"זה לא פאול": שר התפוצות נחמן שי ביקר היום (שני) את ההתבטאות של שר החוץ יאיר לפיד בנוגע לעמדת ישראל במשבר בין רוסיה לאוקראינה. "לא נחלק ציונים ללפיד - לפעמים קשה להתאפק", אמר והוסיף: "הלב שלנו בכיוון ארצות הברית". גם יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ רם בן-ברק, הצטרף לאמירות: "בסופו של דבר אם אי פעם נצטרך לבחור צד, נבחר את הצד של ארה"ב". ב-RT, כלי תקשורת שמקורב לרוסיה, ציטטו את הדברים של שר החוץ: "זה טבעי שישראל תעמוד לצידה של ארצות הברית". לפני כשבועיים, ראש הממשלה נפתלי בנט הנחה את השרים שלא להביע דעות ופרשנויות על המצב.

סיקור המתיחות בין אוקראינה לרוסיה ב-N12:

• ביידן ופוטין הסכימו לפסגה בנושא אוקראינה
ארה"ב טוענת: פוטין נתן את ההוראה לתקוף
דיווח: רוסיה מכינה "רשימת חיסול" של אוקראינים

"זה לא פאול, לפעמים קשה להתאפק", אמר השר שי לחדשות הבוקר בקשת 12. "ברור שבסיפור הזה הלב שלנו נמצא בצד אחד - עם האמריקאים. אנחנו משתדלים, ואני חושב שעשינו ואנחנו עושים את זה יפה, לתמרן בין כל הכוחות הפועלים פה מבלי לנקוט עמדה פומבית ברורה - בתקווה גדולה שהמשבר הזה ייגמר ללא אש, ללא נפגעים וללא עימות צבאי".

נחמן שי (צילום: פלאש 90/ הדס הרוש, חדשות)
שר התפוצות נחמן שי, ארכיון | צילום: פלאש 90/ הדס הרוש, חדשות

הוא הוסיף כי "לא נחלק ציונים ללפיד. אומר שוב, אנחנו יודעים איפה אנחנו עומדים במפה הבינלאומית. ההיסטוריה של מדינת ישראל וארצות הברית שלובות כל כך באופן הדוק והקרבה היא הן באינטרסים והן בערכים. יש גם ערכים ביחסים בינלאומיים, והם זהים ופוגשים אחד את השני. הלב שלנו נמצא בכיוון ארצות הברית".

"ה'קליינט' שלנו הוא שכן שגר פה בדירה הסמוכה, לא רחוק מאיתנו, בצפון, עוגן בים התיכון וטס מעל סוריה", הסביר כשנשאל על הקשר עם פוטין. "אנחנו מדברים איתו יום ולילה ברוסית בקו האדום שבין המטכ"ל למטה במוסקבה. יש לנו הרבה קשרים, גם עם הרוסים וגם עם האוקראינים".

גם יו"ר ועדת החוץ והביטחון בכנסת הצטרף לאמירות של השר שי. "הצטרפות לסנקציות על רוסיה? אנחנו בסיטואציה לא פשוטה, אני מקווה שלא נגיע לזה", אמר בריאיון ל-103FM. "אבל בסופו של דבר אם אי פעם נצטרך לבחור צד, נבחר את הצד של ארה"ב".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון רם בן ברק (צילום: חדשות 12)
יו"ר ועדת החוץ והביטחון רם בן ברק, ארכיון | צילום: חדשות 12

שרת התחבורה מרב מיכאלי התבטאה גם היא בנושא. "אין שאלה שהיחסים המיוחדים שיש לישראל עם ארה"ב, שהממשלה הזו שוקדת על שיקומם ובנייתם מחדש, הם לא אותם יחסים שיש לישראל עם רוסיה", הסבירה בריאיון ל-103FM. "זה מובן מאליו".

הדברים של לפיד הגיעו גם לכלי תקשורת בעולם. ב-RT, כלי תקשורת שמקורב לרוסיה, ציטטו את הדברים של שר החוץ: "זה טבעי שישראל תעמוד לצידה של ארצות הברית". הדברים מגיעים כשבועיים אחרי שפרסמנו לראשונה שרה"מ בנט הנחה את שרי הממשלה לשמור על מסרים מוקפדים, להתמקד רק בפינוי ישראלים, ולא להביע דעות ופרשנויות על המצב.

"הישראלים לא לוקחים אף אמירה ברצינות, גם לא של הממשלה - עד שהם לא יראו במו עיניהם את הצבא האדום וישמעו את התזמורת של הצבא האדום מנגנת להם בכניסה לרחוב", זעם השר על כך שהמטוסים מאוקראינה חוזרים ריקים. "ככה זה, זה מין אופי ישראלי כזה שאומר - בוא'נה, עד שזה לא קורה, זה לא קורה. אנחנו חרדים להם מפני שאנחנו לא רוצים שישראלים ייקלעו לאזורי הסכנה ונצטרך לחלץ אותם בצורה כזאת או אחרת".

אתמול התייחס השר לפיד בריאיון לשש עם עודד בן עמי לעמדת ישראל בנוגע למשבר בין רוסיה לאוקראינה. "נצטרך לשקול את זה", השיב כשנשאל אם ישראל תצטרף לסנקציות כלכליות נגד רוסיה, במידה ויהיו כאלה. "צריך להבין, אנחנו לא שם ואני למשל עושה פעמיים ביום חיתוך מצב כדי להיות במצב שאני יודע האם ומתי אנחנו נרצה להעביר את השגרירות שלנו מקייב. בינתיים השגרירות בקייב מתפקדת ועובדת ואנחנו מדברים גם עם עובדי השגרירות מפני שאנחנו אומרים שבשלב הזה הערכת המודיעין שלנו שונה מהערכת המודיעין של האמריקנים ושל הבריטים, קרובה יותר לחלק מעמיתנו האירופאים".