאי לשלול את אזרחותם. הדבר לא קודם עקב סיבות משפטיות.

במקביל, פנתה השרה שקד גם לראש השב"כ וביקשה לבדוק אם יש בישראל פעילי דאעש שעומדים בקריטריונים שמאפשרים לה היום לעשות זאת. צריך לומר שההגדרה הזו רחבה למדי, מדובר על הפרת אמונים נגד המדינה – כולל סיוע, שידול וחברות בארגון טרור. אלא שהחוק לא מאפשר שלילת אזרחות גם למי שעומד בקריטריונים.

היועמ"שית גלי בהרב מיארה בטקס הכניסה לתפקיד (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
פנתה גם ליועמ"שית. עו"ד גלי בהרב-מיארה | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אם מדובר באדם שכתוצאה מכך יישאר ללא אזרחות בכלל – זה דבר בעייתי מבחינת החוק הישראלי והבינלאומי. לכן, גם אם המהלך של שקד יצליח – ייתכן והיא תצטרך לתת להם תושבות. בפיגוע הקשה שאירע אתמול בחדרה, נרצחו רב-שוטר שיראל אבוקרט ורב-שוטר יזן פלאח ז"ל, ו-5 נוספים נפצעו. לפני פחות משבוע, בפיגוע הרצחני בבאר שבע, נרצחו דוריס יחבס, בת 49, הרב משה קריביצקי, מנחם יחזקאל בן ה-67 ולורה יצחק בת ה-43.