ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח היום (ראשון) בצוהריים עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. על פי הודעה מטעמו של ראש הממשלה, השניים "שוחחו על המצב באוקראינה". בכיר ישראלי הבהיר שארה"ב תודרכה לפני ואחרי השיחה. במקביל, על פי דיווח של רשת IFAX הרוסית, בקרמלין טוענים שישראל הציעה לתווך בשיחות בין רוסיה לאוקראינה.

הלחימה באוקראינה - דקה אחר דקה

פגישת בנט פוטין (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
פוטין ובנט, תמונת ארכיון | צילום: קובי גדעון , לע"מ

באופן חריג, בנט עזב את ישיבת הממשלה לכ-40 דקות, שבמהלכן קיים את השיחה עם פוטין. לאחר מכן יצאה ההודעה על השיחה, ודקות ספורות אחר כך התפרסם הדיווח הרוסי שאישר את השיחה - וגם סיפר על ההצעה של בנט לפוטין.

עוד עולה מהדיווח הרוסי כי פוטין אמר לבנט שרוסיה מוכנה לשבת לשולחן המשא ומתן עם אוקראינה בפסגה בבלארוס, אך קייב פספסה את ההזדמנות. עם זאת, ברשת רויטרס ציטטו גורם ישראלי שאמר שפוטין "היה פתוח" להצעת בנט. הדברים של פוטין מגיעים אחרי שמוקדם יותר היום נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי דחה את ההצעה לשיחות בבלארוס, וטען שהוא מוכן לקיים שיחות ביעד אחר "שלא גילה תוקפנות כלפי אוקראינה".

גורם מדיני התייחס מאוחר יותר לשיחה בין בנט לפוטין ואמר כי בנט הביע את דאגתו מהמצב באוקראינה ומהאפשרות שהלחימה תחריף ותביא לנזק הומניטרי רב. לדברי הגורם, בשלב מסוים הביע פוטין נכונות לקיים מו"מ עם אוקראינה, ובהקשר הזה הגיב בנט ואמר כי "ישראל מוכנה לסייע ככל שתתבקש ובכל עת ביישוב המשבר ובקירוב הצדדים, נוכח מעמדה המיוחד אשר מאפשר לה להשיג אוזן קשבת מכולם". שני המנהיגים, ציין הגורם, סיכמו לשמור על קשר רציף בין רוסיה וישראל.  

בשגרירות אוקראינה בירכו: "מעריכים את היוזמה של ממשלת ישראל לתווך ולעצור את המתקפה הרוסית באוקראינה. העם שלנו סובל, אזרחים וילדים מתים, והערים שלנו מותקפות. כל מאמץ מצד שותפינו וחברינו בעולם לעצור את המלחמה הוא יקר ערך. אנחנו מצדיעים ליוזמה של ראש הממשלה בנט - הלוואי שיהיה שלום, תנו לדיפלומטיה לעבוד".

זוהי לא הפעם הראשונה שעולה האפשרות שישראל תתווך בין שני הצדדים הלוחמים. שלשום שגריר אוקראינה בישראל, יבגן קורנייצ'וק, טען בשיחה עם CNN שזלנסקי ביקש מבנט לתווך בשיחות עם רוסיה. "הוא מאמין שישראל היא הדמוקרטיה היחידה שמצויה בקשרים מצוינים גם עם רוסיה וגם עם אוקראינה, שיכולה לתווך בשיחות האלה", טען קורנייצ'וק.

אפרת לכטר השתתפה בהכנת הידיעה.