לא מתכוון להתנצל: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הגיב הערב (שני) על תביעת הדיבה שהחלה להתנהל נגדו הבוקר, אותה הגיש נגדו ראש האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו יחד עם רעייתו שרה ובנו יאיר.

"אין לי דבר נגד חולי נפש ומחלת נפש היא כמו כל מחלה אחרת", אמר אולמרט ל"שש עם עודד בן עמי" אחרי שכינה את בני משפחת נתניהו "חולי נפש" ונתבע בעקבות כך על סך 837 אלף שקל. "יש רק דבר אחד שאמרתי – אני לא רוצה שאנשים שנמצאים במצב הזה ינהלו את המדינה ויקבלו החלטות בנושאים הקריטיים והרגישים ביותר לעצם קיומנו. וכשנוצר רשם, והוא נוצר אצל הרבה מאוד אנשים אחרים שזה מה שקורה, אז זה חייב איזושהי תגובה".

"דעה פופולרית מאוד"

"אני חושב שהאמירות הן מהיותר מתונות שנאמרו נגד בנימין נתניהו בשנים האחרונות", המשיך ראש הממשלה לשעבר. "מישהו חושב שאני פסיכיאטר? ברור שהבעתי דעה, שהיא דעה פופולרית מאוד בקרב רבים מאוד לגבי ההתנהלות של בני המשפחה והדרך שבה הם מתנהגים, והיו אינספור גילויים בנושא הזה".

 

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט (צילום: חדשות 12)
"חייב איזושהי תגובה", אולמרט באולפן | צילום: חדשות 12

אולמרט הסביר כי "נגד נתניהו נאמרו דברים שלא נאמרו מעולם נגד שום איש ציבור. אמרו שהוא מוכן למכור את מדינת ישראל כדי להשיג את השרידות האישית שלו. אמרו שהוא מכר את האינטרסים הביטחוניים הרגישים ביותר, שהוא הדליף את סודות הקבינט באמצע פעולה צבאית כדי להשיג איזשהו הישג פוליטי. מכול הדברים החמורים לאין שיעור ממה שאני אמרתי הם בחרו דווקא להגיש את התביעה נגדי בעניין הזה. זה קצת משעשע".

לגבי האופציה שהוא יתנצל בפני בני משפחת נתניהו ענה אולמרט "מה פתאום. בכלל לא עלה על הפרק. אין שום סיכוי שזה יקרה – לא התנצלות ולא שום דבר אפילו שקרוב לזה". במהלך הדיון שהחל היום, הביע השופט עמית יריב אכזבה מכך ש"הטונים בכתבי הטענות הגיעו לאיפה שהגיעו". עוד אמר השופט: "לוקחים נושא כאוב של התמודדות עם מחלות נפש, והופכים אותו לקרקס". הצדדים סרבו להגיע לפשרה, והתביעה תמשיך להתנהל בבית המשפט.

על אירן: "אין למדינת ישראל פעולה שתשמיד את הכול"

בנוגע לשיחות הגרעין שמתקיימות בווינה, אמר ראש הממשלה לשעבר כי "אין למדינת ישראל לאיזושהי פעולה גורפת שתשמיד את הכול ותחסל את הכול. זה קשקשוק. כשאומרים את זה זאת התרברבות מיותרת שלא מעידה על עוצמה אלא מעידה על חולשה".

אולמרט הסביר כי הוא סבור שההסכם שנחתם בעבר בין אירן לארצות הברית היה עדיף על המצב שקדם לו, וטען שבכירי מערכת הביטחון לשעבר שותפים לדעתו. גם בנושא זה תקף אולמרט את נתניהו, ואמר כי "היציאה של ארצות הברית מההסכם הזה הייתה דבר חמור ומזיק שגרם נזק נורא לביטחון ישראל, והוא נגרם במידה רבה גם כן על ידי בנימין נתניהו".

שיחות הגרעין של המעצמות בווינה (צילום: רויטרס)
אולמרט קורא לנסות להשפיע על ההסכם, שיחות הגרעין בווינה | צילום: רויטרס

לגבי הצעדים להמשך, קרא אולמרט לשתף פעולה עם ארצות הברית במטרה להשפיע על הסכם עתידי ולוודא כי "ההסכם שייחתם, בתקווה שייחתם, יהיה ההסכם הטוב ביותר". הוא הוסיף כי "הסיבה שבשנת 2022 אין לאירן נשק גרעיני, בין היתר, היא דברים שנעשו במשך שנים בלי שדיברו עליהם וכך צריך להמשיך".

עו"ד יוסי כהן, פרקליטה של משפחת נתניהו, מסר בתגובה לריאיון כי "השופט עמית יריב המליץ לאולמרט למחוק את טענת ההגנה העיקרית, שלו לפיה הדברים שפרסם כנגד משפחת נתניהו התבססו על עובדות. במקום זאת, השופט הציע לו לומר שזאת הייתה הבעת דעה בלבד, וזאת לאחר שחקר אותו מעל דוכן העדים. אולמרט דחה את ההצעה לאחר שהשופט אמר שבכוונתו לקבוע הוצאות ופיצויים שגובהן יקבע בהמשך".

אהוד אולמרט ביקש להגיב על תגובת משפחת נתניהו ואמר בשידור כי "זה דבר שקר שמפיץ עורך הדין יוסי כהן. השופט לא אמר שבכוונתו לקבוע פיצויים או לקבוע הוצאות. הוא אמר שהוא מוכן לשמוע טענות ביחס לזה אבל שזה יישאר לשיקול דעתו. הוא בשום פנים ואופן לא אמר את זה".