בעקבות הפלת חוק הגיוס בקריאה ראשונה לאחר הצבעתה של חה"כ ג'ידא רינאוי זועבי ממרצ נגדו, והיעדרותו של חה"כ מאזן גנאים מרע"ם, גורם בכיר בממשלה אמר אמש (שני) ל-N12 שההתנהלות של חלק מחברי הכנסת הערבים בקואליציה מאיימת על יציבותה. הוא אף הגדיל והוסיף שאם ההתנהלות הזו לא תיפסק - זו מאיימת על המשך קיום הקואליציה.

דבריו של הגורם מגיעים בצל ההערכות ההולכות וגוברות שחתימת הסדר טיעון עם ראש האופוזיציה נתניהו תאפשר הקמת ממשלה ללא השתתפות מפלגות השמאל והערבים. בהנהגת רע"ם, ובמיוחד בסביבת חה"כ מנסור עבאס, חוששים מתסריט כזה. זאת, מכיוון שמשמעותו תהיה שהצעד ההיסטורי - הצטרפות ראשונה של מפלגה ערבית לקואליציה - תיראה כמהלך שנכשל, מה שעלול לסגור את הדלת בפני שותפות ערבית עתידית בקואליציה.

ברע"ם כבר מבינים שהתנהלותו של חה"כ גנאים מגבילה אותם וגורמת למבוכות לסיעה ולקואליציה. הם שוקלים לדרוש ממנו להתפטר מהכנסת במסגרת הסכם בין הצדדים. במסגרת הסכם שכזה, הסיעה תתמוך בריצתו לראשות העיר סכנין בבחירות המקומיות הקרובות בתמורה לפרישה מהכנסת.

במרצ אומרים שהופתעו מהצבעתה של חה"כ רינאווי זועבי, במיוחד כשלחוק הגיוס אין שום השפעה על החברה הערבית. הם הדגישו שהגישה של להצביע נגד חוקים ללא הודעה מראש לגורמים הרלוונטיים בגלל כעס על חוקים אחרים, היא גישה לא נכונה ולא מקובלת.

יו"ר רע"ם מנסור עבאס (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
בסביבתו מודאגים מהתנהלות גנאים. יו"ר רע"ם מנסור עבאס | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מוקדם יותר אתמול חוק הגיוס של הקואליציה נפל בקריאה ראשונה, לאחר ש-54 חברי כנסת הצביעו בעד ו-54 נגד. חה"כ זועבי ממרצ הצביעה נגד וחה"כ מאזן גנאים מרע"ם נעדר מההצבעה. זועבי הסבירה שמדובר בצעד מחאתי בעקבות התנהלות הממשלה נגד הבדואים בנגב ובשל תמיכת הקואליציה בחוק הלאום.