הישג לרע"ם: חוק החשמל אושר הבוקר (רביעי) במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית לאחר הליך מזורז. עימות חריג נרשם בין ראש הממשלה בנט לחלק מחברי האופוזיציה: "נתניהו ורגב לא יטיפו לי מוסר". במהלך ההצבעות על ההסתייגויות, זעמו חברי הכנסת של האופוזיציה והטיחו קריאות בושה בחברי הקואליציה. רבים מחברי האופוזיציה מסרבים להצביע כמחאה, בהמשך רובם יצאו מהמליאה. ראש האופוזיציה נתניהו לאחר אישור החוק: "ממשלת בנט-רע"מ הגיעה לשפל חדש".

ראש הממשלה בנט מתעמת עם חברי האופוזיציה (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ראש הממשלה בנט מתעמת עם חברי האופוזיציה | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

במהלך הדיון החל עימות חריג: האופוזיציה ניסתה להביך את הקואליציה בהסתייגות שתחיל את חוק החשמל גם על ההתיישבות הצעירה, כשאורבך קם ואמר שהממשלה הזו עושה עבור ההתיישבות הצעירה הרבה יותר מקודמתה החלה מהומה. ראש הממשלה בנט לא נשאר אדיש וקם להתעמת עם האופוזיציה. 

"לא ניכנע לבריונות שמוכוונת על ידי ראש אופוזיציה שמאס בכללי הדמוקרטיה וזורע תוהו ובוהו", נמסר מטעם בנט, "נתניהו שהצביע בעד ההתנתקות ורגב שדבררה אותה לא יטיפו לי מוסר. הם ימשיכו לצעוק ואנחנו נמשיך לעשות".

ח"כ אורבך אורבך הצביע נגד ההתיישבות הצעירה, ראש הממשלה בנט ניגש לראש האופוזיציה נתניהו והטיח בו שהצביע בעד ההתנתקות ושח"כ רגב דבררה אותה בשמחה. זה נגמר רק כשיו"ר הכנסת ואביר קארה לקחו אותו חזרה מספסלי הליכוד. לבסוף ההסתייגות על ההתיישבות הצעירה נפלה.  

בנט קם ממקומו והתעמת עם האופזויציה (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ)
העימות בין בנט לחברי האופזויציה | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ
ח"כ וליד טאהא ומנסור עבאס (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ)
חברי הכנסת וליד טאהא ומנסור עבאס | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו תקף בחריפות את הקואליציה לאחר אישור החוק: "יום שחור לציונות ולדמוקרטיה", כתב, "ממשלת בנט-רע"מ שברה היום עוד שיא אנטי-ציוני ואנטי דמוקרטי. היא אישרה היום את חוק החשמל של רע"מ לחיבור עשרות אלפי מבנים לא חוקיים לחשמל. בכך היא מכשירה את השתלטות התנועה האיסלאמית על הנגב והגליל ומגשימה נדבך מרכזי בתוכנית הפלסטינית למימוש 'זכות השיבה'. הם שברו בפעם הראשונה בתולדות הכנסת את תהליך החקיקה ופעלו בניגוד לעמדת היועצת המשפטית של הכנסת. ממשלת בנט-רע"מ יוצרת אנרכיה בכנסת. צעד אחר צעד היא רומסת את הציונות ואת הדמוקרטיה. היום, עם חוק החשמל, היא הגיעה לשפל חדש בהתרפסות המסוכנת שלה לתנועה האיסלאמית תוך דריסת הדמוקרטיה ברגל גסה". 

חבר הכנסת וליד טאהא (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
חבר הכנסת וליד טאהא | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
ח"כ דודי אמסלם (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ)
ח"כ דודי אמסלם בדיון | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ

מרבית חברי הכנסת מהאופוזיציה סירבו כלל לענות לשאלת מזכירת הכנסת אם הם בעד או נגד החוק. חלקם, כמו ראש האופוזיציה בנימין נתניהו השיבו: "לא משתתף", ח"כ יואב קיש צעק בהפגנתיות: "לא משתתף במכירת ארץ ישראל". ח"כ שטייניץ הכריז: "זה חיסול של הדמוקרטיה". 

לאחר שח"כ וליד טאהא נאם ארוכות על דוכן הכנסת בערבית, החלו ויכוחים ומהומות בין חברי הכנסת. טאהא פנה לאופוזיציה: "על מה אתם כועסים?!". ח"כ דוד אמסלם מהליכוד זעם וצעק לעבר וליד טאהא: "אתה בפרלמנט פה צריך לדבר בעברית". לפני כן אמר טאהא לאמסלם: "אני לעומת אחרים לא הייתי בחקירת משטרה", אמסלם ענה: "לא המשטרה, השב"כ צריך לחקור אותך".

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו בכנסת (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ראש האופוזיציה בנימין נתניהו בכנסת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"ננתק אתכם מהחשמל, אתם לא מתביישים?", המשיך לצעוק אמסלם. ח"כ מנסור עבאס שניהל את הישיבה ענה לו: "בסדר, כשתחזרו לשלטון תנתקו. כמה זמן הייתם בשלטון?!". ח"כ טאהא המשיך: "החוק הזה יחבר לחשמל ילדים, נשים, זקנים וחולים", אמסלם קטע אותו: "זה לחבר עבריינים, אתה משקר".

יו"ר רע"ם מנסור עבאס (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
יו"ר רע"ם מנסור עבאס | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

עבאס ניסה לענות לח"כ אמסלם: "לזכותו של הליכוד וממשלת נתניהו לדורותיה אפשר לומר שהיא מכירה שיש בעיות ונותנת פתרונות. בשנת 1979 הקים הליכוד יישוב בדואי ראשון בנגב. הליכוד הקים כמה יישובים: לקיה, כסייפה, ערערה ורהט. אבל לא פיתח אותם ולא השקיע משאבים".  

ח"כ  דודי אמסלם‎, ח"כ וליד טאהא
ח"כ דודי אמסלם‎, ח"כ וליד טאהא

ראשי האופוזיציה הודיעו אתמול שהם לא ישתתפו יותר במשחק המכור בכנסת, כהגדרתם. זאת לאחר שכבר החרימו את הדיונים במחאה על קיצורם. "הכנסת הפכה בכך למיותרת, ללא כל אפשרות לקיים דיונים מהותיים ובאופן שפוגע אנושות בדמוקרטיה הישראלית", נכתב בהודעת האופוזיציה. במחאה על זירוז הליך החקיקה, כל חברי האופוזיציה - מלבד הרשימה המשותפת - עזבו את הכנסת והלכו הביתה.

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד שגית אפיק, המליצה לא להפעיל סעיף 98 בחוק החשמל (קיצור סדרי דיון) אלא להגיע להסכמות. ח"כ איתן גינזבורג, שניהל את הדיון בועדת הכנסת על קיצור סדרי הדיון, סירב להמשיך לנהל אותו אחרי שחבריו בקואליציה לא רצו להגיע להסכמות ואחרי ששמע את חוות הדעת המשפטית. טופורובסקי ניהל את ההצבעה במקומו. 

ח"כ מיקי זוהר (צילום: הכנסת)
ח"כ מיקי זוהר | צילום: הכנסת

חבר הכנסת עמיחי שיקלי תקף הבוקר את הקואליציה בחשבון הטוויטר שלו. "במטרה למנוע מהאופוזיציה להשמיע ביקורת במסגרת פיליבסטר כנגד חוק החשמל המובא לקריאה שנייה ושלישית נעשה שימוש בכלי פרלמנטרי דרקוני", כתב.

הצעת חוק החשמל נועדה לאפשר לעשרות אלפי בתים שנבנו ללא רישיון להתחבר לרשת החשמל. הסערה הגדולה בקואליציה פרצה לאחר שבדיון במליאה הבהירה שרת הפנים שקד שהחוק כלל לא נוגע ליישובים בפזורה הבדואית שבנגב.